Máslo lze nejen namazat na pečivo, ale také použít při vaření a pečení, kde výsledným pokrmům dodává lahodnou chuť. Chcete-li však své chuťové pohárky ještě více rozmazlit, zkuste máslo vylepšit nejrůznějšími ingrediencemi dle své fantazie. Poradíme vám, jak ochucená másla využít a přinášíme také originální recepty na slané i sladké varianty…
Dříve bylo máslo dostupné jen pro bohaté, dokonce šlo o tak vzácný atribut, že fungovalo jako platidlo. Později se dostalo i mezi prostý lid a ženy jej pracně stloukaly v máselnicích. Dnes už jej považujeme za samozřejmou součást jídelníčku a je dostupné ve všech prodejnách potravin. Když navíc do změklého másla přidáte další přísady, pozdvihnete své kulinářské umění o level výše.
Sto a jeden způsob využití
Blýskněte se před přáteli na grilovací party! Věděli jste, že ochucené máslo je výborné ke grilovaným pochoutkám? Natřené na čerstvém pečivu nebo topinkách zase představuje ideální rychlou a dobrou svačinku či večeři. Můžete zkoušet různé kombinace chutí a experimentovat. Přidávat lze bylinky, jarní cibulku, česnek, sušená rajčata, hořčici, pesto… Ochucené máslo nabízí různé způsoby využití. Slané dodá skvělou chuť jak grilovanému masu, zelenině a rybám, tak i bramborám, bramborové kaši, anebo jej můžete přidat do těstovin. Také sladké varianty jsou chutné na pečivu a rovněž na lívanečcích, palačinkách, toustech nebo muffinech, přidat jej můžete do ovesné kaše nebo granoly. Jednou z nejoblíbenějších variant je arašídové máslo, které se zejména v Americe, kde je považováno za poklad národní kuchyně, těší velké oblibě a je součástí mnoha receptů. Kromě mletých arašídů se do sladkých másel hodí i další druhy ořechů (vlašské, kešu, pistácie…) a mnohé jiné pochutiny – džem, různé ovoce, skořice, kakao, chia semínka, rozinky… Zkrátka na co má váš mlsný jazýček chuť! Pro potěchu oka lze výtvor ve finále ozdobit jedlými květy nebo v případě slaných variací posypat čerstvou pažitkou.
Tip:
Ochucené máslo, které jste vytvořili, nemusíte ihned celé spotřebovat. Přesuňte jej na potravinářskou folii, vytvarujte váleček a dejte ztuhnout do lednice. Díky tomu bude stále připravené k použití i v pozdější době a můžete si z něj odkrojit, kolik budete potřebovat. Takto si lze nachystat různé variace a využít tu, na kterou budete mít právě chuť…
Základem je kvalitní máslo
Nejdůležitějším stavebním kamenem dobré chuti je u ochucených másel vždy kvalitní základní ingredience, tedy samotné máslo. Na pultech obchodů se můžete setkat s různými druhy. Jestliže je na produktu uvedeno »stolní máslo«, znamená to, že výrobek byl skladován dlouhodobě (ne však déle než 24 měsíců od data výroby) při teplotách minus 18 °C a nižších, a poté rozmražen – toto stolní máslo má být spotřebováno do 48 hodin od rozmražení. Ve srovnání s čerstvým máslem má horší nutriční hodnotu, méně vitaminů, mění se i jeho chuť a rychleji žlukne. Produkt označený pouze jako »máslo« je sice nezmražený, je ovšem starší než 20 dnů – trvanlivost tohoto másla je 35–55 dní. Nejlepší senzorické vlastnosti má »čerstvé máslo«, které se smí prodávat nejdéle do 20 dnů od data výroby – trvanlivost čerstvého másla je totiž maximálně 20 dní od data výroby. Některé prodejny nabízejí možnost zakoupení čerstvých krájených másel přímo od výrobce. Například čerstvá másla z litovelské sýrárny Brazzale Moravia jsou rozvážena do sítě prodejen La Formaggeria Gran Moravia. Základ másla tvoří sladká smetana, do níž se přidává ještě syrovátková smetana získaná při výrobě sýra. Máslo je pak baleno do 10 nebo 25 kg bloků, které jsou dochlazovány v chladicích boxech na teplotu 4–8 °C. Takto vyrobené máslo obsahuje 82 % mléčného tuku, maximálně 16 % vody a nejvýše 2 % netuků. Prodává se po 100 gramech.
Skvělé recepty na ochucená másla
Bylinkové máslo
Máslo s čerstvými bylinkami a se hodí k masu, pečeným bramborám nebo na pečivo.
Potřebujete:
200 g změklého másla
lžička strouhané kůry chemicky neošetřeného citronu
3 stroužky prolisovaného česneku
sůl
hrst čerstvě nasekané petrželky
pažitka nebo jarní cibulka
Lze přidat i čerstvý tymián či oregano.
Pusťte se do toho:
- Máslo nakrájejte na kostky a nechte změknout.
- Pokud máte mixér, můžete ingredience spojit promixováním. Jestliže jej nemáte, nasekejte bylinky nadrobno, s máslem a prolisovaným česnekem promíchejte vidličkou a utřete dohladka.
- Osolte dle chuti a můžete buď rovnou servírovat, nebo dát ve fólii ztuhnout do lednice.
Kakaové máslo s ořechy
Sladké máslo s ořechy můžete použít na lívanečky, palačinky, tousty nebo třeba muffiny nebo do sladkých kaší.
Potřebujete:
200 g změklého másla
hrst lískových oříšků (lze ale použít i vlašské ořechy či mandle dle chuti)
2 lžíce kakaa
2 lžíce medu
Pusťte se do toho:
- Do mixéru dejte všechny suroviny a umixujte.
- Jestliže chcete mít v másle kousky ořechů, nejprve část oddělte, lehce promixujte a odložte stranou.
- Poté, co ze zbývajících ingrediencí vytvoříte hladkou hmotu, odložené kousky ořechů do nich vmíchejte.
- Můžete uchovávat v lednici v uzavíratelné skleničce.
Další recepty najdete na: www.laformaggeria.com
Foto: www.laformaggeria.com