Autor nepopírá revoluční myšlenku kryptoměn, ale snaží se o střízlivý přístup, jenž začasté chybí zaslepeným nadšencům.
1) Deflační měna?
Bitcoin má být hedgem proti systému, hedgem proti inflaci. Jeho deflační aureola je ale jen mýtus, který se naprosto odkopal s příchodem Lightning Network. Oněch 21 milionů mincí pro všechny uživatele dohromady je tak zoufale málo, že dnes se běžný člověk k obchodování s Bitcoiny ani nedostane (s ohledem na cenu). Dnes se už totiž obchoduje se Satoshi, tedy dělitelnou částí bitcoinu. Pokud používáte BTC síť, neplatíte BTC, ale Satoshi. Neoperujete v prostoru s 21 miliony BTC, ale v prostoru s 2 100 000 000 000 000 SAT. (2,1 biliarda Satoshi). Investovali byste do coinu, který má takové suply? Vysmívané SHIBA Inu má suply 589 735 030 408 323, tedy 3,5x menší… Ponižovaný Dogecoin má aktuálně suply 132 670 764 300… tedy více jak 15 000x menší… Koupí části BTC se z donucení ocitáte v prostoru Satoshi. A to je řádově něco jiného.
2) Lightning network
Nadstavba Bitcoinu nutí uživatele používat jiné adresy, než před několika lety. Je to jako nucené stahování peněz z oběhu a nahrazování je novými. A samozřejmě za tuto „výměnu“ zaplatíte, jde to na váš vrub. Je nutné mít novou peněženku (například v mobilu) a hardwarové peněženky pokulhávají pouze v režimu „native“. Problémem LN je také nutnost vystavování faktur. Aby někdo od vás mohl dostat BTC, resp. SAT, je nejdříve potřeba, aby jako protistrana vygeneroval fakturu už s přesným počtem požadovaných BTC resp. SAT. Čili úplně opačně, než dosud. Nemohu poslat kolik chci, ale jen tolik, kolik mi druhá strana povolí/požaduje. To nezní jako úplně svobodné nakládání s penězi.
3) BTC není hotovým produktem
Přes všechnu invenci, revolučnost a proklamovanou genialitu, není Bitcoin stále hotovým produktem. Komunita kolem něj stále přichází s novými vylepšeními. Neříkám, že to je špatně, jen upozorňuji, že to není hotové. Je to jako neustále přestavovat barák. Nikdy to neskončí a je dost možné, že až se někdo někdy rozhodne odstranit lešení, bude to nakonec vypadat kapku jinak, než se plánovalo na začátku a nám nezbude, než se s tím smířit.
4) Volatilita
O tomto problému všichni ví, je zbytečné ho rozepisovat detailněji. Pokud pojmete touhu něco zaplatit v BTC, nesmírně riskujete, když zaměníte fiat třeba s týdenním předstihem. Snadno se může stát, že za týden už nebudete mít v BTC dostatečně velký ekvivalent. Pro kýženou sumu pak budete muset BTC dokupovat… což vás bude opět stát nějaké ty poplatky. Nehledě na to, že utratíte-li BTC v před-bullmarketové fázi, mlátíte za rok hlavou do zdi, neboť máte v koupelně pračku za dvěstě tisíc. Vzhledem k vysoké volatilitě je nesmysl BTC používat k placení.
5) Neuchopitelnost
Starší generaci jen obtížně vysvětlíte, že toto jsou nové peníze, že toto je ta revoluce, která je a jejich peníze ochrání. Samozřejmě existuje procento starších lidí, kteří kryptoměnám uvěří, ale je to spíše důvěra rezignační, něco ve stylu víry v pánaboha na smrtelné posteli. Opravdu do hloubky kryptoměnám rozumí jen málo kdo a od určitého levelu poznání je míra víry ve funkčnost srovnatelná s mírou víry ve fiat měny. Ani to není ona proklamovaná svoboda.
6) Jiné kryptoměny
Bitcoin byl první. Ale to neznamená, že je nejlepší. Od té doby vznikla celá řada jiných, flexibilnějších a uživatelsky přívětivějších projektů. Na začátku nebylo nic, jen myšlenka. A právě teď je vhodné se zeptat, nebyla tato myšlenka dnes už překonaná mnoha jinými? Ford T byl sice první sériově vyráběné auto, ale dnes s ním nikdo nejezdí, ač prošel různými vylepšeními. Je správný čas se zeptat, zda nás upínání se k myšlence bitcoinu nedrží na místě, místo aby nás posunovalo vpřed.
7) Těžba, energetická náročnost, původ.
Populární FUD téma energetické náročnosti není úplně od věci. Roční odhadovaná spotřeba kolem 130TWh je obrovská. Ano, je sice rozprostřena po celém světě, ale je to energie, která se spálí a kromě jednoho jediného účelu ke kterému byla použita se už nikdy v žádné podobě nevrátí (například v podobě hmotného produktu). Pro zlehčení představy je to jako dvojnásobek dodávaného výkonu celé energetické skupiny ČEZ. To už je drahá sranda. Pak se hodí také podívat se odkud je největší suply nových bitcoinů, kdo na nich bohatne. Follow the money. Tohle chceme?
– Autor není ekonomem žádné instituce, jde o poučeného skeptika