Tintinova dobrodružství kompletní

Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech a dokonce na Měsíci. S důvtipem překonává všechny překážky, přemůže proradné zločince i nepřátele a vždy dosáhne cíle. Nakladatelství Albatros právě uzavírá kompletní sérii všech Hergého epizod vydáním historicky prvního dílu Tintin v zemi sovětů (1929) a posledního, nedokončeného Tintin a alf-art (1983).


Tintinovy epizody vydává nakladatelství Albatros od roku 2004. Za tu dobu se z něj stal fenomén. První epizody, které Albatros vydal (Tintin v Americe, Faraónovy doutníky a Modrý lotos) se pro velký zájem čtenářů už dočkaly reedic.
„Tintinovi jsem vždycky věřil,“ říká Ondřej Müller, programový ředitel Albatros Media. „Obsahuje silný pozitivní náboj, a proto se stal fenoménem. Navíc je to škola komiksu, toho, jak psát komiks a jak ho kreslit. Hergého kreslířský styl je dnes znám jako tzv. »jednoduchá linka« (»ligne claire«) a ovlivnil řadu dalších komiksových kreslířů. To z něj dělá součást pokladnice světového komiksu a měl by být v dispozici v každé národní literatuře. To, že podle Tintina teď vznikl dokonce celovečerní film, je zákonité.“
Šťastnou ruku měl Ondřej Müller při výběru překladatelky Kateřiny Vinšové, která vymyslela řadu vlastních jmen včetně psa Filuty, dvojice Kadlec a Tkadlec či profesora Hluchavky. Čtyřiadvacet epizod přeložila s vtipem a nadhledem.
Tintinovská série v Albatrosu nezačala vycházet od prvního dílu, v němž se kreslířská linka teprve rodila, editor pro začátek vyloučil i příliš razan tní druhý díl Tintin v Kongu. Čtenáři se tak se sympatickým hrdinou seznámili prostřednictvím už vyzrálého Tintina v Americe, následovaly dva díly, které na sebe navazují, Faraónovy doutníky a Modrý lotos. Od počátku bylo jasné, že první a poslední díl (Tintin v zemi Sovětů a Tintin a alf-art) celou sérii uzavřou.
„Díly, které se vyprodaly, budem postupně vydávat v reedicích tak, aby byla k dispozici vždy celá série,“ ujistil programový ředitel Albatros Media Ondřej Müller.
Ani s koncem série o Tintinovi se však nemusí čtenáři Albatrosu loučit s autorem, belgickým kreslířem Hergé. V následujícím roce začne vycházet jeho pětidílná série Jo, Zette a Jocko,která si kvalitou s Tintinem nezadá.

O Tintinovi
Tintin je sympatický mladý reportér s charakteristickou čupřinou na hlavě, s očima jako trnky a nosem jako knoflík, chrabrý, přátelský, neúplatný a odvážný. Na všech jeho dobrodružstvích jej doprovází bílý foxteriér Filuta. Oba pojí věrné přátelství, oba si několikrát vzájemně zachrání život. Všechny situace, průšvihy, únavná pronásledování a vůbec všechna dobrodružství Filuta neúnavně komentuje, kritizuje a hodnotí; ve velké většině případů však bez valné odezvy okolí. K Tintinovi a Filutovi se na jejich toulkách světem postupně připojí další postavy: kapitán Haddock, zpočátku notorický opilec, potom umírněný alkoholik, který kleje tak rád a tak květnatě, že vyšel dokonce i slovník jeho kleteb, natvrdlá a zcela neschopná dvojice detektivů Kadlec a Tkadlec, rozkošně nahluchlý profesor, všestranný přírodovědec a vynálezce Hluchavka a korpulentní zpěvačka Bianca Castafiore.
Od roku 1929 do autorovy smrti vzniklo celkem třiadvacet a půl epizody Tintinových dobrodružství, v nichž hlavní hrdina procestuje téměř celý svět. Poslední dvacáté čtvrté dobrodružství (Tintin a alf-art) zůstalo nedokončeno. Prvních devět epizod série Hergé kreslil černobíle a publikoval na pokračování ve čtvrteční dětské příloze belgického deníku Vingtième Siècle. Ve čtyřicátých letech minulého století pak všechny dosud vydané epizody přepracoval v barvě na standardní délku 62 stran. Hergého série zaujala a stále k sobě vábí další generace čtenářů především svým životním optimismem. Ukazuje, že přátelství, poctivost a umíněná snaha jít za správným cílem se vždycky vyplácí.

Albatros vydal (chronologicky podle původního vydání)

Tintin v zemi Sovětů (2011)
Tintin v Kongu (2011)
Tintin v Americe (2004)
Faraonovy doutníky (2004)
Modrý lotos (2005)
Ulomené ucho (2006)
Černý ostrov (2006)
Žezlo krále Ottokara (2007)
Krab se zlatými klepety (2008)
Záhadná hvězda (2008)
Tajemství jednorožce (2008)
Poklad Rudého Rackhama (2008)
Sedm křišťálových koulí (2008)
Chrám slunce (2009)
Tintin v zemi černého zlata (2009)
Míříme na Měsíc (2009)
První kroky na Měsíci (2009)
Případ Hluchavka (2010)
Koks na palubě (2010)
Tintin v Tibetu (2010)
Šperky madam Castafiore (2010)
Let 714 do Sydney (2011)
Tintin a los pícaros (2011)
Tintin a alf-art (2011)

Tintinova dobrodružství

V souvislosti s premiérou filmu Tintinova dobrodružství vydává nakladatelství Albatros dva tituly, Knihu o filmu a Tajemství Jednorožce jako filmový příběh. Doplňují tak kompletní vydání všech čtyřiadvaceti původních Hergého příhod, které Albatros vydal v letech 2004 – 2011.

Tintinova dobrodružství – Kniha k filmu
Tintin se svým věrným psem Filutou zažívají neuvěřitelné dobrodružství, když v modelu velké plachetnice najdou část mapy, která je má dovést k pohádkovému pokladu. Filmový příběh je vyprávěný v jednoduché zkratce s mnoha záběry z filmu a je vhodný pro začínající čtenáře, kteří se chtějí se seznámit s odvážným reportérem i světem jeho velkých dobrodružství.

Žánr: obrázková kniha
Přeložil: Ivan Ryčovský
Pro čtenáře od 7 let
Doporučená cena: 189,- Kč
Vychází: 24. 10. 2011

Alex Irvine – Tintinova dobrodružství – Tajemství Jednorožce
Další Tintinovo dobrodružství začíná neobvykle: Tintin objeví spolu s kapitánem Haddockem v modelu plachetnice lístek, který očividně vede k ukrytému pokladu. Netuší však, že o existenci pokladu vědí i nebezpeční zločinci, kteří se k němu snaží dostat za každou cenu jako první. Příběh o honbě za pokladem pokračuje ještě v dalším sešitu Poklad Rudého Rackhama.

Žánr: filmový příběh
Přeložila: Kateřina Vinšová
Pro čtenáře od 9 let
Doporučená cena: 249,- Kč
Vychází: 24. 10. 2011

Foto: Nakladatelství Albatros