Krásné a zdravé vlasy v létě i po létě? Díky těmto radám budete mít účes jako bohyně!

Aby vaše vlasy »přežily« léto bez úhony, věnujte jim náležitou péči! Na co byste si v horkých měsících měli dávat pozor, aby nedocházelo k jejich poškození, a jak po dovolené co nejlépe napravit hříchy způsobené slunečními paprsky a vodou? Poradili jsme se s vlasovou specialistkou!

S létem se pojí šmolkově modré nebe a hřejivé sluneční paprsky, které příjemně dokreslují dovolenkovou pohodu, ale zato mohou oslabovat a ničit naše vlasy. Slunění si tak vybírá svou daň a radost z prozářených měsíců později zkalí pohled do zrcadla, kde tvář lemují krepové prameny s roztřepenými konečky a mdlým odstínem. „Sluneční záření rozkládá vlasové pigmenty (melanin), právě proto během letních měsíců barvené, ale i přírodní vlasy šisují. UV záření také narušuje proteinové struktury, což ve výsledku vede k narušení vlasové kutikuly,“ vysvětluje kadeřnice Barbora Bajerová, zakladatelka pražského studia Spell, a radí, že pokud chceme vlasy ochránit před paprsky, neměli bychom je vystavovat zbytečně přímému slunečnímu záření.

„Vaši největší kamarádi by měly být slamák, šátek nebo volný cop. Na tuto ochranu nemyslete pouze u moře, patří i do rozpáleného města nebo na hory,“ upozorňuje kadeřnice a zdůrazňuje, abychom si k lehátku nezapomínali brát také UV ochranu – a to nejen na tělo, ale i na vlasy v podobě speciálních vlasových přípravků. Vybavte se proto na léto a do své kosmetické taštičky si nejen na dovolenou přibalte prostředky, které vlasům pomáhají zachovat si kvalitu i během letních dní. „Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku, která vlas vyčistí od nánosů soli, olejů i opalovacích krémů a olejů. Neměly by vám ale scházet ani produkty pro ochranu před UV zářením. Patří do vlasů se stejnou pravidelností, jako ochranné krémy na pokožku,“ doporučuje Barbora Bajerová.

Vodní radovánky oslabují vlasy

Dalším úhlavním nepřítelem našich vlasů, který v létě útočí na jejich kvalitu, je voda – a to jak slaná v případě dovolené u moře, tak i chlorovaná z bazénu. „Chlor z vlasů odstraňuje lipidy, takže vlasy ztrácí lesk a pružnost, to ve výsledku vede k mechanickému narušení a také k roztřepeným konečkům. Vlasy jsou matné a hrubé na dotek. Slaná voda zase vlasy vysouší. Všichni známe ten pocit slané vody na kůži, to samé se děje i u vlasů, jen to necítíme. Osomotické vlastnosti soli vytahují z vlasů hydratační složky, takže se vlas stává porézní a suchý, kvůli čemuž se vlas zacuchává,“ objasňuje důvod poškození vlasů Barbora Bajerová. Doporučuje proto nenechávat ve vlasech působit chlór, či sůl déle, než je nutné. Pořádnou »paseku« dokážou nadělat rovněž nepříznivé povětrnostní podmínky. „Pokud je hodně větrno, je dobré mít vlasy v copu, či culíku. Jestliže jsou vlasy na volno, vítr je hodně zacuchá a následným rozčesáváním můžeme vlasy lehce potrhat,“ upozorňuje kadeřnice.

Pozor na gumičky i rozčesávání

Abyste zachovali zdraví svých vlasů, dávejte pozor také na šetrné zacházení při jejich úpravě. I obyčejný culík se může stát pohromou, když bude gumička vlasy trhat a lámat. „Důležité je vybrat správnou gumičku. My máme rády gumičky Invisibooble, či saténové gumičky. Je také důležité vlasy do nich příliš nešmodrchat, například do drdolů. Opět při takto nešetrném zacházení může dojít k narušení vlasu,“ poukazuje Barbora Bajerová na důležité zásady při tvorbě účesů a doplňuje, že pozor byste si měli dávat i na jemné rozčesávání. Další kapitolou je vykouzlení účesu za pomoci stylingových přístrojů jako je fén, kulma nebo žehlička. Extrémní teploty mohou kadeře ničit, proto se často doporučuje žehlení a kulmování nechat na méně náročné období. Barbora Bajerová však upozorňuje, že vlasy si ničí žehličkou či kulmou hlavně uživatel – ať už vysokou teplotou, délkou držení teplého nástroje na vlasech, nepoužíváním tepelné ochrany či nekvalitním tepelným nástrojem. Je důležité, aby měl nástroj nastavitelnou teplotu. Ta by neměla přesáhnout 185 stupňů.

Zdraví vlasů na prvním místě

Protože i v létě si chceme vytvořit krásný účes, ať už ležérní plážové vlny nebo hladký elegantní look, je důležité při výběru stylingových pomocníků v podobě kulmy či žehličky myslet na to, jak moc je přístroj přátelský k vaší hřívě. „Nešetřete na tepelném nástroji,“ radí kadeřnice. Příkladem šetrného přístroje je Dyson Corrale™ – první žehlička na vlasy s patentovanými pružnými destičkami, které snižují závislost na teplotě. Díky této technologii a inteligentní regulaci teploty se poškození vlasů snižuje až o padesát procent. Má tři přesná nastavení teploty (165°C, 185°C a 210°C), aby vyhovovala všem typům vlasů, délce a požadovanému stylu. Integrovaný senzorový systém reguluje teplotu destiček 100krát za sekundu, takže plochy nikdy nepřekračují nastavenou hodnotu. Přesné měření stupňů Celsia v kombinaci s lepší kontrolou díky ohýbacím destičkám vytváří efektivní styling s použitím nižších teplot. Výhodou při úpravě je také možnost až třicet minut používání bez kabelu, takže lze účes tvořit kdykoliv a kdekoliv i bez použití elektrické zásuvky. Před každým žehlením navíc nezapomínejte na používání kvalitní vlasové kosmetiky, která poskytne tepelnou ochranu. „Tepelná ochrana je alfou a omegou! Zároveň si vlasy dělte do sekcí, díky tomu budete mít přehled o narovnaných, nebo navlněných vlasech a nestane se vám, že budete znovu žehlit nebo vlnit již upravený vlas. A mějte před žehlením či vlněním vždy opravdu suché vlasy a ideálně je žehlete rovnou po vyfoukání,“ dává své tipy Barbora Bajerová.

Jaké účesy jsou letos v létě trendy?

Díky správným stylingovým přístrojům a přípravkům můžete vyčarovat nepřeberné množství účesů! Například již zmíněná žehlička nemusí sloužit pouze k narovnání pramenů – když ji i se »secvaknutým« pramenem natočíte o 360°, vlasy tím navinete a vytvoříte přirozené vlny. Mírným pootočením lze zase vytvarovat konečky či ofinu. Přemýšlíte, s jakým účesem letos v létě zazáříte? „Plážové volné vlny, namačkané za pomocí slaného spreje, či volný culík na krku. Delší ofina s pěšinkou uprostřed a volnými vlnami, či drdůlkem, copánky v konturách obličeje,“ vyjmenovává Barbora Bajerová současné trendy. „Letos v létě zaručeně letí prosvětlené kontury obličeje, či tzv. Illuminage, lze je udělat u všech odstínů vlasů. U blondýn výrazné blond zesvětlení, u brunet o tón či dva světlejší hnědá, to samé u barevných vlasů,“ doplňuje kadeřnice, s čím tento rok rozhodně zabodujete. V případě barvení svěřte ovšem své vlasy do rukou profesionálů, jelikož v salónech disponují kvalitními přípravky a navíc i samotný postup je velmi důležitý, aby nedošlo k poškození vlasů.

Péče po létě

Veškeré hříchy, které na našich vlasech napáchalo slunce, voda i vítr, je třeba s příchodem podzimu napravit, abyste do nového ročního období vstoupili s »čistou hlavou«. „Po létě je určitě dobré zajít si ke kadeřníkovi na tzv. čištění vlasů. Od nánosů krémů, od soli a chlóru, od stylingu, či tvrdé vody. U nás ve Spellu k tomu používáme Malibu C, které dokáže vlas perfektně vyčistit a navrátit mu zpět ztracenou sílu. V naší nabídce je i řada Nativ neboli detox pokožky, díky kterému pokožku vyčistíte i doma. Toto čištění není tak hloubkové, jako to u kadeřníka, proto bych ho doporučila dělat během celého léta cca 1× za měsíc,“ radí Barbora Bajerová. Vždy ovšem konzultujte tyto kroky se svým kadeřníkem. Jenom on zná vaše vlasy nejlépe a měl by vám pro ně poradit to nejlepší možné řešení.

 

 

4 nejčastější mýty, které v létě kolují o vlasech!

Vlasová specialistka Barbora Bajerová z pražského studia Spell nám prozradila, s jakými mýty se nejčastěji setkává a jak je to s nimi ve skutečnosti…

 

  1. Mýtus: Olivový olej je v létě super na vysušené vlasy.

Kadeřnice radí: „Rozhodně není, ani olivový, ani žádný jiný olej určený na vaření. Takové oleje nejsou schopny prostoupit do hloubky vlasu a vlas pouze obalí na povrchu. Žádný jiný účinek to mít nebude. Poraďte se se svým kadeřníkem a nechte si doporučit kvalitní a účinný vlasový olej.“

 

  1. Mýtus: Používám v létě místo kondicionéru masku, protože mi vlas více vyživí.

Kadeřnice radí: „Není tomu tak, časté používání masky naopak vlas zatíží a může se více mastit! Maska by se měla používat každé 3. až 4. mytí – opět je potřeba dát na doporučení vašeho kadeřníka. Kondicionér by neměl scházet po žádné aplikaci šamponu.“

 

  1. Mýtus: V létě si nemusím foukat vlasy.

Kadeřnice radí: „Vždy je důležité vyfoukat vlasy. V létě alespoň od pokožky. Zabraňujete tak lupivosti pokožky a různým plísním. Teplo je posledním krokem, který vlas po umývání uzavírá a vlas je tak odolnější proti vnějším vlivům.“ I u fénování je důležité nevystavovat vlasy extrémním teplotám. Například Dyson Supersonic umožňuje 4 přesná nastavení teploty (28 °C, 60 °C, 80 °C, 100 °C), navíc technologie Air Multiplier vytváří kontrolovaný, vysokorychlostní proud vzduchu, který dobu vysoušení výrazně zkrátí.

 

  1. Mýtus: Po moři si neumývám vlasy, protože jsou hezky zvlněné.

Kadeřnice radí: „Hlavně to ne, vlasy mořskou solí hodně trpí a vysušují se! Vlasy doporučuji po každém koupání v moři a bazénu opláchnout sladkou vodou a nenechávat tak sůl působit ve vlasech déle, než je nutné.“

 

Foto: Dyson