Líný rodič Tom Hodgkinson navštívil Brno!

Britský publicista Tom Hodgkinson, autor bestseleru Líný rodič, přijel do Brna na veřejnou konferenci Aktivní rodičovství, která se odehrála 15. října 2011 na Fakultě sociálních studií MU. Avšak již o den dříve měli příznivci Toma Hodgkinsona možnost setkat se s ním osobně. Jednak v ulicích Brna při jeho prohlídce města, a pak na autogramiádě v knihkupectví Barvič a Novotný, kde proběhla velmi živá beseda a úspěšná autogramiáda tohoto jedinečného autora.


Stejně úspěšně dopadla také sobotní přednáška Toma Hodgkinsona ve zcela zaplněné aule FSS MU, za níž sklidil velký potlesk. Také zde si jeho skvělé knihy nechalo podepsat mnoho nadšených čtenářů. Tom Hodgkinson se v sobotu večer ještě zúčastnil koncertu kapely Ukulele Orchestra jako Brno. A byl z jejich výkonu tak nadšen, že neodolal a s kapelou si s velkou radostí zahrál.
Tom Hodgkinson také přislíbil, že pokud mu to program dovolí, navštíví Českou republiku znovu na jaře příštího roku u příležitosti vydání jeho knihy Staré dobré časy v češtině.


Tom Hodgkinson (1968) se proslavil jako redaktor časopisu Idler (Lenoch), který založil se svým kamarádem v roce 1993. Kromě toho také přispíval do prestižních britských novin, zejména do Guardianu, a stál u zrodu firmy dovážející absint do Velké Británie. Své vášni pro lenošení a svobodu zasvětil tři knihy, které se staly bestselery – Jak být líný, Jak být volný a Líný rodič. V současnosti žije na venkově v Devonu se svou přítelkyní a třemi dětmi. Nakladatelství Jota připravuje na konec roku vydání jeho další úspěšné knihy Staré dobré časy!

Tom Hodgkinson – Líný rodič
Lenošením a nečinností k lepšímu rodičovství
Převratný a přitom zcela přirozený přístup k výchově dětí. Autor vychází z prosté, ale geniální myšlenky D. H. Lawrence, že nejlepší věc, kterou pro své děti můžeme udělat, je nechat je na pokoji. To samozřejmě neznamená zanedbávat je. Ponechejme jim ale tolik volnosti, aby dokázaly vyrůst v soběstačné, sebejisté, šťastné a svobodné jedince. Přestaňme je cepovat a místo toho rozvíjejme přirozené dětské instinkty tvořivosti a nezávislosti. Prospějeme tím nejenom jim, ale i sobě.
Líný rodič je skvělá kniha pro kohokoli, kdo je zoufalý z toho, že neví, jak vychovávat své dítě, a kdo hledá dobrou radu a praktické příklady. A především tato kniha ukazuje, že rodičovství může být zábava a ne noční můra.

pevná vazba s přebalem / 248 stran / běžná cena 248,- Kč

Tom Hodgkinson – Jak být líný
Nicnedělání je dřina
Když vás ráno budík vytrhne ze spánku, máte pocit, že byste nejraději zůstali zachumlaní v teplé posteli, četli si knížku, usrkávali šálek kávy a celý den jen tak lenošili? Tom Hodgkinson, zakladatel časopisu Idler (Lenoch), si to nepřeje, on to dělá. Od tohoto milovníka svobody a umění nicnedělání vychází nikoliv jen obyčejná kniha, nýbrž přímo protilátka proti naší prací posedlé kultuře.
V knize Jak být líný Tom Hodgkinson předkládá učenou a zároveň rozverně podanou obhajobu nového způsobu života, který může praktikovat každý bez výjimky — žít šťastně nicneděláním. Rozebírá celé spektrum otázek, jimiž se moderní lenoch zabývá, jak se pořádně vyspat, kdy to v práci zabalit, jak se těšit ze života — a zároveň rozjímá o dílech takových slavných obhájců těchto ctností, jakými byli Oscar Wilde, Robert Louis Stevenson a Nietzsche, jež všichni přiznali, že svá nejlepší díla napsali v posteli.
Bestseler Jak být líný udělá dobře všem, kdo mají po krk uspěchaného života dnešní doby a nevědí, jak ubrat plyn.

pevná vazba s přebalem / 145 x 210 mm / 334 stran / běžná cena 248,- Kč

Tom Hodgkinson – Jak být volný
Užívejte života naplno
Už jste někdy těsně po úpěnlivém zvonění budíku dumali nad důvody, proč vlastně chodíte do práce? Napadlo vás na gauči před televizí, proč je většina kultury, kterou se krmíme, plytký brak? Pořád ještě doufáte, že někde existuje lepší, svobodnější
a šťastnější způsob jak žít svůj život? Jestli ano, pak pro vás bude knížka Jak být volný tím pravým návodem.
Tom Hodgkinson vás vezme na inspirativní cestu směrem k opravdové svobodě a štěstí. Naučí vás, jak se zbavit neuróz a stresu, zbytečné byrokracie, dluhů, vlád a domácích prací, naříkání, bolesti, chudoby, ošklivosti, války i odpadu, a tím výčet zdaleka nekončí!

pevná vazba s přebalem / 145 x 210 mm / 334 stran / běžná cena 248,- Kč

Připravujeme
Tom Hodgkinson – Staré dobré časy
Praktická příručka moderního hospodáře aneb Jak se o sebe postarat
V knize autor přibližuje vlastní zkušenosti ze života na farmě v hrabství Devon, kde se snaží svým typicky „lenošivým“ způsobem začlenit do tradičního přírodního rytmu pravidelně se střídajících ročních období. Ve dvanácti kapitolách věnovaných jednotlivým měsícům podrobně popisuje svůj život na venkově; především ale ukazuje, jak se z městského člověka zhýčkaného vymoženostmi současné civilizace snadno může stát samostatný a zodpovědný hospodář.
Staré dobré časy mají přinést čtenářům naději. Hodgkinson se ptá, proč bychom se nemohli vrátit k ideám předkapitalistického, předpuritánského a předkonzumního světa a zabývat se oslavami, tancem, jízdou na koni, sekáním dřeva, zakládáním ohňů, pěstováním hospodářských zvířat a drůbeže, prací v sadě a na zahradě, pečením chleba či chovem včel…

Foto: Nakladatelství Jota / Tomáš Hájek