Arnošt Goldflam začal v Rokoku zkoušet novou hru podle povídek Karla Čapka

Ve středu 9. ledna se sešli herci a tvůrci Divadla Rokoko na první čtené zkoušce hry Věštkyně, vraždy a jasnovidci. Svéráznou adaptaci Čapkových povídek zpracoval Arnošt Goldflam, který se ujal také režie. První zkouška proběhla v otevřené a přátelské atmosféře a naznačila, že se diváci mají na co těšit. Česká premiéra proběhne 16. března v Divadle Rokoko.


Osobitý dramatik a režisér Arnošt Goldflam zpracovává ve svém novém projektu několik impulzů z Povídek z jedné i druhé kapsy. Přináší trochu nečekaný a nevšední pohled na spisovatele, jehož jsme si zvykli vnímat spíše jako moudrého klasika, glosátora veřejného dění a autora Hovorů s T. G. M. Věštkyně, vraždy a jasnovidci jsou magické příběhy s tajemstvími někdy až hororovými, jindy úsměvnými, trochu detektivní, trochu legrační, trochu posmutnělé, ale všechny směřující k jediné otázce: Co je ve skutečnosti dobro a co zlo? Umíme to rozpoznat? Umíme s těmito pojmy zacházet, ne v teoretické rovině, ale ve skutečném, reálném světě, kde nic není tak černobílé, jak se na první pohled zdá, nic není úplně jednoznačné a nic úplně vysvětlitelné? Je vina skutečnou vinou a je trest vždy nutný a úměrný provinění? Otázky, které od dob, kdy je položil Karel Čapek, neztratily nic na své aktuálnosti.


Dramaturgyní inscenace je Věra Mašková, scénu navrhl David Marek a kostýmy Petra Štětinová Goldflamová. Hudební stránky inscenace se ujal Milan Potoček, se kterým Městská divadla pražská spolupracovala například na velmi oblíbeném představení Pan Kaplan má třídu rád nebo na inscenaci Rváč.
Co se týče hereckého obsazení, diváci na jevišti uvidí Hanu Doulovou, Vladimíra Čecha, Jana Vlasáka, Vasila Fridricha, Lukáše Jurka, Danu Batulkovou, Annu Suchánkovou, Jaroslava Vlacha a Petra Klimeše.

Karel Čapek / Arnošt Goldflam
Věštkyně, vraždy a jasnovidci
Režie: Arnošt Goldflam
Dramaturg: Věra Mašková
Scéna: David Marek
Kostýmy: Petra Štětinová Goldflamová
Hudba: Milan Potoček
Hrají: Hana Doulová, Vladimír Čech, Jan Vlasák, Vasil Fridrich, Lukáš Jurek, Dana Batulková, Anna Suchánková, Jaroslav Vlach, Petr Klimeš
Premiéra 16. 3. 2013 v Divadle Rokoko, 2. premiéra 18. 3. 2013

Foto: Divadlo Rokoko