Richard Pachman: Notre Dame je román psaný přímo v pařížských chrámech

Skladatel, zpěvák, malíř a spisovatel Richard Pachman přichází po několikaměsíční koncertní pauze s novým projektem Notre Dame. V něm představuje vše, čemu se věnuje. Historický román z Francie ve druhé polovině 16. století, CD korespondující s obsahem knihy a to vše s jeho olejomalbou katedrály Notre Dame na obalech. Vše poprvé představí v pátek 8. června v 19 hodin v kongresovém sále Clarion Cogress Hotel Prague v pražských Vysočanech. V den, kdy vyšel román Notre Dame a kdy šlo stejnojmenné CD do výroby nám autor zodpověděl několik otázek.

Koliká je to vaše kniha a proč jste se vlastně vedle vaší hudební práce pustil do psaní románů?
Jde už o mou čtvrtou knihu. Po dvou autobiografických knihách Jak chutná bolest a Jak chutná život, které vycházely ze závažnějších momentů mého života, jsem v sobě dlouho hromadil náměty pro příběhy francouzské šlechtické rodiny de Navarre a po studiu období renesance a života ve Francii, Španělsku, Indii i Egypta v 16. století jsem v roce 2010 a 2011 napsal historický román Útes. Reakce na něj byly velmi pozitivní. Postavy románu jakoby nechtěly s poslední stránkou Útesu odejít ze scény a »řekly« si o pokračování, a tak jsem posledních jedenáct měsíců psal knihu, která právě vychází.

Proč Notre Dame?
Když jsem román psal, tak se soubor v počítači jmenoval Útes II. Během psaní jsem ho pak nazval Útes II. / Odpuštění, což ale korespondovalo pouze s první částí mého dosti obsáhlého románu. Protože se druhá část odehrává z velké části v Paříži konce 16. století a katedrála Notre Dame v ní hraje důležitou roli, ale je vlastně i symbolem změn v životech mých hrdinů, zvolili jsme s vydavatelem, panem Červeným, nakonec název Notre Dame s podtitulem: Volné pokračování románu Útes.

Děj se odehrává pouze ve Francii?
Z velké části ano, některé části jsem psal přímo v pařížských chrámech, kde se odehrává děj, ale dostáváme se v něm i na řecký ostrov Rhodos, do Caira a Luxoru v dobách, kdy Evropa nevěděla téměř nic o starém Egyptě, spolu s mými postavami pobýváme ve španělské Valencii, v rudolfínské Praze, ale největší část se odehrává v Paříži za vlády Jindřicha IV. Navarrského a v Anglii v dobách Alžběty I. Tudorovny. Obě tyto postavy mají v románu nemalou roli a stejně jako příběhy alchymistů Johna Dee a Edwarda Kellyho popisuji tyto historické postavy v neobvyklých situacích a tím více přibližují dobu 16. století dnešnímu čtenáři. I když se příběhy mých hrdinů odehrávají na pozadí náboženských válek ve Francii, jde především o historický román plný lásky, odpuštění, napětí, ale i pohledu na život a životní filosofie každého z nás…

Proč jste se rozhodl vydat CD se stejným názvem, jako má kniha?
Román Notre Dame má téměř pět set stran, což sice zabere čtenáři jistě méně času, než trvalo napsání, ale myslel jsem si, že bude příjemné, když si lidé budou moci k četbě pustit hudbu, která koresponduje s místy, o kterých jsem psal i s některými postavami příběhu. Na CD jsou například mé skladby Notre Dame, St. Sulpice, Louvre, St. Germain, St. Denis, Seine, tedy hudba věnovaná mé zamilované Paříži a místům, kudy kráčeli mí hrdinové v 16. století. Myslím, že je zajímavé, že se na CD objeví i text Williama Shakespeara, který jsem zhudebnil, jsou zde dvě skladby z pera anglického krále Jindřicha VIII. Tudora i jedna starofrancouzská od Claudina de Sermisiho, tedy skutečný dotyk 16. a 17. století. Na albu hostuje Dita Vích Hořínková, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, Vladimír Kirikov, Tomáš Reindl, Tomáš Johancsík a další. Jde o mé již osmadvacáté CD a poprvé na něm zpíváme kromě češtiny, latiny, angličtiny i francouzsky. Klipy k albu jsme s kolegou Karlem Dlabačem natáčeli letos v Paříži.

Klipy budou součástí křtu v hotelu Clarion Congress Hotel Prague?
Samozřejmě! Na rozdíl od loňského multimediálního představení Útes, které bylo pojato jako komorní divadelní projekt, jsem letos připravil koncert spolu se křtem knihy a CD jako multimediální představení (nejen) se skladbami z nového alba, s hosty, kteří se mnou CD natáčeli, ale i s kmotrami knihy a CD. Mé dvě velmi blízké duše, Květa Fialová a Kamila Moučková mi slíbily, že se role kmoter zhostí… V rámci koncertu představíme premiérově i video k titulní písni Notre Dame, k ní jsme připravili nový youtube kanál, prostě mám rok plný novinek a změn.

A vaše plány do budoucna?
Odlétám na vystoupení v Belgii, po něm se budu věnovat prezentaci knihy Notre Dame – například v mé rodné Olomouci – i mému dlouhodobému projektu Mistr Jan Hus a v létě dokončujeme album společně s Kamilou Moučkovou s názvem Samota není osamění. A v hlavě mi klíčí námět na novou knihu… Ale ze všech mých plánů je mým současným nejnáročnějším úkolem připravit multimediální koncert k CD a knize Notre Dame, který se uskuteční v pátek 8. června v hotelu Clarion Congress Centre Prague, na který všechny srdečně zvu!

Více Infa: www.pachman.cz

Podívejte se na klipy Richarda Pachmana: www.youtube.com/pachmanrichard

 

Foto: RP Music