Pavlína Senič: Jsem zimomřivá, takže bych bydlení na hradě nezvládla

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dvojice, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či blonďatý zpívající sexsymbol Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth a řada dalších… A právě s Pavlínou Senič jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
Samozřejmě, že se zajímám o zemi, kde žiji a o konsekvence s další historií a uměním. Nedávno jsem byla na výstavě korunovačních klenotů. To, že má česká koruna šest z deseti největších safírů na světě, je naprosto unikátní!

Dokážete si představit, že byste bydlela na hradě?
V dnešní době, kdy máme technické vymoženosti, tak ano. Ovšem v dřívější době nikoli. Jsem zimomřivá, takže bych toto období nezvládla.

Byla jste už na hradě Houska?
Na hrad Houska jedu poprvé. Koncert agentury Martin Production, je velmi známý, proto jsem ráda, že se ho letos mohu zúčastnit.

Co se vám letos povedlo?
Jééé toho je hodně…  Měla jsem krásné koncerty klasické hudby, například v Ženevě v auditoriu, mohla jsem vystoupit na benefičním koncertu Pomozte dětem Kuře v ČT a tak přispět dobré věci, měla jsem tu čest vystoupit na pietním aktu v Lidicích za účasti prezidenta republiky a zazpívat českou hymnu, srbskou hymnu jsem si zazpívala na tenisovém FedCupu v přímém přenosu Eurosportu, zážitek pro mne byl vystupovat před vyprodanou Lucernou na narozeninovém koncertu Felixe Slováčka. Ale také se mi daří vařit skvělé polévky pro naší dcerunku Lilian a další velmi důležité věci s ní, jako je papat s lžičkou a chodit bez plenky. 

Jaký je Váš nejoblíbenější duet?
Z populárnější tvorby je to určitě duet Barcelona, který zazpívám spolu s Josefem Štágrem na hradě Houska.

Nazpívala jste několik duetů, který považujete za nejpovedenější ?
Již zmiňovaná Barcelona, kterou jsem i natočila ve studiu, ale také titulní duet z Phantom of the opera A. L. Webbera, nebo duet z opery La Traviata G. Verdiho Libiamo.

Kdybyste si mohla vybrat, s kým byste chtěla natočit duet?
No tak kdybych si mohla vybrat, tak se všemi. Základ úspěšného duetu je barva hlasů. Můžete mít dva skvělé sólisty, ale když barevně k sobě hlasy nepasují, tak výsledek není úplně nejlepší.

Proč jste se rozhodla vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Protože jde o charitativní akci, a protože jsem slyšela, že tento koncert má vždy skvělou atmosféru. Moc se těším.

Jak prožijete druhou polovinu prázdnin?
Já pevně věřím, že na dovolené. A už 29. srpna mám koncert na zámku v Klášterci nad Ohří.

Co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
V létě mne čeká velký koncert s orchestrem v rámci hudebního Festivalu Znojmo, hostem bude Viktor Preiss a uvádět gala koncert bude Jan Čenský. A dnes už jsem například domlouvala vánoční a adventní koncerty. A jak jinak – budu zpívat také hymny!

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production