Když jsem zahlédla tuto knihu, ihned mě napadlo, že si ji chci přečíst. Anotací – ani nevím proč – mi připomněla moji oblíbenou knihu z dětství Annu ze Zeleného domu. I když je v něčem jiná, přesto jsem měla pravdu. Hlavními hrdinkami jsou dívky, které si myslí, že jsou škaredé, ale také ví o sobě, že jsou velmi chytré. Mají sebedůvěru hájit sama sebe a jít za svým cílem. Jsou přímé, říkají co si myslí, i když je to často dovede do problémů. V rodinné situaci se rozcházely, ale to mi vůbec nevadilo. Obě knihy jsou nádherné. I když Anna pořád vede, protože je z mého dětství a to prvenství jí už u mě nikdo nevezme.
Sladké časy se řadí do románů pro dívky. Ale je tak dobře napsaná, že ji doporučuji i starší generaci, pokud má ráda tento druh čtiva. Děj je zasazen do roku 1913 v Anglii, kde čtrnáctiletá Opal chodí do školy, díky stipendiu. Opal je premiantka, je na to hrdá, ale má jen jednu kamarádku Olivii. Všichni ve škole a vlastně i doma ji považují za šprta a nechápou ji. Olivie je tím nešťastná, ale netuší, že bude ještě hůř. Má pokrokové názory na účast žen v politice a ve veřejném životě. To se nelíbí ani matce a sestře. Opal krásně maluje a tak často utíká k barvám a štětci. Cítí, že se otci něco děje. Opal situaci pochopí, až ho odvede policie. Otec nezvládl finanční rodinnou situaci a v práci zfalšoval šek, na který si vybral peníze. Chtěl udělat rodině radost a dopřát jí věci, po kterých touží. Za trest dostal jeden rok nucených prací. Opal se musí vzdát školy a nastoupit do místní továrny, kde se vyrábí sladké cukrovinky. Opal je z toho nešťastná, kolegové si z ní dělají srandu a práce ji ubíjí. Přes několik náhod se seznámí s majitelkou továrny a dostane šanci změnit svůj život. Opal nás celou knihou provází svým vyprávěním a dostaneme se s ní až do života o několik let dopředu. Její štěstí vrcholí zamilováním. Opal je i v lásce svá a na růžích nemá ustláno. Prožije štěstí i smutky.
Autorka má krásný přirozený vypravěčský styl, který mě bavil a knihu jsem zvládla s nemocí přečíst v posteli za jeden den. Opal si mě přes svou přechytralost získala. Hlavně svou upřímností, láskou k blízkým, pracovitostí a názory, které byly na svou dobu velice reformní. Někdy jsem si musela připomínat, má čtrnáct, má nárok uvažovat srdcem, ne prakticky. Knihu vřele doporučuji. Vrátíte se do Anglie před válkou a prožijete s Opal její strasti i radosti. A je to velmi hezký a povedený příběh.
Děkuji Knihcentrum za recenzní výtisk.
Knihu si můžete koupit zde: http://www.knihcentrum.cz/Kniha/sladke-casy
Foto: nakladatelství BB/art