Čtyři v tom

Čtyři těhotenství, čtyři porody a devět měsíců, které změnily život čtyř mladých žen. Nový dokumentární seriál sleduje zblízka a intenzivně události kolem narození dítěte v sociálně kontrastních rodinách. Režisérka Linda Kallistová Jablonská a scenáristka Irena Hejdová si hrdinky svého »docusoapu« vytipovaly v konkurzu, který ČT vyhlásila na počátku roku. Čtyři mladé ženy spojuje termín porodu v roce 2012, ale jejich postoj k mateřství a k dítěti, ani postavení ve společnosti nemůže být odlišnější. Filmový štáb zachycuje něžně i syrově okamžiky radosti i strachu »čtyř v tom«: farmářky Miky, samoživitelky Lucie, manažerky Věry a rozvojové pracovnice Petry. Spolu s nimi prožili tvůrci klíčové události kolem narození jejich dětí, které teď uvidí i televizní diváci. Nový šestidílný docusoap (dokumentární seriál) bude Česká televize vysílat každou neděli od 13. ledna vždy ve 20 hodin na programu ČT2.


Docusoap neboli dokumentární seriál zobrazuje skutečné postavy, ale je koncipován jako hraný v tom smyslu, že situace, zápletky a vývoj vztahů mezi postavami se dopředu promýšlejí. Štáb Čtyř v tom natáčel hrdinky a jejich bezprostřední okolí soustavně a nepropásl ani jeden porod. K zachycení intimnějších okamžiků ze soukromí rodiny využívaly hrdinky a jejich partneři malé kamery, na které natáčeli své videodeníky. Seriál přináší empatický a střízlivý pohled na současné mateřství, prostý voyerismu, ale autentický. Autorkami konceptu seriálu jsou Erika Hníková (která paralelně připravuje seriál Navždy svoji) a scenáristka Irena Hejdová.
„Leckdy se stalo, že jsem si vysnila nějakou scénu nebo situaci, která se prostě nakonec natočit nedala, a jindy mě překvapilo, co skvělého vzniklo při natáčení bez jakékoliv přípravy,“ říká scenáristka seriálu Irena Hejdová. „Ten seriál je dojemný už tím, že vypráví o zrodu čtyř nových životů, zároveň ale přináší silné lidské příběhy dnešní doby. Otevírá nejen nadčasová témata mateřství a rodičovství, ale i témata ryze současná, jako je snaha skloubit mateřství s kariérou či těžký život s dítětem v existenční nouzi. Vypráví také o lásce a partnerství – a tahle témata jsou blízká všem divákům bez rozdílu.“
„To, že jsem těhotná a že ČT schvaluje seriál do výroby, jsem se dozvěděla ve stejný den,“ vzpomíná režisérka Linda Kallistová Jablonská. „Naše Johanka tak se mnou prožila celé natáčení i postprodukci prvních tří dílů. Těhotenství a mateřství ženy sbližuje a příjemné atmosféře při natáčení rozhodně pomohlo, že jsem se svými hrdinkami mohla probírat mateřské starosti od ranních nevolností po nejnovější trendy v látkových plínách. Natáčení porodů pro mě byl i díky vlastnímu těhotenství překrásný zážitek a doufám, že se nám magický moment zrození nového života podařilo co nejopravdověji přenést na obrazovku.“
Režisérka Zuzana Špidlová převzala natáčení seriálu přibližně v polovině. „Z porodu podnikatelky Věry jsem byla nervóznější než ze svého vlastního a stále jsme se štábem promýšleli, jak porod ve Zlíně nepropásnout,“ přiznává dnes s úlevou. „V našem seriálu hrají ale nemalou roli také babičky, matky nastávajících matek. Proto si myslím, že by seriál kromě čerstvých maminek a otců mohl zaujmout i generaci jejich rodičů. Ta může spolu s našimi hrdinkami sledovat, jaké to je, prožít porod spolu s otcem dítěte a jaké pouto díky tomuto zážitku mezi dítětem a tátou vzniká,“ prozrazuje dokumentaristka.

Další »v tom«
Během natáčení otěhotněly a postupně porodily i autorky seriálu Linda Kallistová Jablonská a Irena Hejdová, a také manželka kameramana Davida Cysaře Kristina. Ve štábu za kamerou se narodily celkem 4 děti, před kamerou pak další 4.

Děj seriálu
V prvním díle nazvaném po prvotních kontrakcích »Poslíčci« se čtyři nastávající matky poprvé představují. Mladá samoživitelka Lucie bojuje s nezájmem otce svého dítěte i s těžkou sociální situací. Manažerka Věra má dobrý příjem i pozorného partnera, blížící se mateřství potřebuje ale skloubit se slibně rozjetou kariérou, aby nepřišla o důležité klienty. Humanitární pracovnice Petra se soustředí na hledání porodnice a přípravu na dítě, napjatě přitom očekává přílet jeho afrického otce, s nímž se zná jen pár měsíců. A statkářka Miky se rozhodně nehodlá kvůli svému třetímu těhotenství vzdát fyzicky náročné péče o rozsáhlé hospodářství a množství domácích zvířat.
Malou Sophinku porodí na začátku druhé epizody osamělá Lucie. Euforii z narození prvního dítěte ale záhy vystřídá poporodní splín a existenční tíseň. Do Česka konečně přijíždí Ábel, etiopský partner Petry, který nikdy nebyl mimo rodnou zemi. Petra už má těsně před porodem, ještě ale chce seznámit Ábela se svou rodinou i s běžnou realitou života v Evropě. Statkářka Miky zatím nerušeně pokračuje v tvrdé práci na rodinném statku. Její třetí těhotenství jako by ji vůbec neomezovalo, i když si o ni její blízcí už začínají dělat starosti. A podnikatelka Věra vyráží za svou rodinou na Moravu, aby tu s bratrem lékařem zkonzultovala svůj přístup k těhotenství a seznámila rodinu s exotickým jménem pro své první dítě.
Na začátku třetí epizody přichází na svět Jonáš, první dítě humanitární pracovnice Petry a jejího partnera, Etiopana Ábela. Splní se Petře sen o přirozeném a poklidném porodu navzdory bouřlivé noci, v níž k němu dojde? Lucie zatím osaměle prožívá své šestinedělí, je opět bez peněz a vyhledává aspoň svého otce v Táboře a jeho novou rodinu. Pochlubit se těhotenstvím vyráží do Kanady za rodiči svého přítele i podnikatelka Věra. S partnerem Jakubem si prohlíží místní porodnici a zjišťuje nejnovější trendy v péči o matku a dítě. Farmářku Miky zatím dostihne její těžké pracovní nasazení na rodinném statku. Od lékařů se jí dostane důrazného varování, že by kvůli svému dítěti měla konečně zvolnit. A je to právě ona, kdo na konci třetího dílu předčasně porodí syna Josífka.
Ve čtvrtém díle se dostanou do popředí otcové, v pátém díle se podnikatelce Věře za nečekaných okolností narodí malá Isabelle a v šestém díle se osudy hrdinů na televizní obrazovce prozatím uzavřou.

Rekordy seriálu Čtyři v tom
Prostřednictvím televizní výzvy se do seriálu přihlásilo téměř 300 (těhotných) zájemkyň o účinkování v seriálu. Bylo jim mezi 16 a 43 lety, pocházely ze všech částí Česka, byla ale mezi nimi i Vietnamka, Romka, Ukrajinka a Slovenka. O účast v pořadu se ucházelo několik žen, které otěhotněly neplánovaně, ženy po umělém oplodnění i žena, která otěhotněla ze zdravotních důvodů. Mezi adeptkami byla i nastávající maminka dítěte s postižením a budoucí maminka v trvalém invalidním důchodu. Přihlásily se těhotné chystající se na domácí porod, lesbická matka a několik budoucích matek dvojčat. Šlo o ženy ze všech sociálních skupin, od obyvatelek azylových domů, prodavaček a kadeřnic, až po sólistku opery, dostihovou jezdkyni, modelku, televizní moderátorku, starostku či několik těhotných dul.
Před kamerami ČT nakonec v seriálu přišly na svět čtyři děti – Sophia, Jonáš, Josífek a Isabelle Capri. Všechny čtyři hrdinky i jejich partneři souhlasili s natáčením u porodu, v seriálu se tak diváci stanou svědky i náročného porodu koncem pánevním či porodu císařským řezem.
Seriál vznikal devět měsíců, od května 2012 do ledna 2013.

Profily hrdinek


Věře z Prahy je 32 let. Majitelka eventové agentury čeká první dítě s přítelem, taktéž manažerem Jakubem. Ani v pokročilém těhotenství se nechce vzdát milované práce. Je perfekcionistka a věří, že když vše dobře naplánuje, podaří se jí kariéru a mateřství skloubit. Těhotná tak jede pracovně do Kanady a hned po porodu se hodlá vrátit k organizování firemních akcí. Rodit chce v nadstandardním režimu, proto dlouho vybírá ideální porodnici. Kde přivede dceru s exotickým jménem na svět a jak se jí podaří poporodní zapojení do pracovního procesu?


Čtyřiatřicetiletá Miky je jedinou z našich hrdinek, která už děti má. Po dvou dcerách doufá spolu s manželem Joskou v prvního syna. Žijí společně s dětmi na rodinném statku plném zvířat, kterým Miky obětuje většinu svého času. Městské matky asi její pracovní zápřah v pokročilých stádiích těhotenství překvapí, Miky rozhodně ani během těhotenství nehodlá slevit z ostrého pracovního tempa. Rodit chce v porodnici v Náchodě a její porod se bohužel neobejde bez komplikací – zvládne ho?


Petře je 31 let a dlouho pracovala v neziskovém sektoru. Během zahraniční pracovní mise v Africe se seznámila se sympatickým Etiopanem Ábelem a po dvouměsíční známosti otěhotněla. Do porodu jí zbývá pár týdnů a s napětím čeká, jestli se Ábelovi podaří přiletět včas do Česka, aby tu s ní sdílel radosti i strasti rodičovství. Petra by ráda rodila co nejpřirozeněji, proto si vybrala přívětivou porodnici v Mělníku. Proběhne porod podle jejích představ a zvládne mladičký Ábel roli otce v pro něj cizí zemi na cizím světadílu?


Pětadvacetiletá Lucie je na všechno sama. Otěhotněla z náhodné známosti s Erikem, který o dceru nestojí. Lucie tak dlouho váhala, zda opravdu dítě chce. Žije v malém sociálním bytě na pražské Palmovce s kamarádem, rodinné zázemí nemá – matka jí zemřela loni a otec žije v Táboře a nikdy si nebyli zvlášť blízcí. Do našeho seriálu Lucie vstupuje v 9. měsíci těhotenství, rodit se chystá na pražské Bulovce – jak její porod proběhne a podaří se jí uživit poté dceru Sofii jen ze sociálních dávek? Podaří se Lucii přesvědčit Erika, aby se o svou malou dceru začal zajímat?

O autorkách:
Linda Kallistová Jablonská (*1979) je absolventkou FAMU obor dokumentární tvorba. Do širšího diváckého povědomí se dostala snímkem Kupředu levá, kupředu pravá, který sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů, dokumentem Vítejte v KLDR a také dílem Pozemšťané, koho budete volit? Ten pojednává o štábu mentálně handicapovaných filmařů a jejich zapojení se do předvolebních klání.
Od třetího dílu se na režii seriálu Čtyři v tom podílela také renomovaná režisérka Zuzana Špidlová (*1978), autorka filmu Bába, oceněného v roce 2008 1. cenou sekce Cinéfondation na festivalu v Cannes.

Foto: Česká televize