Gottland se bude hrát v Polsku

Adaptace bestselleru polského novináře Mariusze Szczygieła se 23. října 2012 představí ve Varšavě. Národní divadlo moravskoslezské přijalo nabídku varšavského divadla Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza představit polským divákům českou dramatizaci Szczygiełovy knihy Gottland. Šéf činohry Peter Gábor k hostování uvádí: „Mariusz Szczygieł ve své knize svérázně komentuje povahu českého národa, což režisér Jan Mikulášek převedl na jeviště v podobě působivé koláže. Jeho inscenace Gottland je velmi úspěšná, z festivalových uvedení jmenujme alespoň Divadelní Floru Olomouc či mezinárodní festival Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Účast na těchto přehlídkách nás velice těší a svědčí určitě i o kvalitě inscenací činohry NDM, které se tak zařazují do evropského divadelního kontextu. Důkazem toho je i naše nejnovější hostování ve Varšavě.“


Není to poprvé, co se bude Gottland v Polsku hrát: Národní divadlo moravskoslezské hostovalo v rámci projektu Evropská divadelní vitrína v polských Katovicích, kde v roce 2011 představilo Gottland na velké scéně Teatru Śląskiego. Tentokrát se bude inscenace hrát v souvislosti s varšavským uvedením adaptace nové Sczcygiełovy knihy Udělej si ráj (Zrób sobie raj).
Kniha reportáží polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła Gottland získala řadu prestižních literárních cen (mj. Evropská knižní cena) a záhy po svém vydání se stala bestsellerem v Polsku i u nás. Převést Szczygiełovo dílo do divadelní řeči se rozhodli režisér Jan Mikulášek a dramaturg Marek Pivovar, a to v české premiéře s podtitulem Kdo neskáče, není Čech. Autorem scény a kostýmů je Marek Cpin.
Gottland měl premiéru 20. ledna 2011 za osobní účasti Mariusze Szczygieła, který o inscenaci vzápětí napsal: „Představivost a nápady pana Mikuláška jsou původní, svěží, nečekané. Prostě – pro mne – je vizionář. Skvostné divadlo. Lepší jsem v Čechách neviděl.“ V rolích postav dobře známých z české a československé historie, jakými jsou Lída Baarová, Tomáš Baťa, Jan Procházka, Marta Kubišová, Karel Gott a mnozí další, se na scéně střídají Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Marie Logojdová, Gabriela Mikulková, Daniela Kupčíková / Kateřina Vainarová, Tomáš Jirman, David Viktora, Petr Houska, Vladimír Čapka, Miroslav Rataj, František Večeřa, Jiří Sedláček, Marcel Školout a Pavel Liška.
Inscenace vzbudila velký zájem diváků i divadelní kritiky v Praze, kde se Gottland hrál na beznadějně vyprodané Nové scéně Národního divadla v rámci přehlídky Ostrava v Praze (22. října 2011).
Gottland má na programu varšavské divadlo Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza 23. října 2012 »w języku czeskim, z polskimi napisami«, hostování podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Mariusz Szczygieł
Polský novinář a spisovatel, čechofil propagující ve své vlasti současnou českou kulturu i zvyky. Vystudoval Ekonomické lyceum Štefana Žeromského v Legnici (1985) a politické vědy a žurnalistiku na Varšavské univerzitě (2000). Jako šestnáctiletý se stal dopisovatelem skautského týdeníku Na przełaj. Jeho cyklus reportáží Rozhřešení, které v tomto týdeníku publikoval, vyvolal tak velkou odezvu čtenářské obce, že se Na przełaj stal v letech 1986–1987 jedním z nejčtenějších polských týdeníků pro mládež a Szczygieł jedním z nejznámějších polských novinářů. Společně s generačními souputníky Wojciechem Tochmanem a Jackem Hugo-Baderem je jmenován ve všech zahraničních antologiích věnujících se polskému umění reportáže. Od roku 2001, kdy ukončil spolupráci s TV Polsat, se věnuje kultuře a historii Československa, respektive České republiky. Na podzim 2006 publikoval knihu esejistických reportáží Gottland, mapující posledních sto let české historie. V současné době žije Mariusz Szczygieł v Polsku.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské