Hynek Čermák jako Antonín Dvořák v právě natáčeném filmu Americké dopisy

Režisér Jaroslav Brabec začal tento týden natáčet nový televizní film Americké dopisy. Scénář ke snímku, který je volně inspirovaný skutečnými životními osudy velkého českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka, napsal Petr Zikmund. V hlavní roli Antonína Dvořáka se objeví Hynek Čermák.


Americké dopisy budou vyprávět o světově proslulém tuzemském skladateli Antonínu Dvořákovi a také o jeho rodině a celoživotní múze, hraběnce a herečce Josefíně Kounicové (Soňa Norisová). Právě ona je Dvořákovou tajnou a celoživotní láskou. Její nemoc ale tvrdě zasáhne do zvláštního a celoživotně ustáleného trojúhelníku, který tvoří spolu s Dvořákem i jeho manželka Anna (Petra Špalková).


„Život Antonína Dvořáka je životem génia. V tom dobrém, kdy mu bylo naděleno jeho hudební nadání, ale i v tom zlém. Hudba pro něj nebyla jen darem, který obdivoval celý svět, ale byla také břemenem, které deformovalo jeho život,“ říká kreativní producent České televize Jan Lekeš.


„Naším záměrem je postihnout originálním způsobem nejskrytější niterné procesy, kterými procházel největší český muzikant ve svých třiapadesáti letech, v době své vrcholné zralosti, v době Novosvětské, Humoresek a violoncellového koncertu. V době, kdy i ty nejobtížnější otázky jeho života vyplouvaly na povrch. Hlavně ta první, která zněla, kdo vlastně jsem,“ doplňuje scenárista Amerických dopisů Petr Zikmund.


Režisér Jaroslav Brabec do hlavní role Antonína Dvořáka obsadil Hynka Čermáka, role jeho ženy Anny se zhostí Petra Špalková. Ve filmu se dále objeví Soňa Norisová, Igor Bareš, Jan Novotný, Filip Kaňkovský a Vladimír Javorský v roli básníka Josefa Václava Sládka. Americké dopisy se budou natáčet v autentických lokacích, mimo jiné v zámečku Vysoká u Příbrami či v zámku Lužany.

Americké dopisy
režie: Jaroslav Brabec
námět a scénář: Petr Zikmund
kamera: Tomáš Sysel
architekt: Václav Vohlídal
kostýmy: Simona Rybáková
hudba: Jan Jirásek
střih: Filip Issa
výkonný producent: Martin Lubomírský
kreativní producent ČT: Jan Lekeš

Foto: Česká televize