Eva Hölzelová – Arina

Milujete také příběhy, které voní neopakovatelnou silnou atmosférou mystických příběhů? A úplně stejně laděné ilustrace? Arina je svérázná vlčice, která se na své životní cestě připojí k Adamovi, mladému muži se znetvořenou tváří, jehož vychovaly Valdény, lesní ženy plné moudrosti a schopnosti léčit. A tak se společně vydají do světa lidí, protože tam přece Adam patří?

23232121_1600713153324918_835302902_n

Tereza měla sestru Markétu a ta se vdávala za prince Marka ze sousední země. O svatební hostině přelezl královně Bedřišce, jejich matce, přes okraj talíře velký pavouk.

Královna pavouka zabila ubrouskem a zvolala: „Kéž by taková havěť na světě vůbec nebyla a všechna vychcípala i s tou jejich královnou!“

Jako blesk z čistého nebe se před ní zjevil obrovský pavouk. Byl velký jako člověk, dokonce měl lidskou tvář a černohnědé pavoučí tělo s osmi končetinami. Svatebčané zkameněli hrůzou. Tak strašlivé, odporné a úděsné stvoření ještě nikdy neviděli. Tak ona existuje! Královna Arachnita! O pavoučí královně se v zemi Bodravsko vyprávěly legendy, stala se předlohou mnoha lidových říkanek a písní. Lidé si však mysleli, že jsou to jen povídačky.“

A v tuhle chvíli, po pár stránkách, se ocitáte přímo v centru dění, v průšvihu, který uvrhl do neštěstí celé království a Adamovi otevřel dobrodružnou a nebezpečnou cestu do všech těch legend, povídaček a lidových bájí. On nyní bude tím, kdo se doopravdy dozví, co všechno si nabájili lidé a co všechno je skutečně pravda. Bude se muset vydat na území královny Arachnity a zachránit to, co bylo královně Bedřišce a celé zemi sebráno. Klidný spánek, a především následníci trůnu, princezna Markétka a její ztracený ženich. Budou se dít neuvěřitelné věci.

Svérázný příběh, který má říz!

Přizná se, že obálkou mi tato kniha připomněla Bílého tesáka. A pak ještě něčím. Samozřejmě příběhy spolu nemají nic společného, ale mají společné to, co po sobě zanechají. Věčnou stopu po příchuti příběhu: Možná časem zapomenete, o čem přesně kniha byla, ale nezapomenete, jak jste se u ní cítili. To notně podporují i elegantní ilustrace Jany Vlkové, které dodávají knize tu tajemnou atmosféru. Ta chuť zůstává trvalá. Evě Hölzelové se podařilo příběh vyprávět velmi svižně, děj posouvá dopředu rychle, bez zbytečného otálení, přičemž skvělým kořením jsou občas vtipné dialogy, které pořádně hýbou dějem, sem tam odlehčí úsměvem, sem tam odhalí v ději zásadní věc.

Příběh vyžaduje plnou pozornost, protože se v něm neustále něco děje. To je obrovská literární výzva a lze říci, že autorka tu pozornost udržet umí! Nejen z hlediska děje, ale příběhem se prolíná jedinečná atmosféra mystiky, pohádkových překvapení, které nemáte šanci uchopit v nějaké průhledné předtuše věcí příštích. Zcela jistě se stane v následující chvíli něco jiného, než myslíte!

Obálka: René Vaněk

Ilustrace: Jana Vlková

arina_n1

O autorce:

Eva Hölzelová je také autorkou knihy Hvězdná obloha, která se s plnou hloubkou noří do tajemnosti souhvězdí, zvířetníkových znamení a prostřednictvím antických bájí vypráví příběhy, které se nikdy neomrzí, protože zůstávají nesmrtelnou klasikou. V tomto díle jsou mistrně spojeny s astronomií, což je ve vší té antické krutosti trochu odlehčuje a dodává jim na strhující dramatičnosti.

Foto: Nakladatelství Hölzelová Eva / www.suvicka.cz