Policie v akci – 3. cyklus

Čtyři případy, čtyři lidské osudy každý všední den. Reální policisté, případy ukazující skutečný život a volání o pomoc. Televize Prima přináší na obrazovky premiérovou sérii příběhů z každodenní policejní praxe. Další příběhy uvidíte už od pondělí 5. února v 16.50 hodin.

PVA_Spreje²i_a

Život nám přináší různé situace a jsou i takové, které nedokážeme vyřešit sami a potřebujeme pomoc mužů a žen zákona. Policisté v novém pořadu Policie v akci řeší drobné delikty a přestupky, ale i konflikty mezi manželi a podezření z trestných činů. Některé případy mohou sloužit jako varování, jak se nenechat podvést a okrást. Jiné příběhy vyvolávají úsměv, končí dobře či nápravou. A jsou i případy, kde není jiná možnost než pachatele zatknout a odvést na služebnu.

PONDĚLÍ
Rukojmí
Na policii volá mladá žena, která už druhý týden postrádá svého otce. Její bratr tvrdí, že otec odcestoval k příbuzným do Krkonoš. Otec podle ženy ale nikam necestuje, a pokud ano, dal by jí určitě vědět. V domě seniora policisté najdou jen jeho syna, bratra oznamovatelky, který je ochotně pustí dovnitř. Vše v domě naznačuje, že mladý muž mluví pravdu. Při odchodu hlídka ale zaslechne tlumené volání odněkud ze suterénu. Žádají mladého muže o umožnění vstupu do sklepních prostor. Tam najdou uvězněného otce, kterého syn už druhý týden nutí, aby dům a všechen majetek přepsal na něj. Senior je hladový a vyčerpaný, fyzicky se ale zdá být v pořádku.

Soused rozbil kameru

Mladý muž zavolal policii na svého souseda, který mu rozbil kameru. Staršímu muži vadilo, že jej kamera může zabírat, když kolem domu prochází. Kamera umístěná na domě ale monitoruje soukromé parkovací místo mladého souseda, je navíc řádně nahlášena na ÚOOÚ a monitorované místo je označené. Důchodce se svým jednáním tak dopustil výtržnictví, i když je přesvědčený, že je v absolutním právu. S ohledem na to, že kamerové zařízení mělo hodnotu vyšší než 8 tisíc korun, čin spadá do kategorie trestného činu.

ÚTERÝ
Zničená kašna

Ve všední den odpoledne volá na tísňovou linku mladá žena, že je právě na náměstí a nějaká, zřejmě opilá, žena ničí historickou kašnu. Na místo vyráží policejní hlídka a na uvedeném místě skutečně najde ženu, která kašnu ničí. Opodál kašny stojí skoro prázdná láhev alkoholu. Policisté se snaží ženě domluvit, není to ale s ohledem na její stav možné. Na snahy o navázání kontaktu ze strany policistů nereaguje, je nepříjemná a mluví úplně z cesty. Obrací se dokonce na nějaké fiktivní lidi a mluví s nimi…

Malý lhář

Marek žije jenom s matkou na sídlišti a zrovna se ocitli uprostřed sporu. Chlapec mámu požádal o nový playstation, jeho žádosti ale nebylo vyhověno, matka hraním her navíc pohrdá. Chlapec je zklamán a uražen. Druhý den jej matka po příchodu z práce nemůže doma najít, syn má také vypnutý mobilní telefon. Po několika hodinách čekání se proto obrací na policii. Zjistí navíc, že si Marek zabalil nějaké věci do brašny, a tak je přesvědčená, že utekl z domova. Policisté se rozhodnou nejdříve prověřit spolužáky. Hned u první náhodně vybrané rodiny hledaného chlapce najdou, jak si s kamarádem v pokojíčku hrají videohry. Malý útěkář vyslechne kázání, jak matku vyděsil, svůj útěk si navíc naplánoval a rodičům kamaráda tvrdil, že mu máma vše dovolila. Policisté chlapce odvážejí zpět domů, před odchodem nabádají rodiče, aby si vždy vzájemně potvrdili, kde děti jsou, a byli tak přesně informováni.

STŘEDA

Předvedení

Policie vyráží na adresu muže, který nenastoupil k výkonu trestu, jenž si má odpykávat za neplacení výživného na svého syna. Na adrese zastihnou jen rodiče mladého muže s tím, že syn doma není. Jejich tvrzení ale hlídka moc nevěří, a proto čeká nedaleko. Jejich pochybnost se potvrdí a muže po chvíli zatknou při odchodu z domu. Muž se je snaží přesvědčit, že se polepšil, pracuje a do vězení jít nechce. Verdikt soudu ale zvrátit nelze.

Řidič s plynovou pistolí

Je všední den dopoledne. Na tísňovou linku volá muž, že ho právě takzvaně vybrzdil neznámý mladík v nadupaném autě a že má v ruce zbraň. Hlídka vyráží na místo a začne auto pronásledovat. Neznámý muž neuposlechne příkazu k zastavení, policisté tak nakonec musí zasáhnout se zbraní v ruce.

ČTVRTEK
Útok psa v parku
V krásném odpoledni se mladá dívka rozhodne vzít svého psa na procházku do parku. Po chvíli jej pustí z vodítka »na volno«. Pes je dobře vycvičený k tomu, aby ignoroval kolemjdoucí, cyklisty, děti i ostatní psy. Na vteřinu ale zvíře ztratí z očí a je cizím člověkem vyzvána, aby si jej připnula. Než ale stačí zareagovat, je pes u seniora, který se po něm ohání holí. Pes není cvičen na obranu, žije s rodinou a je zvyklý na společnost, na důchodce proto »přátelsky« skočí. To už přicházejí na místo policisté, které zajímá, zda je senior zraněn. Muž barvitě popisuje, jak jej zvíře v amoku napadlo a povalilo na zem, což je v rozporu s tvrzením majitelky psa. Dívka dostane od policistů ponaučení, aby dbala příslušných vyhlášek a psa vodila připoutaného, peněžitý trest jí pro tentokrát odpustí. Poučení se dostane i důchodci, který není s mírou dívčina »trestu« spokojen, že není vhodné na cizí zvíře gestikulovat a mávat holí.

PÁTEK
Bezdomovci v lese
Policejní hlídku osloví cyklista, který na své pravidelné vyjížďce do lesa prý viděl dva bezdomovce nedaleko posedu. Muži tam táboří a cyklista se domnívá, že by v lese mohli pytlačit. Doprovázen policisty jim popsané místo ukáže. Na místě hlídka najde něco, co vypadá jako tábořiště – ohniště, igelitky, odpadky, poházené lahve, schované spací pytle, deky, staré karimatky… Místo připomíná skládku, nikdo tu ale není. Cyklista odjede a policisté chtějí po chvíli místo opustit také, vtom ale potkávají dva bezdomovce s dvoukolákem. Muži nejdříve tvrdí, že s tábořištěm nemají nic společného, když ale policisté chtějí věci zlikvidovat, oba se přiznají, že tam přespávají. Hlídka proto požádá oba muže, aby místo uklidili.

Sledujte pořad Policie v akci od pondělí 5. února v 16.50 hodin každý všední den na Primě.

Foto: TV Prima