Čtrnáctý ročník Festivalu otrlého diváka se ponoří do říše zvířat

Od úterý 27. února do neděle 4. března ovládnou pražské kino Aero mravenci podmiňující si lidstvo, dravé ptactvo trhající bránice, mimozemské kočky bojující s hleny, velké kozy hájící spravedlnost, běžící Arnold Schwarzenegger, mrtvoly chytající bronz, králové videa a mnohé další pozoruhodné výjevy z otrlých zákoutí planety Země. Na diváky tu na čtrnáctém ročníku Festivalu otrlého diváka, jehož hlavním tématem jsou zvířata, čeká sedmnáct brakových, obskurních a pokleslých titulů za hranicí tuctovosti.

ot-1920x1080-slide-1

Vedle neprobádaného vesmíru a temnoty lidských srdcí představují zvířata jeden z nejčastějších motivů hororů. Festival otrlého diváka si ale neklade za cíl publikum za každou cenu děsit, znechucovat či psychicky deptat, a to nejen proto, že v posledních letech v těchto ohledech hraje prim naše žitá realita. Naopak se snažíme skrze nezvedené výtvory z okrajů kinematografie našim divákům otevírat obzory a zprostředkovávat unikátní zážitky. Tudíž i naše exkurze do živočišné říše budou o poznání méně přímočaré a naopak více vyšinuté, nesoudné, absurdní, zábavné i uhrančivé,“ představuje letošní ročník dramaturg Jiří Flígl.

Vraždící ptáci i krásky z Playboye

Mezi highlighty letošního ročníku se objeví film, kteří mnozí označují jako jeden z nejzábavnějších nejhorších filmů všech dob s naprosto neskutečně špatnými efekty. Při vstupu do sálu na Ptákodemii: Děs a hrůzu budou návštěvníci vybaveni prostředky na ochranu proti ptačím atakům a vstřebané zážitky jim po projekci pomůže strávit ekologicky uvědomělý raut. Dojde také na ikonu akčního filmu v pokřivené adaptaci románu Stephena Kinga Běžící muž. „Klasiku s Arnoldem Schwarzeneggerem Běžící muž proměníme v živě komentovanou zábavnou show, při které krev a Cadre Cola potečou proudem,“ říká dramaturg Antonín Tesař. Jako předfilm ke snímku Mnohočetní maniaci pak bude uvedena další adaptace Stephena Kinga, a to krátkometrážní snímek Jsem brána. Na ten režisér Robin Kašpařík zakoupil práva od samotného Kinga v roce 2009 za symbolický jeden dolar.

Publikum se může těšit i na snímek, který bývá nejčastěji označován přízvisky jako »divný«, »nepříjemný« a »odporný« a z něhož se časem stalo kultovní dílo otrlců z celého světa. „Jedním dechem můžeme ovšem dodat přízviska něžný, křehký a dojemný. Bubák Bubby je film, ze kterého si budete pamatovat hlavně jednotlivé scény, a to hodně dlouho. Cesta podivína Bubbyho ze zatuchlého sklepního vězení k hvězdným výšinám nám totiž nabízí možnost vcítit se do vlastních reakcí na jinakost,“ říká dramaturgyně Festivalu otrlého diváka Alžběta Šáchová.

ot-1920x1080-slide-universal

S živým mnohohlasným dabingem pak bude uveden snímek Válka podle Tromy. „Ostatní režiséři svými opusy upozorňují na hrůzy války a její zhoubný vliv na lidskou psychiku i společnost, Lloyd Kaufman se soustředí spíše na přehlídku kulásků, sapíků a rotačáků, rozšmelcovaných mrtvol, zastřelených civilistů, chrochtajících fanatických záporáků a krvelačných magorů v maskáčích. Rozjuchaný válečný masomlejn studia Troma Válka podle Tromy uvádíme s vícehlasým živým dabingem přímo do sálu. Militantního ducha celé akce můžete podpořit také tím, že přijdete na projekci v maskáčích,“ říká dramaturg Jiří Flígl. Dvouhlasý simultánní překlad si budou moci vychutnat i diváci filmu Velké kozy na Havaji. „Díky castingu krásek z Playboye i Penthousu a jejich častému obnažování, ale také absurdně jednorozměrným postavám a třeskutě schematickým dialogům můžeme Velké kozy na Havaji popsat jako ultra naivní akční thriller odehrávající se ve světě porna mezi sekvencemi penetrací,“ přibližuje dramaturg Petr Šaroch.

Pulp Fiction trumpovské Ameriky

Americký thriller Chamraď, který si vysloužil přízvisko Pulp Fiction trumpovské Ameriky, je zároveň výtečnou černou komedií a nemilosrdným rozborem současné situace na americko-mexické hranici, kde operují zločinecké gangy, filtrovanou optikou nadsazených žánrovek a popkulturních mýtů. Diváky čeká i v jistých kruzích kultovní dílo režiséra Lucifera Valentina Zmasakrované blinkací panenky plné sadistického násilí a žaludečních šťáv. Ve filmu, označovaném režisérem za základní kámen zcela nového žánru »vomit gore« budou diváci moci sledovat pád prostitutky na samotné dno lidské společnosti.

O tom, že naše tělo předurčuje naši roli ve společnosti bude pojednávat španělský film Kůže. Ten vypráví o trampotách dívky s řitním otvorem místo úst, prostitutky bez očí nebo chlapce, který chce přijít o nohy, protože se chce stát mořskou pannou. V nově restaurované verzi Aero promítne raný film papeže nevkusu a tvůrce Růžových plameňáků Johna Waterse Mnohočetní maniaci. Neobyčejně opojný audiovizuální zážitek plný krve, špíny, střelných zbraní, nahých těl a roztaveného zlata pak nabídne novinka Nechte mrtvoly chytat bronz.

Pirátský dabing jako nosič popkultury

O pirátském dabingu osmdesátých a začátku devadesátých let v Československu budou dramaturgové festivalu diskutovat s amatérským filmařem Lukášem Bulavou a sběratelem videokazet Petrem Svobodou. Oba stojí za dokumentem Králové videa, který tuto nezaměnitelnou dobu reflektuje. „Kromě entuziastického povídání promítneme i řadu vybraných autentických ukázek dobových rychlodabingů, které jsou často zábavnější než samotné překládané filmy. V osmdesátých letech před startem videopůjčoven byl formát videokazet ještě magičtějším artefaktem než v devadesátkách – předmětem směny na ilegáních burzách a bránou do těch nejbrakovějších zákoutí západní popkultury. Porozumění akčňákům s Arnoldem či Jean-Claudem, hororům s Jasonem či páterem Thomasem, ale třeba i pornograckým dobrodružstvím Josefíny Mutzenbacherové zprostředkovávali tuzemským pozdně socialistickým masám nadšenci znalí angličtiny či němčiny, kteří svépomocí tlumočili dostupné filmy často v reálném čase,“ shrnuje dramaturg Antonín Tesař.

Kompletní program festivalu najdete zde. Youtube kanál s trailery zde. Mediálními partnery festivalu jsou Rádio 1, A2 a Rádio Wave. Návštěvníci kina Aero se budou moci opět kochat tematickou výzdobou kina z dílny Zuzany Blaštíkové, pít speciální drinky na baru a dočkají se také kupy otrlých překvapení. Ozvěny otrlého diváka proběhnou také v brněnském Univerzitním kině Scala (9. března) a královehradeckém Biu Central (13. dubna).

Foto: Festival otrlého diváka