Co dostanou české hvězdy pod stromeček? Tomáš Klus chce kozy!

Lidé dávají čím dál více na charitu. Celebrity jdou příkladem. O Vánocích nakupují dárky, které pomůžou nejchudším po celém světě. Živé kozy nebo kudrnaté ovce letos nakoupí třeba Chinaski, Anna Geislerová, Matěj Ruppert, Bára Poláková nebo David Prachař.

ctereza-hronova_et2015_goat-distribution-21

Tomáš Klus dostal kozu loni k Vánocům od mámy, ale vypadá to, že jich ještě nemá dost. „Kozy všem!“ zvolal dokonce na kameru na vánočním bazaru. Rohaté zvíře totiž ve skutečnosti nedostane on, ale lidi, kteří ji jako zdroj obživy potřebují daleko víc. Chudí lidé v Nepálu nebo Etiopii z nich budou mít mléko i kůzlata. Ilona Svobodová si zase k Ježíškovi nadělí záchod – protože už ale má svůj, dostanou ho místo ní potřební.
Tyhle a další Skutečné dárky je možné koupit v e-shopu Člověka v tísni. K největší české kampani na podporu lidí v nejchudších zemích se připojila celá řada českých hvězd – například Martha Issová, Bára Poláková s Pavlem Liškou, Daniela Drtinová, David Prachař, Anna Geislerová, Matěj Ruppert, Jan Hřebejk, nebo Adéla Gondíková.1481293027-webpromobudar-jpg

Dobro k Vánocům
Před Vánoci lidé darují skoro o třetinu více než za celý rok. Objem darů na charitu vzroste celosvětově každý rok v průměru o dvě procenta. Více než dříve přispívají i Češi – nejčastěji online a skrze dárcovské SMS. Jen do 31. října darovalo v Česku nějakou částku na pomoc potřebným 150 tisíc lidí.

zdravotni-centra-kongo-2
České celebrity se nejčastěji přidávají ke kampaním na pomoc dětem a postiženým. Mezi nejlépe hodnocenými českými herci a herečkami propůjčilo svou tvář nějaké kampani, nadaci nebo benefici sedm z deseti hvězd. Například Zuzana Bydžovská, Karel Roden nebo Jiří Schmitzer se nechali nafotit pro kalendář Proměny nadace Archa Chantal. Výtěžek z jeho prodeje pomáhá vybavit zdravotnická zařízení pro děti. Tatiana Vilhelmová zase podpořila Konto bariéry na pomoc handicapovaným.

zz-usmevy-na-konec-5

Kdo dává nejvíc na světě?
Češi v tomhle nejsou výjimka. V Hollywoodu je přispívání na dobrou věc součástí statusu hvězdy. A někteří jsou tady opravdu originální. George Clooney třeba zakládal projekt, který pomocí satelitů v Súdánu včas varuje místní kmeny, když se k nim blíží nepřátelé. Brad Pitt zase pomáhal stavět domy pro indiánské kmeny Siouxů a Asinibojnů. Podle serveru Look to the Stars, který mapuje dary a charitativní činnost celebrit, ale světové hvězdy nejčastěji přispívají na pomoc dětem.
Podle žebříčku neziskové organizace DoSomething.org je nejštědřejší celebritou loňského roku zpěvačka Taylor Swift. 50 tisíc dolarů darovala na léčbu své fanynky, která se kvůli těžké formě leukémie nedostala na koncert. Na druhém a třetím místě Swift následují její kolegyně Miley Cyrus a Beyoncé.
Nejštědřejším dárcem na světě mezi jednotlivci je ale daleko před ostatními šéf Microsoftu Bill Gates. Podle informací deníku Business Insider dal za svůj život na charitu neuvěřitelných 27 miliard amerických dolarů. To je více, než třeba roční HDP Estonska. Pomohly v programech pro rozvoj zemědělství, pro boj s chudobou, pro globální zdraví a vzdělávání.

Pojďte koupit dárek pro potřebné:

http://www.skutecnydarek.cz/

Foto: https://www.clovekvtisni.cz/cs