Jedná se o velmi početnou rodinu – rodiče a pět dětí! Jiří a Andrea si čtyři menší děti pořídili společně, jen syn René je z předchozího vztahu. Ten se nedávno osamostatnil a už s rodinou nežije, je mu devatenáct let. Andrea je momentálně na mateřské dovolené. Už na první pohled je vidět, že děti jsou pro ně vším. Nahoře v patře jsou dětské pokoje, které si děti tak různě vyměňují, stěhují se, upravují si je. Pokoje jsou pomalované pohádkovými motivy, velmi přizpůsobené dětem. My jim však pomůžeme se společnými prostory. Premiéru dalšího dílu nové série Jak se staví sen uvidíte v sobotu 21. května v 17.35 hodin na Primě.
Táta Jiří má náročnou práci, pracuje jako policista. Kromě rodiny se snaží najít si čas i na svoje koníčky – letectví, sestavování modelů, četbu. Andrea nezahálí ani na mateřské dovolené, věnuje se rodině a ráda vyrábí různě předměty. Před mateřskou byla učitelka, jeden čas dokonce ředitelka základní školy. Doma se věnuje vyráběním „montessory“ předmětů. Oba jsou hodně pracovití, jejich domeček je stále v rekonstrukci, postupně si ho celý upravovali a přestavovali. Tím, že jsou děti na prvním místě, je v domácnosti někdy docela chaos, ale děti se tam určitě cítí dobře. Syn René se věnuje programování, Natálie sní o tom, že se stane zpěvačkou, ale také aktivně sportuje, nyní hraje závodně basket, dělala i spoustu dalších sportů a Martin by se stejně jako děda chtěl stát pilotem, Ema si zatím hraje s panenkami.
Domeček zdědili po babičce, žijí tady 6 let a přestavují. Je to dům blízko trati, proto jsou zde jistá stavební omezení. Původní domek byly pouhé dvě místnosti. Rodina je skromná, domek má zařízený ze všeho možného, ale celkem vkusně, určitě by jim nevadilo, kdyby se použil i stávající nábytek. Rodině se líbí vše, co je jednoduché, snadno omyvatelné, moderní design, nebojí se vůbec barev a upřednostňují praktické věci. Trvají na zachování nové dřevěné podlahy, na které se hodně nadřeli. Designéři se vrhnou na novou kuchyň s jídelnou a také obývák. Celkem je čeká práce na neuvěřitelných 80 metrech čtverečních.
A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?
Hodnocení designérů: „Proměna byla obrovská. Zřejmě na plochu naše největší. ☺ Obývací pokoj byl pro návrh jasnější než kuchyně. Ta se hledala déle. Zprvu jsme zkoušeli různé varianty, až nakonec vyhrála centrální pozice stolu a kolem se vinoucí kuchyňská linka. Původní interiér byl velmi nekompaktní. Byl to trochu sběrný dvůr odložených skříní a nefunkčního nábytku. Byly to jednotlivé kusy, které neladily k sobě. Dalším problémem bylo špatně řešené a navrhnuté vytápění pomocí topných sálavých panelů. Proto zásadním úkolem bylo právě předělání topení. Původně bylo umístěno na nevhodných místech a striktně na stěnách, což zásadně omezovalo zařízení pokojů nábytkem. My jsme panely umístili z větší části do SDK podhledu, a tím vyčistili interiér pro následné úpravy. Vyřešili jsme problém topení, a to nejen v chybném umístění, ale i počtu topných těles. Předělali jsme elektrorozvody, které byly ve velmi špatném stavu, ač se jedná o nový dům. Kuchyň je konečně řešena tak, aby se tam nejen dalo pohodlně vařit, ale aby sloužila jako místo setkávání členů rodiny a jako nový komunikační uzel domu. Příjemným bonusem je v kuchyni vytvořená oddělená prádelna.
Máme velkou radost, že jsme v této proměně šli úplně na dřeň. Nejen, že nový interiér přinesl nové barvy, materiály, dispoziční úpravy, ale hlavně vyřešil zásadní neduhy domu – špatné vytápění a elektroinstalace. Také použití materiálů nejsou zcela běžná. Využili jsme papírový karton u svítidel a volně stojícího funkčního fotbálku. Dále surových dřevoštěpkových desek při navrhování nábytku. I použití džínového motivu na doladění designu bylo netradiční. To korunovalo vytvořením džínového obrazu. Design interiéru jsme pojali velmi současně, moderně, což bylo i přání majitelů. Abychom zjemnili moderní výraz, použili jsme zajímavé barevné a materiálové kombinace. Původní nábytek jsme skoro všechen odstranili. Nechali jsme šatní skříně, které jsme pouze opatřili novými dvířky. Dále jsme využili kovové nohy od konferenčního stolku. Na ně jsme dali novou OSB desku, jakožto finální povrch.“
Těšte se na další proměnu – pomůže i vám!
V příštím dílu uvidíte tři generace žen – babičku, dceru a vnučku, které zůstaly samy v domě.
Foto: TV Prima