Bývali Čechové statní jonáci – jen pouhá zmínka o naší zemi vyvolávala hrůzu na dvorech nejmocnějších středověkých států. Největší děs vzbuzovalo jméno Jana Žižky z Trocnova. Tento neohrožený husitský hejtman rozdrtil několik křížových výprav, které se pokoušely o likvidaci českého pokusu o reformu katolické církve.
Paradoxem je, že o životě jedné z nejvýraznějších postav naší historie většina lidí ví jen naprosté minimum. Žil, byl, vítězil, oslepl a zemřel. To je na takového velikána docela málo. Mezeru v našich znalostech se proto pokusil zaplnit skvělý český historik Václav Vladivoj rytíř Tomek (31. května 1818, Hradec Králové – 12. června 1905, Praha). A opravdu se mu to podařilo. Jasným důkazem je kniha Jan Žižka z Trocnova, kterou nyní vydává pražské nakladatelství Omega.
Zde je krátká ukázka: „Žižka se však dočkal obratu své věci v šťastnější konec. Možná se to stalo přičiněním pánů znepřátelených Jindřichovi Rožmberskému, kteří se Žižkovy věci ujali u královského dvora. Již dne 25. dubna roku 1409 vydal král Václav list, který byl na Žebráku předán purkmistrovi, konšelům a obci města Budějovic, kterým jim král oznamoval, že dává své svolení, aby Budějovičtí s Janem Žižkou učinili dohodu o smíru. Z toho je patrné, že tedy král Václav neshledával v Žižkovi pouhého loupežníka, nýbrž připouštěl, že nebyl v rozepři s Budějovickými úplně v neprávu.“
A kdo byl Václav Vladivoj rytíř Tomek? Narodil se v rodině hradeckého obuvnického mistra. Díky dobrému zázemí mohl v Praze vystudovat filozofii a právo. Později se začal věnovat pedagogické a vědecké činnosti, v jejíž počátcích ho podporoval i František Palacký. Patřil ke konzervativnímu a prohabsburskému křídlu českých vlastenců. Jeho politická kariéra vyvrcholila jmenováním do Panské sněmovny a později také povýšením do rytířského stavu. Do dějin české kultury se zapsal jako výtečný historik, který dokázal čtivě zpracovat pověsti a legendy milované vlasti.
Počet stran: 272, cena: 249,- Kč
Více informací najdete na: www.knihyomega.cz
Foto: Nakladatelství Omega