Jak se staví sen – Nová kuchyň pro invalidní důchodkyni

Paní Vlaďka přišla kvůli nemoci o pravou ruku a také o práci. Manžel, který ji šikanoval a holdoval alkoholu, zemřel, tak zůstala v bytě sama. I přesto jí zůstaly sny a jedním z nich je právě nová kuchyň, která by vyhovovala jejím potřebám a handicapu. Tak vzhůru do toho, tady designéři musí pomoci. Premiéru dalšího dílu nové série Jak se staví sen – extra uvidíte v pondělí 5. března ve 21.30 hodin na Primě.

P²ed 1

Paní Vlaďka pracovala na poště. Na zápěstí se jí objevila boule. Lékař ji nejdříve léčil na zánět, ale později se z boule vyklubal agresivní zhoubný nádor. Jediným řešením byla amputace ruky. Když jejího manžela vyhodili z práce, rozjel se jeho problém s alkoholem. Dokonce začal vysedávat s bezdomovci a také si je vodit k nim domů. Starší syn se z domu raději odstěhoval, ale mladší to musel snášet a na otce nemá dobré vzpomínky. Manžel začal být navíc agresivní, a to jak vůči Vlaďce, tak i synovi. Vlaďka se s manželem sice rozvedla, ale pak jí zjistili zmíněnou nemoc a posléze manžel zemřel na totální selhání organismu a na otravu alkoholem. Nastalo velmi těžké období. Velkou oporou jí ale byli maminka a synové. Jenže pak ji propustili z pošty, Vlaďka hledala práci jen těžko. Kromě toho, že má jednu ruku amputovanou, má i druhou ruku méně hybnou kvůli tříštivé zlomenině. Aktuálně si přivydělává na recepci jednoho úřadu.

P²ed 5

Vlaďka by si úplně nejvíc přála novou kuchyň – ta současná je stará přes 25 let a po amputaci ruky má Vlaďka logicky mnohem těžší obslužnost, byť se přeučila na levou ruku. V bytě zrekonstruovala na vlastní náklady a za pomoci rodiny to, na co jí stačily finance, bydlení bylo ve velmi nevyhovujícím stavu kvůli řádění manžela. Všechny úspory tak padly, a i když si přivydělává, na novou kuchyň to rozhodně není. Přála by si bílou nebo světlou kuchyň, ale nechce lesklou. Prostě takovou, kde se jí bude dobře vařit, stará linka se totiž už pomalu rozpadá. Designéři Marek a Andrea se vrhnou na proměnu s vervou sobě vlastní a pokusí se pomoci i s obývákem a najít nějaké úložné prostory navíc.

P²ed 7

A jak se tedy na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Hodnocení designérů: O rozmístění kuchyně a propojení s obývákem nebylo pochyb od samého začátku. Varianty vznikaly v rozmístění nových úložných prostor ve vstupní hale. Problémem byla nedobře řešená kuchyně zejména ve vztahu k handicapu paní Vlaďky, málo úložných prostor a nedostatečné osvětlení. Zajímavým momentem bylo právě dostat nové úložné prostory do chodby, která na první pohled neposkytovala žádnou možnost, kam tyto skříně umístit.

Styl proměny jsme zvolili zcela současný. Toto rozhodnutí padlo i na základě konzultace s majitelkou bytu, která moderní vzezření bytu preferovala. Koncepce byla taková, že spodní partie jsou navrženy temné – tmavě hnědé dřevo nebo barva rzi – a zbytek čistě bílý. Výborně to spolu kontrastuje a vyjadřuje to i život paní Vlaďky, která prožila příjemná, ale i velmi těžká období. Nábytek jsme všechen odstranili a nahradili novým. Jedná se především o knihovnu s úložnými prostory dělanou na míru a kuchyňský ostrůvek, který slouží zároveň jako skříň pro televizi a audio sestavu.

 

Těšte se na další proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

V příštím dílu vás čeká překvapení pro syna po úrazu hlavy.

Foto: TV Prima