Thriller Mrazivá hlubina poprvé představuje detektiva Seana Duffyho, důstojného nástupce Phila Marlowa

Severní Irsko, jaro 1981. Hladovky, nepokoje, výpadky proudu, homofobní sériový vrah, který má zálibu v opeře, a tři brutální vraždy. Na povrchu to všechno spolu nesouvisí, ale jak víme »sovy nejsou tím, čím se zdají být«. Detektiv seržant Duffy má za úkol se prokousat k pravdě. Není to snadná práce, zvlášť když on sám je katolík a mezi protestanty mu nikdo nevěří…

Mrazivá hlubina - obálka

Nakladatelství Vyšehrad zahajuje vydávání výjimečného krimi autora Adriana McKintyho, nositele prestižních cen Edgar Allan Poe Award a Ned Kelly Award. Zvolilo jeho sérii se sympatickým vystudovaným psychologem a detektivem Duffym, sarkastickým glosátorem, který – stejně jako Phil Marlowe – vypráví v první osobě. Názvy jednotlivých svazků jsou odvozeny z písní Toma Waitse, v případě Mrazivé hlubiny jde o slavnou Cold Cold Ground. Vychází v překladu Ladislava Šenkyříka.

Vždy je pro čtenáře dobrým znamením, když se hlavní postava stane autorovi oblíbeným kumpánem – jak se to stalo Raymondu Chandlerovi s Philem Marlowem. Když se od postavy nemůže odloučit autor, většinou se totéž děje i čtenářům.

Adrian McKinty má na kontě tři detektivní trilogie, ovšem případy Seana Duffyho u čísla tři neskončily, letos McKinty vydal již šestou knihu se svým charismatickým hrdinou. Duffy nedosahuje Marlowových kvalit jen v pití, kouření a zájmu o ženy, je mu důstojným nástupcem také v cynismu a ironickém vyjadřování, nad nímž čtenáři i kritika plesají. Svědčí o tom např. udělení australské Ned Kelly Award za nejlepší počin na poli detektivek. McKintyho vyprávění má napětí, hlavně v pasážích, kde autor odsekává jednotlivé věty do odstavců či když nechává plynout neobyčejně svižné dialogy.

Mrazivá hlubina přináší vedle sympatického hlasu a optiky hlavního hrdiny atraktivní příběh točící se kolem trojice vražd homosexuálů, to vše v atmosféře bombových útoků IRA a vlády železné lady Margaret Thatcherové. Za dořešením případu však musí Sean Duffy z dusné atmosféry Severního Irska vyjet také jižním směrem…

Anotace:

První svazek detektivní série zasadil oceňovaný irský autor do Severního Irska roku 1981. Neklidný Belfast se stává kulisou surových vražd, které má vyřešit detektiv seržant Sean Duffy, univerzitně vzdělaný psycholog a katolík se slabostí pro ženy a pití. Pátrání v atmosféře bombových útoků IRA a vlády Železné lady zavede Duffyho na stopu homofobního sériového vraha, který má zálibu v opeře. Sarkastické komentáře hlavního hrdiny, napětí a atraktivní příběh uhranuly čtenáře z Evropy, USA i Austrálie. Mrazivá hlubina získala v roce 2013 prestižní cenu Spinetingler Award za nejlepší detektivní román.

Z anglického originálu The Cold Cold Ground, vydaného nakladatelstvím Serpent’s Tail v roce 2012 v Londýně, přeložil Ladislav Šenkyřík

Odpovědný redaktor Jiří Stárek

Počet stran 232

Cena: 298,- Kč

Adrian McKinty - foto

O autorovi:

Adrian McKinty se narodil v roce 1968 a je irský autor detektivek, pocházející ze severoirského hlavního města Belfastu, v jehož okolí vyrůstal. Nedlouho poté však přesídlil do Anglie, kde studoval práva na University of Warwick v Coventry a politologii a filozofii na univerzitě v Oxfordu. Na začátku devadesátých let se přestěhoval do New Yorku a poté do Colorada, kde pracoval jako středoškolský učitel angličtiny. Právě v této době se začal věnovat psaní detektivních románů, z nichž většina se odehrává v jeho rodném Severním Irsku. Za svá díla získal mimo jiné Ned Kelly Award, udělovanou v Austrálii každoročně za nejlepší počin na poli detektivek, či prestižní Edgar Allan Poe Award. Od roku 2008 žije se svou ženou a dvěma dětmi v australském Melbourne.

Více infa: www.adrianmckinty.com

O knize napsali:

Kdyby Raymond Chandler vyrostl v Severním Irsku, napsal by Mrazivou hlubinu.

The Times

Thriller ostrý jako břitva, vyprávěný stylově, kurážně a s důvtipem… Vynikající

a jedinečně pojatý román.

Stuart Neville, spisovatel

Adrian McKinty je v detektivním žánru jedním z nejlepších vypravěčů dneška.

Don Winslow, autor bestsellerů Divoši či Satori

Mrazivá hlubina má spád, promyšlenou zápletku a je detektivkou v tom nejlepším slova smyslu.

Guardian

McKinty je jedním z nejlepších britských detektivkářů současnosti a série se Seanem Duffym je jeho mistrovským dílem.

Ian Rankin, skotský autor detektivních bestsellerů

Detektiv seržant Sean Duffy se může docela dobře stát kultovním hrdinou.

Irish Independent

Ukázka:

Ležel jsem tam a přemýšlel a přede mnou opět vyvstala zásadní otázka.

Proč jsem se vlastně dal k policii?

A podruhé během čtyřiadvaceti hodin jsem si vzpomněl na událost.

Nehledejte ji v mé kartě u psychiatra. A nevyptávejte se žádné z mých bývalých.

V životě jsem o tom s nikým nemluvil.

Ani s mámou. Ani s tátou. Dokonce ani s knězem. Dost nezvyklé na mluvku, jako jsem já.

Stalo se to 2. května 1974. Dělal jsem druhým rokem doktorát. Nádherný jarní den. Šel jsem kolem hospody Rose and Crown v Ormeau Road, nějakých dvacet metrů od mých studentských kolejí.

Byl to nejhorší rok nepokojů, ale mě osobně nijak nezasáhly. Aspoň zatím. Byl jsem nadále neutrální. Snažil jsem si zachovávat odstup. Snažil jsem se hledět si svého. Nejblíž k zaujetí nějakého stanoviska jsem měl po Krvavé neděli, když jsme se s tátou zúčastnili pohřbů v Derry a já asi jeden den uvažoval, že vstoupím do IRA.

Je zvláštní, jak se věci dokážou změnit, co?

2. května 1974.

Rose and Crown byla studentská hospoda. Za dobu, kterou jsem strávil na Queen’s, jsem tam zažil přinejmenším tři stovky mejdanů. Byl to můj lokál. Znal jsem tam všechny štamgasty. Za normálních okolností bych tam seděl, jenže čirou náhodou jsem měl zrovna rande s jednou holkou ve Studentském svazu a taky už jsem toho dost vypil.

Byla to nehlášená bomba. K odpovědnosti se přihlásil UVF (Ulster Volunteer Force – Sbor ulsterských dobrovolníků, ilegální protestantská polovojenská skupina). Později prohlásilo UDA (Ulster Defence Association – Ulsterské obranné sdružení, další protestantská paramilitární organizace), že to udělali oni. Ještě později se ozval UVF, že šlo o bombu nastraženou IRA, jež předčasně vybuchla.

Mně to bylo všechno jedno.

Hry s písmenky mě nezajímaly.

Žádné vážné zranění jsem neutrpěl. Prasklý ušní bubínek, pár oděrek, řezných ran

od roztříštěného skla.

Ano, já byl v pohodě, ale uvnitř došlo k masakru.

Jatka.

Byl jsem první, kdo se dostal vyraženými vstupními dveřmi dovnitř.

A to byla ta chvíle…

To byla chvíle, kdy mi došlo, že se chci svým skromným dílem zasadit o ukončení toho šílenství. Bylo nutné se rozhodnout, jestli chce člověk odejít, nebo něco udělá. Rozhodl jsem se pro to druhé.

Policie mě přijala s nadšením. Univerzitně vzdělaný psycholog, a co bylo ze všeho nejcennější… katolík.

Foto: Nakladatelství Vyšehrad