Musica Florea pokračuje v objevování původního zvuku romantických nástrojů při znovuobjevování a nahrávání Dvořákových symfonií. Letos si pro svůj program orchestr zvolil 4. symfonii Antonína Dvořáka, kterou uvede scénickou předehrou Můj domov, op. 62. Uslyšíte 30. listopadu v Brně a 31. listopadu v Praze.
Dvořákova 4. symfonie bude po 1., 2., 7., 8., a 9. již šestou symfonií v řadě, kterou se Musica Florea pod vedením Marka Štryncla rozhodla nahrávat a představit publiku v jejich původním znění. 4. Dvořákova symfonie bude doplněna předehrou Můj domov, kterou skladatel zkomponoval k divadelní inscenaci dramatika Františka Ferdinanda Šamberka Josef Kajetán Tyl. Toto hudební dílo je mj. tematicky odvozené od písně Kde domov můj Františka Škroupa, která se stala oficiální českou hymnou k 1. 1. 1993, a jen zcela výjimečně je koncertně prováděno.
Tento projekt orchestru Musica Florea je součástí provedení a natočení všech Dvořákových symfoniích s přispěním historicky poučené interpretace. Ta nám totiž pomáhá objevit to, čím vším se romantická »duše« – muzikalita a genialita – projevovala. A co bylo vlivem technicko-amuzikálního přístupu zapomenuto. „Jsem přesvědčen, že romantičtí skladatelé a interpreti měli k dispozici bohatší výběr výrazových prostředků, které se týkaly např. ozdobného užívání vibrata, rozmanitější artikulace, výrazového »portáta« (glissanda) a tremola, a hlavně afektových tempových změn a agogiky. Spousta těchto »poetických« prostředků se do not nezapisovala, ale automaticky se předpokládala a považovala za naprosto samozřejmé. Všechny tyto původní součástí romantické hudby se z velké části začaly omezovat či dokonce rušit. Začalo platit, že co není v notách, nemá právo na existenci. Je to jako pít kafe bez kafe, hrát romantickou hudbu bez romantické interpretace. Muzikálnost interpretace děl 19. století tak byla v následujícím století značně omezena. Proto je nezbytné oživit pravé romantické ideály,“ říká Marek Štryncl, vedoucí a dirigent symfonického orchestru.
Musica Florea Dvořákovu 4. symfonii uvede v průběhu dvou večerů na dvou lokacích. Premiéra proběhne 30. října 2018 od 19 hodin v Brně, další uvedení, tentokrát v Praze, proběhne 31. října 2018 také od 19 hodin. Na koncertě, který bude zasvěcen tomuto romantickému skladateli, zazní orchestrální hudba uvedená na dobové nástroje či jejich repliky.
Opožděná pražská premiéra J. A. Fridricha
Na jaře jsme byli nuceni ochudit pražské publikum o premiéru skvělého českého autora především duchovní hudby Jana Anselma Fridricha. Musica in luctu je poklad z archivu želivského kláštera. Nyní bude toto oratorium konečně uvedeno, a to vzápětí po premiéře Dvořáka – 4. listopadu na pražské AMU v Sále Martinů.
V roce 1764 v premonstrátském klášteře v Želivě vzniklo unikátní dílo do té doby neznámého skladatele Jana Anselma Fridricha. Toto oratorium je známé pod názvem Musica in Luctu sive piae cosiderationes in amarissimam Christi passionem. Tento název bývá překládán jako Hudba v zármutku neboli zbožné rozjímaní o hořkém umučení Krista. Oratorium obsahuje uzavřené recitativy, árie a sbory, které v mnohých momentech nepostrádají punc virtuozity. „Tu však skladatel dokázal plně podřídit významu textu. Jeho hudba tak nepostrádá mnoho rozličných emocí, které ji poskytují překvapivou přitažlivost i pro současného posluchače,“ doplňuje Marek Štryncl.
Antonín Dvořák: Symfonie č. 4
30. 10. 2018 | 19:00
Červený kostel, Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Vstupné: 300 / 150 Kč (studenti, senioři)
31. 10. 2018 | 19:00
Kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ulice, Praha 1 – Staré Město, 110 00
Vstupné: 300 / 150 Kč (studenti, senioři)
Jan Anselm Fridrich: Musica in luctu
4. 11. 2018 | 19:00
Akademie múzických umění, Sál Martinů; Malostranské náměstí 13, Praha 1, 118 00, vstup z nádvoří Lichtenštejnského paláce
Vstupné: 300 / 150 Kč (studenti, senioři)
Pro návštěvníky obou pražských koncertů Musica Florea připravila zvýhodněné vstupné: 4. symfonie Antonína Dvořáka a koncert J. A. Fridricha vyjde při společném nákupu obou koncertů na 400 Kč, snížené vstupné pro studenty a seniory 200 Kč.
Musica Florea
Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.
Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století.
V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Teatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.
Foto: www.musicaflorea.cz