Mirek Vaňura: Mistrovi Gottovi přeju zdraví, pohodu doma a stálou chuť do práce!

U příležitosti 75. narozenin Karla Gotta mimořádně zařazuje TV Barrandov do svého pondělního programového schématu reprízu pořadu od 20.10 hodin Exkluziv Kateřiny Brožové s Karlem Gottem, poté záznam Mistrova zatím posledního velkého koncertu v O2 Aréně – Karel Gott 2012, na který naváže český film Romance za korunu z roku 1975 s Gottem v hlavní roli. A svou vzpomínku na Mistra nám prozradil Mirek Vaňura, moderátor pořadu 112 a Našich zpráv na TV Barrandov.


„Tahle fotka je z jara roku 1995 a vznikla ve studiu východočeské televize VideoPuls, kde jsem tehdy moderoval. Televize sídlila na předměstí Hradce Králové hned vedle mateřské školky. Ke studiu jsme jeli s Karlem Gottem společně jedním autem, a když jsme přijížděli, myslel jsem, že mě šálí zrak… U vchodu do studia stál špalír dětí, učitelek, ale i obyvatelek předměstí a Karla vítali jako prezidenta – s kyticí, otevřenou kronikou, myslím, že už jenom chyběl chléb a sůl… Vůbec jsem to nechápal. Tenkrát nebyly mobily, internet byl v plenkách. Pak jsem se dozvěděl, že to, že s Karlem přijedeme, se i tak během jedné hodiny rozkřiklo po celém předměstí. I když byl Karel také zaskočen, nenechal na sobě nic znát a byl opět skvělý! Podepisoval se, fotil se, diskutoval a ani jednou se nepodíval na hodinky!“

Jaké bylo vaše první setkání?
To je právě z doby, kdy vznikla tahle fotografie. Bylo jaro 1995, mně bylo pětadvacet a moderoval jsem v královéhradeckém rádiu Labe a také ve východočeské televizi VideoPuls. Šéf rádia si mě tehdy zavolal s tím, že přijede Karel Gott a že s ním povedou hodinový rozhovor, živě samozřejmě! Tenkrát to byla taková »partyzánská« doba. Dostal jsem strach a noc předtím nespal. Když Karel přijel a šli jsme se krátce připravit, najednou jsem zjistil, že ta tréma je absolutně pryč! A bylo to díky němu. Povídali jsme si úplně normálně a našli dokonce dvě naše společné záliby – historii 2. světové války a Ericha von Danikena. Potom mně dokonce dával rady do profesního života. Nakonec jsem mu nabídl rozhovor i v televizi, ten už se ale předtáčel. Karel souhlasil, vzal mě do auta, no a tak vznikla ona fotka.

Jaký je Karel Gott?
Je to pracovitý a skromný člověk. Vždy, když jsem moderoval program, ve kterém také vystupoval, nejvíce dopředu zkoušel právě Karel! Mnohem víc, než někteří jeho o dost mladší kolegové.

Na jaké setkání do smrti nezapomenete?
Je to asi pět let, co jsem v královéhradeckém Klicperově divadle moderoval celostátní anketu Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku, kterou ten rok Karel vyhrál. Přijel o hodně dřív. V zákulisí se na něho všichni doslova sesypali a já viděl, jak je z toho nervózní. Protáhl jsem ho zadním vchodem do jednoho zapadlého podniku. Pamatoval jsem si, že má rád palačinky, tak jsem mu je objednal. Karel byl šťastný a povídá: „Mirku, vy mně připomínáte toho kluka, jak uvádí tu Stodvanáctku…“

Co přejete Mistrovi k 75. narozeninám?
Já myslím, že přát Karlu Gottovi je hodně těžké. Není u nás v podstatě nic, čeho by nedosáhl. On jako málokdo u nás zanechal a zanechává výraznou stopu nejen v uměleckém životě. Ale jak jsem ho měl možnost poznat, tak to přání bude vlastně velmi jednoduché – zdraví, pohodu doma a stálou chuť do práce!

Foto: TV Barrandov