Amy Tan – Údolí úžasu

Když se podíváte na tuto knihu, tak vás hned napadne, že je tlustá. Ano, přečíst 668 stránek chce trpělivost a čas. Údolí úžasu vám to ale vynahradí perfektně čtivým románem, na který se budete těšit a rádi se k němu po večerech vracet. Na konci jsem si řekla: „To je konec? Já chci ještě.“ Opravdu úžasný román. Nechybí láska, bolest, zrada, překonání strastí, což vede k jednomu cíli. Spojit tři generace. Na stránkách vám oživne příběh matky, dcery a ve zkratce i její dcery.

udoli uzasu
Už při čtení jsem přemýšlela nad chováním hrdinek. Největší chyby dělaly z pocitu chybějící rodičovské lásky. Kdyby nestrádaly tímto citem, věřím, že jejich cesty se budou ubíhat úplně někde jinde. Ale znáte to, nejde se zaobírat slovíčkem kdyby. Nemá to význam, věci vrátit nelze zpátky. A tak jsem hltala vyprávění a doufala, že to dobře dopadne. Mohu vám říci, že konec není přesně dle mých představ – já bych ho chtěla vidět růžově. Ale toto není pohádka, ani ve vyprávění. Závěr vyznívá reálně a tak nějak, že to je, tak jak to má být. Mohu vás ujistit, že se naštěstí nejedná o tragédii.
Příběh se odehrává na začátku dvacátého století v Šanghaji. Nejen městem, ale i místem vyznívá příběh exoticky. Odehrává se v luxusním domě kurtizán. Nepleťte si to s dnešní dobou. Tehdy a tam se muselo i o kurtizány usilovat, zavalovat je dárky, aby byli vybrání jako jejich ctitelé. Kurtizány je na oplátku těšili nejen tělem, ale i zpěvem, tancem, přednesem básní a celkově se zajímaly o ctitelovo blaho. V takovém domě vyrůstala Violet. Její matka Lulu byla majitelem prvotřídního domu kurtizán. Violet byla matkou rozmazlována a přesto měla pocit, že se věnuje nejvíc práci a pak malinko ji. Tak dochází k několika nedorozuměním. Ve čtrnácti letech je Lulu podvedena, Violet je unesena a prodána. Sama se ocitá v domě kurtizán, ale s o něco horší pověstí. Ujme se jí tam vysloužila kurtizána Kouzelná Tykev. Ta ji pomůže smířit se situací a naučí ji spoustu věcí. Kapitola, kterou vypráví Kouzelná Tykev pojednává o etiketě pro krásky z budoáru a je místy hodně popisná. Obsahuje 41. stránek velmi důkladného vyprávění, co se může a co ne. Kupodivu mě to bavilo. Nepůsobí to vulgárně, jen místy lehce eroticky. Samozřejmě, že Violet nemůže mít štěstí jen tak zadarmo. Chvíli ho okusí, aby ho pak léta hledala. Její pouť je dlouhá, bolestivá, ale s jedním cílem. To jí dává sílu překonat krutosti a jít dál.
Většinu příběhu vypráví Violet. Ke konci ji na chvíli vystřídá její matka, abychom pochopili, proč se chovala, jak se chovala. Příběh se odvíjí v rozmezí třiceti pěti let.
Se zaujetím jsem četla o čínských zvycích, o postoji bělochů k číňanům a naopak.
Velmi zajímavý a poutavý děj, k tomu přidejme skvělý vypravěčský styl. A máte v ruce netypický román, který vás chytne a nepustí. Byla u mě na návštěvě kamarádka. Se zaujetím listovala a řekla mi, že kdekoliv se zastavila a přečetla si úryvek, tak jí to upoutalo a ponoukalo číst dál. Pokud máte rádi obsáhlé romány, které nejsou sladké, ale ze života, tak si tento nenechte ujít.

Foto: Nakladatelství Motto

FB_post_Mysmas