Johanna Tesařová: Zlí se hrají lépe než hodní

Nový film Díra u Hanušovic bude v kinech od 24. července. Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latinák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v »Díře« s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události… A herečka Jahanna Tesařová nám poskytla následující rozhovor.


Ve filmu Díra u Hanušovic jste se ocitla doslova v obležení herců Dejvického divadla. Jak se vám s kolektivem převážně z tohoto divadla pracovalo?
Nebylo to pro mě něco tak úplně neznámého. S Mirkem Krobotem jsem dělala hned svou první inscenaci po mém angažování do Národního divadla, a to Rok na vsi. Tato inscenace se v roce 1993 stala inscenací roku stejně jako Muž bez minulosti v Dejvickém divadle o pár let později, ve kterém hostuji, a doufám, že tak ještě v obležení herců Dejvického divadla chvíli zůstanu. Miroslav Krobot je výborný divadelní režisér.

A jaká je jeho filmová režie?
Moc filmů jsem nenatočila, nemám tudíž tak moc zkušeností, trochu mi před kamerou chybí jistota. Při práci s režisérem Krobotem na Díře u Hanušovic jsem ale byla šťastná. Bez trémy, naprosto svobodná. Jeho laskavý přístup, humor a moudrost jsou balzámem. Je ale také přísný a důsledný. Doufám, že Díra u Hanušovic nebude jeho jediná filmová práce a že se pustí do dalšího »projektu« – jak se dnes říká. Zároveň si přeju, aby se, přestože se stal i velkým hereckým objevem, vracel jako režisér i na jeviště.

Ve filmu hrajete panovačnou matku dvou sester. Jak se vám podobné role hrají? Scény s vaší postavou neustále balancují na hraně mezi komikou a dramatem…
Zlí se hrají lépe než hodní. Říká to hodně herců. Balanc mezi komikou a tragikou je už dán scénářem a citlivé uši a oči režiséra, kameramana, scenáristy vám nedovolí spadnout.

V čem vás nyní mohou diváci Národního divadla vidět?
Hraji v inscenacích Les, Strýček Váňa, Racek a Naši furianti.

Díra u Hanušovic
Herci:
Maruna – Tatiana Vilhelmová
Jaruna – Lenka Krobotová
matka – Johanna Tesařová
Jura – Ivan Trojan
Olin – Jaroslav Plesl
Laďova stará – Simona Babčáková
Balin – David Novotný
Laďa – Hynek Čermák
mladý Kódl – Lukáš Latinák
starý Kódl – Ján Kožuch
Hans – René Přibil
otec od rodiny – Zdeněk Julina
Smraďoch – Martin Myšička
matka od rodiny – Klára Melíšková

Tvůrci:
režie – Miroslav Krobot
producent – Ondřej Zima
námět a scénář – Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
dramaturgie – Kateřina Ondřejková
kamera – Jan Baset Střítežský
střih – Jan Daňhel
zvuk – Viktor Ekrt, Marek Hart
architekt – Jan Vlček
výtvarník kostýmů – Katarína Hollá
umělecký maskér – Lukáš Král

Podívejte se na teaser zde:

Podívejte se na trailer zde:

Foto: Evolution Films