Jan Halada – Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi

Nemám jiné nepřátele než ty, kteří jsou nepřáteli státu, prohlásil Richelieu na smrtelné posteli, ale málokterý státník před ním byl tak napadán a hanoben jako on. Kdo tehdy vlastně byl stát, král či kardinál? Koho a co představoval kardinál ve své době? Politickou moc, zdroj inteligence, či neukojenou ctižádostivost bez skrupulí a morálky?


Dumasovi hrdinové s ním v královských službách bojovali na život a smrt, kardinál je tu doslova ztělesním mocného zloducha, ale přesto d´Artagnan nakonec obdrží dekret poručíka královských mušketýrů. Nejen současníky, ale především literaturu a historii fascinovala a vzrušovala tato historická postava svými osudy, názory i činy do té míry, že o ní vždy znovu a znovu čteme.
Jaké byly jeho názory na politiku, vysokou šlechtu, prostý lid, souboje, ženy, špionáž, umění, vědu, jaká byla skutečnost a jaká byla představa? Historie versus literatura, smyšlenky proti faktům, antipatie vedle sympatií, to vše představuje příběh kardinála Richelieu na půdorysu Dumasova, Mauroisova, Merleho, Huxleye a mnoha dalších, barvitého vyprávění v konfrontaci a korekci generací historiků. Autor tu nabízí příběhy v příběhu spolu s bohatou ilustrační dokumentací

O autorovi:
Doc. PhDr. Jan Halada, CSc. (1942) přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je členem Obce spisovatelů, místopředsedou Klubu autorů literatury faktu, členem vědeckých institucí, edičních rad, literárních a kulturních organizací a spolků. Je autorem mnoha knih, například Čítanka z dějin filozofie, Osvícenství – věk rozumu, Něžná revoluce v pražských ulicích, Lexikon české šlechty, Výstaviště v srdci Evropy. Dále je spoluautor pětidílné Galerie nesmrtelných, spoluautor a editor Encyklopedie praktické žurnalistiky a marketingové komunikace, spoluautor Slavné osobnosti Prahy 5, autor Encyklopedie českých nakladatelství 1949–2007. Autorsky či edičně se rovněž podílel na encyklopedických projektech, například Encyklopedie Larousse, Universum, Česko. V nakladatelství Epocha mu vyšla již v šestém vydání publikace Osudy moudrých – Průvodce evropským myšlením. Obdržel několik ocenění za literaturu faktu, např. Cenu Miroslava Ivanova za životní dílo či slovenskou Cenu Vojtěcha Zamarovského.

Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi (Armand-Jean du Plessis de Richelieu – život a doba)
Autor: Jan Halada
Název: Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi
Formát: váz., 150×215 mm
Počet stran: 224 stran
Cena: 249,- Kč

Foto: Nakladatelství Epocha