Ondřej Suchý: Moje cesty za Chaplinem

Vzpomínky na dvě návštěvy švýcarského městečka Corsier-sur-Vevey, kde žil a je pochován velikán filmové komedie Charles Chaplin, provázely spisovatele, textaře a bývalého moderátora Ondřeje Suchého po celou dobu psaní knížky Když Chaplin potkal Buriana.

Knížka, která se objevila na knižním trhu v předvánoční době, obsahuje pohledy do různých časových údobí, kdy se s Charliem Chaplinem setkávali Češi (kdysi Vlasta Burian, později s jeho rodinou například Jiří Menzel). Vedle fotografií, které obsahuje bohatá obrazová příloha knížky, má Ondřej Suchý ve svém archivu ještě mnoho dalších fotografií soukromého rázu, které vám naším prostřednictvím nabízí k nahlédnutí.

V roce 1995, kdy byl ve Vevey poprvé, byla ještě vila rodiny Chaplinových veřejnosti nepřístupná .V roce 2017 byla vila jako Chaplinovo muzeum s názvem »Chaplinův svět« už rok zpřístupněna veřejnosti a překvapuje od té doby tisíce návštěvníků úžasnou podívanou. A stejně fascinující je prý i zahrada, ve které Chaplin nechal vysázet dřeviny ze všech koutů světa.

Tak jako o domě Charlese Chaplina vydal reprezentativní obrazovou knihu jeho syn Eugen, dovedl bych si představit i knihu s názvem Rok v Chaplinově zahradě, kterou by svým odborným komentářem klidně mohl doprovázet náš populární biolog a spisovatel Václav Větvička,“ dodává s úsměvem k fotkám Ondřej Suchý. A zde jsou některé z nich…

Foto: Archiv Ondřeje Suchého