Autorka románů z afrického prostředí Hana Hindráková: Falešné léky jsou velkou hrozbou

Na svém kontě má již šest knížek. Začínala psaním cestopisů a postupně se přeorientovala na beletrii z afrického prostředí. Jako první napsala Děti nikoho, strhující příběh o životě na ulici v Keni… Tuto zemi navštívila pětkrát jako dobrovolník. Román Děti nikoho, inspirovaný skutečným příběhem, byl jednou z nejprodávanějších knih nakladatelství Alpress a byl nominovaný na knihu roku 2012 na serveru Databáze knih. Román Karibu Keňa s podtitulem Láska v ohrožení voodoo vyhrál soutěž Mám talent pořádanou nakladatelstvím Euromedia. Romány Dobrovolnice a Očarovaná patřily zase mezi TOP knihy nakladatelství Alpress. Letos vyšel Haně Hindrákové v nakladatelství Grada román Lovci lebek a v současné době pracuje na románu Smrtící byznys, který vyjde na podzim 2017 a jehož hlavním tématem je problematika falešných léků.

hana-hindrakova-2

Začínala jste psaním cestopisů a postupně se přeorientovala na beletrii z afrického prostředí. Jak to celé vzniklo?
Ke knize Děti nikoho mě inspiroval příběh mého kamaráda Davida. David osiřel, dostal se na ulici a několik let fetoval lepidlo. Jako jednomu z mála se mu podařilo ze závislosti dostat a teď vede vcelku normální život.

Chystáte se s některou z dalších knih ještě vrátit k tématice života dětí ulice?
Ano, mám to v plánu, protože si myslím, že v knize Děti nikoho jsem plně nevyužila potenciál tohoto tématu. Ráda bych to v nové knize zpracovala daleko víc do hloubky a zvažuji propojení tohoto tématu a keňské sekty Mungiki.

Jaké další knihy z afrického prostředí vám vyšly?
Nejdříve to byla kniha Karibu Keňa, oddechový příběh s tématikou voodoo, poté Dobrovolnice a nakonec Očarovaná.

beseda-pro-deti-zs-upice

Na čem pracujete nyní?
Před týdnem jsem dokončila třetí verzi thrilleru Smrtící byznys, který se odehrává v Ugandě a jehož hlavním tématem jsou falešné léky. Kniha bude napínavá a doufám, že bude působit také jako osvěta, protože si myslím, že falešné léky jsou velkou hrozbou. Zejména v rozvojových zemích. Možná si řeknete, že se vás to netýká, ale stačí, když pojedete na dovolenou do některé z těchto zemí, onemocníte a budete si tam muset koupit léky. V lepším případě budou místo účinné látky obsahovat mouku nebo cukr, v horším případě jed na krysy, rtuť nebo nemrznoucí kapalinu.

Kdy kniha vyjde?
Smrtící byznys by měl vyjít na podzim roku 2017.

Z vašich webových stránek jsme zjistili, že nově děláte besedy pro školy. Pro jakou věkovou kategorii jsou besedy určené?
Ano, dělám besedu Keňa očima spisovatelky, kde dětem přibližuji Keňu z různých úhlů pohledu a dále jim vyprávím o spisovatelském řemesle. Besedu mám rozdělenou pro první stupeň a potom pro druhý stupeň a střední školy.

knihy

Jak děti reagují? Zajímá je to? Na co se ptají?
Děti z prvního stupně se zajímají hlavně o zvířata a o to, co se v Keni jí. Děti z druhého stupně zajímají chudinské čtvrti a život na ulici. Minulý týden jsem dělala besedu v jedné škole v Poděbradech a nejvíc dotazů bylo právě na děti ulice a na jejich život.

Už jste procestovala téměř celý svět. Je ještě nějaká země, kam byste se chtěla podívat?
Hodně mě láká Namibie.

autorske-cteni

Plánujete na příští rok nějakou cestu?
Ráda bych někam vyrazila s rodinou, ale asi ne příliš daleko. Mému synovi budou teprve dva roky a nechci ho vláčet letadlem přes celou zeměkouli. Zatím nemáme vytipovaného nic konkrétního, ale to se třeba brzy změní.

Foto: www.hindrakova.cz