Román pro ženy

V rámci Báječného léta s Michalem Vieweghem v pražském Švandově divadle na Smíchově budou od 20. června do 17. září 2011 uvedeny dvě hry – Román pro ženy v režii Daniela Hrbka a Biomanželka v režii Dodo Gombára. „Dobře, je to obrovská, asi nepříjemná náhoda – ale není to přece ničí vina.“
Svět dvaadvacetileté Laury není ničím výjimečný. Malý byt na pražském sídlišti, sdílený navíc s matkou. Ta naštěstí často cestuje po světě, protože nesnáší Čechy, skoro tak jako nesnáší igelitky. Pomalu vyprchávající vztah s Rickiem, který na Národní třídě prodává mobily. Noční telefony od kamarádky, které opět někdo zlomil srdce. A stereotypní život redakce časopisu Vyrovnaná žena. Nic zvláštního… Ovšem jen do okamžiku, než se objeví samotář Oliver. Pro Lauru málem »pan božský«, pro matku stárnoucí lůzr, kterého už nikdy v životě nechtěla potkat.
Divadelní adaptace bestselleru Michala Viewegha nejen o každodenních trablech milostných příběhů, které vždycky tak nějak lépe vypadají na plátnech kin a v knihách, než v našich životech. V knihách se jimi dojímáme a smějeme se jim, v životě je musíme ve výsledku alespoň přežít…

Michal Viewegh – Román pro ženy
divadelní adaptace: Dodo Gombár
režie: Daniel Hrbek
světová premiéra 20. června 2011 ve Velkém sále Švandova divadla

V hlavních rolích
Oliver – Pažout: Jiří Langmajer
Laura: Markéta Stehlíková
Jana, její matka: Ljuba Krbová

Jiří Langmajer
Narodil se v Plzni, v roce 1987 absolvoval na pražské Státní konzervatoři. Už během studií vystupoval v inscenacích většiny pražských divadel. Od roku 1992 byl členem Divadla pod Palmovkou, kde vytvořil řadu výrazných rolí – například titulní role v Ibsenově Peeru Gyntovi, Schafferově Amadéovi, Sofoklově Oidipu vladaři, Dumasově a Sartrově Keanovi či v Camusově Caligulovi (za tuto roli Jiří Langmajer obdržel Cenu Thálie). Během svého účinkování v Divadle pod Palmovkou Jiří Langmajer také hodně hostoval, např. v Hudebním divadle v Karlíně, v Divadle v Řeznické nebo v Národním divadle.
V roce 1998 odešel do angažmá Divadla na Vinohradech, kde účinkoval v inscenacích Lermontovovy Maškarády a Čapkova Ze života hmyzu. V roce 2000 se však znovu vrátil do angažmá v Divadle pod Palmovkou, od roku 2005 je na „volné noze“. Účinkoval v několika populárních televizních seriálech (Zdivočelá země, Ordinace v růžové zahradě, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Hotel Herbich, Četnické humoresky, Vlak dětství a naděje aj.) a výrazně se prosadil také ve filmu (Návrat Idiota, Copak je to za vojáka, Proč?, Bylo nás pět, Kamarád do deště, Dívčí válka, Andělský smích, Milenci a vrazi, Snowborďáci, Na vlastní nebezpečí aj.). Věnuje se také rozhlasové tvorbě a dabingu.

Markéta Stehlíková
Markéta Stehlíková se narodila v roce 1984 v Ostravě. Divadelní fakultu AMU, obor činoherní herectví absolvovala v roce 2008 inscenacemi Lagronové Království a Molièrovým Donem Juanem. Hostuje v Činoherním klubu ve Feydeauově Dámském krejčím, Syngově Hrdinovi západu a nově v Ujeté ruce Martina McDonagha. Hraje také pravidelně ve Východočeském divadle Pardubice. Objevila se například ve filmu Muži v říji.

Ljuba Krbová
Ještě za studií na Státní konzervatoři v Praze se prosadila rolí v seriálu Zkoušky z dospělosti. Od té doby prošla několika pražskými divadelními scénami a zahrála si mnoho filmových rolí, například ve snímcích Anděl s ďáblem v těle, Holčičky na život a na smrt, Helimadoe, Lotrando a Zubejda nebo Experti. Ljuba Krbová je také výrazná seriálová herečka. Objevila se mimo jiné v těchto: Třetí patro, Přítelkyně z domu smutku, Hříchy pro pátera Knoxe, Život na zámku, Místo nahoře, Místo v životě, Bazén a v poslední době především v nekonečném denním seriálu Ulice, který vysílá televize Nova. I když ji můžeme takřka denně spatřit na televizních obrazovkách, divadlo neopustila. V současné době hostuje například v pražském Divadle Bez zábradlí nebo ve Strašnickém divadle. Věnuje se hodně také dabingu.

Foto: TV Nova