Audience u papeže Jana Pavla II. v muzeu Grévin

Nejoblíbenější papež všech dob, miláček věřících i ateistů a jedna z nedůležitějších osobností 20. století, včera navštívil Prahu. Jeho v pořadí již čtvrtá návštěva České republiky bude delší než obvykle: vosková figurína Jana Pavla II. se totiž na čas usídlí v nejzábavnějším muzeu voskových figurín Grévin Praha. Audienci u svatého otce si nenechali ujít například herečka Simona Postlerová, princezna a operní diva Zdenka Belas Lobkowicz nebo delegace ze Sdružení Neratov pátera Josefa Suchára. Návštěvu uvedl sympatický polský kněz Zbigniew Czendlik za účasti polské velvyslankyně v České republice Grażyny Bernatowicz.

Jan Pavel II._vosková figurína II

Letos uplyne dvacet let od chvíle, kdy papež Jan Pavel II. naposledy zavítal do České republiky. Poprvé to bylo v roce 1990, kdy jej pozval tehdejší prezident Václav Havel, který o jeho pozvání uvažoval ještě dříve, než se chopil svého úřadu. Jan Pavel II. neváhal a okamžitě přijal, přestože se papežské cesty obvykle připravují i několik let. Nejmladší papež 20. století, sportovec, herec a básník s velkým smyslem pro humor byl jiný. Do Prahy se vydal bez dlouhého plánování a jeho návštěva byla velmi emotivní už od chvíle, kdy  vystoupil z letadla a políbil zem. K Česku měl blízký vztah a tehdejšího prezidenta Václava Havla si velice vážil.

Jan Pavel II. druhý?

Včera se v Praze papež polského původu objevil už počtvrté. Dorazil až z Paříže, a to do muzea voskových figurín Grévin Praha, kde ho slavnostně uvítal nejen voskový Václav Havel, ale i polský kněz a děkan lanškrounský Zbigniew Czendlik, který slavnostní audienci uvedl: „Kdyby nebylo papeže Jana Pavla II., nebyl bych knězem a tudíž bych ani nežil v tak krásné zemi, jakou je Česká republika. Považuji se tak trochu za dítě Jana Pavla II. Když byl Karol Wojtyła v roce 1978 zvolen papežem, krátce na to v roce 1979 navštívil rodné Polsko. U této příležitosti si moji rodiče koupili nový barevný televizor, aby papeže viděli v barvě. I náš všední život dennodenní šedi se najednou stal barevnějším, Jan Pavel II. do něho vnesl světlo a naději.“ Přijetí významné návštěvy proběhlo za účasti polské velvyslankyně v České republice Grażyny Bernatowicz. Ve slavnostně vyzdobeném sále s vatikánskými vlajkami hrály varhany a trubky.

Simona Postlerová, Zdenka Belas Lobkowicz, Daniela Pedret, Grażyna Bernatowicz, Zbigniew Czendlik, socha Jana Pavla II.

Audience u svatého otce

Vosková figurína svatého otce je od včerejšího dne vystavena v muzeu voskových figurín Grévin přes vánoční svátky až do Velikonoc. Vosková socha sedícího papeže je oděna do bílé kleriky. Vyrobena byla za jeho života, a to ještě původní metodou, jinou než se používá dnes, a má pohyblivé klouby. Snad jí nebude vadit, že bude vedle Jeana-Paula Belmonda už druhým Janem Pavlem v muzeu…

Foto: Muzeum Grévin Praha