Peter Zuckerman, Amanda Padoanová – Pohřběni v oblacích

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie – Opravdové příběhy: Peter Zuckerman, Amanda Padoanová – Pohřbeni v oblacích. V srpnu 2008 zahynulo na K2 za jediný den jedenáct horolezců.


O lezcích ze západního světa, ať už o těch, kteří přežili, nebo o těch, kteří zahynuli, byla napsána hromada knih a natočeno několik dokumentů. V centru celé tragédie, přitom mimo pozornost světových médií, tehdy ale stáli dva Šerpové – Čiring Dordže a Pemba Gjalje. Nejenže sami jako zázrakem přežili, ale svým neslýchaně hrdinským počínáním navíc zachránili několik dalších životů. Jejich udivující příběh se stal brzy součástí horolezeckých legend. Toto strhující dobrodružství sleduje dlouhou cestu obou Šerpů z jejich odlehlých a zaostalých vesnic v Nepálu až na vrchol nejnebezpečnější hory světa. Z fascinující nové perspektivy přitom vypráví o jedné z nejdramatičtějších katastrof v historii horolezectví.

pevná vazba s přebalem, 302 + 16 stran přílohy, cena: 338,- Kč
Originální název: Buried in the Sky
Přeložil: Jakub Futera
Vychází i jako e-kniha.

O autorech:
Peter Zuckerman je držitelem mnoha novinářských ocenění. Celou svoji kariéru se orientuje převážně na investigativní žurnalistiku, reportáže z velkých soudních procesů a dobrodružné příběhy. Aby mohl napsat tuto knihu, odešel na čas z deníku The Oregonian a sběrem materiálu v odlehlých oblastech Nepálu strávil několik týdnů. V současné době přednáší na několika univerzitách.
Jeho sestřenice, právnička Amanda Padoanová má za sebou řadu výstupů v Karákóramu i Himálaji. Ve vysokých horách se snažila najít klid po smrti svého bratra v roce 2003. Spřátelila se tu se spoustou místních lidí, mimo jiné s Karímem Meherbánem, který zahynul na K2 v srpnu 2008. Protože se po tragédii veškerá média zaměřovala jen na osudy západních horolezců, rozhodla se Amanda popsat události z pohledu neprávem opomíjených Šerpů a pákistánských vysokohorských pracovníků.

„Horolezectví může být sportem, zábavou a dost často se vábení výšek stává i životní filozofií. Na druhou stranu je úsměvné, že místo, kam směruje horolezcovo úsilí, patří malému ždibečku na špičce kopce, kde nečeká nic víc než chlad a opuštěnost. A celkovým paradoxem je, že skutečný horský vrchol neleží nikdy nahoře, ale až dole. Tudíž těm, kteří přicházejí s pokorou a celkovou vybaveností, nechť je odměnou silný zážitek. Ovšem těm, kteří pohazují se svým osudem, bez jakékoliv přípravy a znalostí, jako s kuličkou v ruletě, budiž varováním, že zde se nehraje o peníze. V sázce je totiž to nejcennější – jejich život.“
Marek »Mára« Holeček, jeden z nejvýznamnějších českých horolezců

Další kniha nakladatelství Jota s horolezeckou tematikou:
Ed Viesturs, David Roberts
NA VRCHOL ŽÁDNÉ ZKRATKY NEVEDOU

Osmnáct let se snažil Ed Viesturs dosáhnout na svatý grál alpinismu: stanout na vrcholu všech osmitisícových hor planety bez pomoci umělého kyslíku. Je to neobyčejně opatrný horolezec, který se neváhal otočit a sestoupit zpět sotva devadesát metrů pod vrcholem Mount Everestu. A nezastavil se ani před výzvou jménem Annapurna, před horou, která proslula tím, že si vyžádá za každé dva horolezce, které pustí na svůj vrchol, jeden život. „Dostat se na vrchol je možnost. Vrátit se zpátky dolů je povinnost.“ Ve světle své nezlomné filozofie líčí Ed osudově chybná rozhodnutí svých kolegů horolezců, několik případů, kdy sám jen se štěstím vyvázl, a také pár záchranných akcí, kterých se zúčastnil. A poprvé také detailně popisuje klíčovou roli, kterou sehrál při katastrofě na Everestu v roce 1996, proslavené Jonem Krakauerem v jeho knize Into Thin Air.

Foto: Nakladatelství Jota