Držitelem letošní Ceny Antonína Dvořáka se stane neúnavný obhájce významu umění a v neposlední řadě též propagátor díla Antonína Dvořáka, fenomenální violoncellista Yo-Yo Ma. Cena je prestižním oceněním osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.
Slavnostní předání Ceny Antonína Dvořáka se uskuteční v úterý 8. září 2015 ve 14 hodin v reprezentačních salonech Ministerstva kultury České republiky z rukou ministra kultury Daniela Hermana a filantropa Karla Komárka. Tradiční skleněné violoncello, které vyrobili podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser, převezme umělec světového věhlasu v přítomnosti řady významných hostů politického, společenského a kulturního života.
V Praze vystoupil Yo-Yo Ma poprvé na jaře 1989 v neopakovatelné atmosféře očekávání společenských změn a jeho provedení Dvořákova violoncellového Koncertu h moll s Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna bylo nezapomenutelné. V letošním roce s tímto koncertem slavnostně zahájí 8. ročník MHF Dvořákova Praha pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, držitele Ceny Antonína Dvořáka 2014.
O udělení letošní Ceny Antonína Dvořáka rozhodla jednohlasně dvanáctičlenná Rada akademiků složená z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby. Vůbec poprvé putuje prestižní ocenění do rukou zahraničního umělce. V loňském roce Cenu Antonína Dvořáka získal Jiří Bělohlávek a převzal ji na slavnostním aktu v newyorské Carnegie Hall. Cenou byli v minulosti dále vyznamenáni Jiří Kylián, Ludmila Dvořáková, Jiří Kout, Ivan Moravec a Josef Suk.
Yo-Yo Ma umělecky působí na mezinárodní hudební scéně od druhé poloviny 70. let a je dnes počítán mezi největší žijící osobnosti klasické hudby. Narodil se v Paříži čínským rodičům, studoval však v USA – na Juilliard School a na Harvard University. K soutěžním cenám z mládí přidává během let uznání za podporu současné hudební tvorby, prestižní reflexe společenských aktivit i vysoká ocenění svých uměleckých výsledků, včetně Národní medaile za umění a Prezidentské medaile svobody a mnoha cen Grammy. Patří k interpretům, kteří stále hledají nové cesty, jak oslovovat publikum, získává si posluchače nejen samozřejmou virtuozitou, ale i duchovní hloubkou. Podílel se na bezmála stovce alb, dělí svou pozornost rovnoměrně mezi recitály, účinkování s orchestry, komorní hru i projekty se svým patnáctičlenným souborem Silk Road. Přemýšlí přitom trvale nad tím, jak nejlépe se přiblížit síle hudby, aby mohla významně dodávat kvalitu životům jednotlivců, a jak zpřístupňovat lidem klasickou hudbu nejen ve významných koncertních prostorách, ale i přímo tam, kde žijí.
Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Generálním partnerem je investiční skupina KKCG. Projekt se koná za podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.
Rada akademiků Akademie klasické hudby o. p. s.:
Petr Altrichter, dirigent / David Beveridge, muzikolog, odborný konzultant MHF Dvořákova Praha / Věra Drápelová, odborná redaktorka MF Dnes / Jiří Heřman, operní režisér, šéf opery Národního divadla v Brně / Jakub Hrůša, dirigent, stálý hostující dirigent České filharmonie / Ivo Kahánek, klavírista, kurátor komorní řady MHF Dvořákova Praha 2015 / Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, pořadatel MHF Dvořákova Praha / David Mareček, ředitel České filharmonie / Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art / Vítězslav Sýkora, vedoucí TPS pro hudební tvorby České televize / Jiří Vejvoda, novinář, místopředseda rady Českého rozhlasu / Marek Vrabec, umělecký ředitel MHF Dvořákova Praha
Více informací na: www.dvorakovapraha.cz
Foto: www.dvorakovapraha.cz / Sony Music Entertainment