Josef Jonáš, Jiří Kuchař – Svět přírodních antibiotik

Po této knize můžete sáhnout se stoprocentní jistotou, že se dozvíte naprosto zasvěcené, ucelené a do hloubky i logiky jdoucí informace o bakteriích a světě nejen chemických, ale i čistě přírodních antibiotik. Osvědčená dvojice autorů, Josef Jonáš a Jiří Kuchař dodávají knize punc střízlivého nadhledu a neuvěřitelného množství zcela nových informací, jež vrhají nový úhel pohledu na celý svět kolem vás.


Tato kniha by měla být učebnicí základního vzdělání pro každého. Prošla jsem s ní pocitem hrůzy, děsu a malosti před dokonalostí naší planety, před mnohem vyšší inteligencí bakterií… než je inteligence lidská. A ohromením nad tím, jak dokonale naše tělo pracuje, když nás vůbec jen udrží naživu. A náhle jsem si minimálně začala více dávat pozor na to, jak se ke svému tělu chovám. Co mu dávám jíst, jak s ním nakládám, protože ono je samo o sobě obrovským fungujícím zázrakem.
Stejně jako oba autoři před časem výtečně zpracovali tématiku bílého cukru v knihách Hořká pravda o sladkém cukru a potom Tak chutná štěstí, knihu plnou sladkých receptů bez použití rafinovaného cukru, se stejnou precizní pečlivostí jsou zpracována i přírodní antibiotika.
Dozvíte se základní principy fungování virů, bakterií, plísní, parazitů i prionů. A právě objev těch posledních ve mne vyvolává hrůzu z toho, co všechno člověk o těle ještě neví. Ostatně text, do kterého se začtete v prvních desítkách stran je strhující podobně jako dokumentární film. Nepříjemnými fakty je třeba to, že za rok spotřebujeme na 100 tun antibiotik, ve spojení i s veterinární medicínou jde o 135 tun. Kniha antibiotika nehaní, plně si uvědomuje jejich cennost a schopnost zachraňovat lidské životy, ale brojí proti tomu, aby byly vnímány jako byznys. A dala lidem uvědomit si, že někdy než antibiotika (v případech, kdy nejde o život), je dobré sáhnout do přírodní lékárny nebo najít jiné cesty k uzdravení. Autoři se kromě antibiotik dotýkají také tématu očkování, které má s antibiotiky souvislost. Výsledkem potom při špatné shodě okolností mohou být i náchylnosti k rakovině nebo depresím. Kdo by třeba za poruchou tvorby serotoninu hledal právě antibiotiky poškozená střeva?
Autoři jsou perfekcionisté
Mám v oku konspirační teorie, vědecké výzkumy i komerční články. Miluju hru se slovy a tady chtě nechtě musím autorům vyseknout obrovskou poklonu. V jejich knize není nic, co by mělo stát senzacechtivé. Cokoliv je jen spekulací – je tak výslovně uvedeno! Nikdo si tu nepřivlastňuje cizí pravdy, nepřekrucuje, vše, co se tu dočtete je podloženo dalšími publikacemi a vědeckými pracemi.
„Mikroorganismy způsobují celou řadu nemocí. Nemyslete si, že situace je dnes obecně jasná a přehledná. U mnohých nemocí se ohledně původce dodnes tápe. Jsou mikroorganismy příčinou, nebo jen důsledkem? Jako příklad mohou sloužit nádorová onemocnění nebo arterioskleróza. Hlídají se onkoviry, vedou se diskuze na téma úlohy mikroorgamisnů, jako jsou borelie, helicobacter a další. Není vyloučeno, že se v budoucnosti vytvoří další nové mikroorganismy. V nedávné minulosti se to podařilo viru způsobujícímu onemocnění AIDS.. Největší šok způsobil objev priorů – částic připomínající viry, o nich píšeme více v úvodu knihy. Nacházejí se v mozku a v některých dalších orgánech zvířat. Priony byly obviněny z toho, že způsobují některé typy onemocnění mozku u lidí. Není však jasné, zda jde skutečně o mikroorganismy, a v poslední době bouře okolo nich poněkud utichla.“
Tato kniha mne donutila sama googlovat a hledat si další a další informace. Zajímat se hlouběji o nemoci a také o bylinky, kterých tu je celých 88 představeno. Byla to další nálož úžasu a plných informací! Některé z těchto přírodních zdrojů jsem znala jako antibiotika, zázvor, med, křen nebo tymián. O některých jsem netušila, že mají také takové účinky, například kokosový tuk nebo kopřiva! Působí proti bakteriím, virům či plísním. Ostatně i samotné houby tady mají svou vlastní kapitolu, protože v nich najdete mnoho zdraví prospěšných látek.
Závěrečný rejstřík potom zjednodušuje manipulaci s informacemi, pokud hledáte lék na konkrétní nemoc. Texty o jednotlivých bylinách či přírodních prostředcích mne zaujaly natolik, že jsem rozhodnuta si minimálně dojít do lékárny pro šedesátiprocentní líh a udělat si pár tinktur doma. Nebo si jen uchovat v paměti zahřívací a uzdravovací i uklidňující i eurorizující účinek hřebíčku nebo skořice. Lékárnu máme často v naší kuchyni, jen o ní nevíme…
A já souhlasím s autory, kteří několikrát v knize zdůrazňují: Nechme si antibiotika jen pro nezbytně nutné případy!!!
A v jedné části dodávají velmi častou zkušenost z ordinací lékařů, kteří jsou masírováni farmaceutickou lobby, a sice takový dlouhodobý kašel. Kolik lékařů bude řešit alergii, dráždění dýchací soustavy těžkými kovy nebo chemickými látkami a kolik z nich na podobný problém okamžitě nasadí antibiotika (pro jistotu?). Tato »jistota« nás pomalu, ale jistě připravuje o jistoty.
A koloidní stříbro, které bylo s úspěchem testováno ve spojení s klasickými již neúčinnými antibiotiky, je zatracováno… Proč asi?
Svět přírodních antibiotik není jen domácí lékař, ale také velmi čtivá kniha, která nutí se zamyslet nad současným světem kolem nás. Světem, který často pro samou práci a své vlastní starosti nevidíme.

Zdroj: www.fan-tom.cz

Foto: www.eminent.cz