Bezohledné nelegální vypalování deštných pralesů způsobilo v minulém roce v Malajsii a Indonésii obrovskou přírodní katastrofu. O požárech, které zachvátily území o rozloze čtvrtiny plochy České republiky, brzy začalo mluvit jako o největší ekologické katastrofě nového tisíciletí. V plamenech denně umíralo obrovské množství zvířat, kterým už před ničivými požáry hrozilo vyhynutí. Od roku 1990 přišla jen Indonésie o 31 milionů hektarů lesních ploch, což se rovná rozloze sousedního Německa. Minulý týden navíc přišla z indonéské západní provincie Riau špatná zpráva, když místní guvernér musel kvůli obavám z opakování loňské kritické situace na začátku března vyhlásit stav nouze. Jedním z hlavních viníků této destrukce deštných pralesů je vysazování palmy olejné. ZOO Tábor, která se v Česku specializuje na chov ohrožených druhů zvířat, se nyní u příležitosti dnešního Mezinárodního dne pralesů rozhodla zapojit do Koalice proti palmovému oleji.
„Vstupem do Koalice proti palmovému oleji dáváme najevo svůj nesouhlas s katastrofálním ničením tropických pralesů v rámci masivní produkce palmového oleje. Zakládáním palmových plantáží mizí v současné době nenávratně obrovské plochy primárních deštných lesů a s nimi i unikátní druhy živočichů a rostlin,“ vysvětluje hlavní zoolog a manažer ZOO Tábor Ondřej Kott a dodává, že dopad v daných oblastech není jen ekologický, ale i sociální.
„Plantáže jsou často pod velkým tlakem korporací zakládány na soukromých pozemcích, bez souhlasu majitelů. Tento problém je aktuálně nejpalčivější v Indonésii, kde jsou lesy drancovány neskutečnou rychlostí. Odhaduje se, že je zde každou hodinu vykácen prales o rozloze tři sta fotbalových hřišť,“ doplňuje Kott.
Koalice proti palmovému oleji informuje českou veřejnost o důsledcích masívního využívání této komodity v různých průmyslových odvětvích. „V rámci kampaně bychom rádi naše návštěvníky a studenty základních i středních škol s tímto globálním problémem seznámili. Právě u mladé generace cítíme největší zodpovědnost. Mimo jiné plánujeme edukační program, ve kterém budeme studenty informovat o této velmi komplexní socioekologické problematice, která se bohužel zdaleka neodehrává jen na úrovni spotřebitelů, ale zejména pak na úrovni mezinárodní politiky a nadnárodních korporací,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Kott.
ZOO Tábor kromě podpory osvětových kampaní chová i zvířata, která pochází z ohrožených oblastí. Jedním z druhů chovaných v táborské zoo, jehož druhoví příbuzní bojují v Asii o život, je například makak jávský. Běžně obývá lesy a mangrovové porosty podél řek a pobřeží jihovýchodní Asie. Jako ohrožený druh je zařazen v celosvětovém seznamu CITES.
„Naše zoologická zahrada se specializuje na ochranu a chov ohrožených druhů. S o to větším zármutkem sleduji katastrofu, která se odehrává v Asii, při níž lidstvo přichází o nenahraditelné přírodní bohatství. Největší hrozbou pro indonéské pralesy je palmový olej, který ochranáři označují za největšího zabijáka místních kriticky ohrožených druhů – tygra sumaterského a orangutanů bornejských. Právě tento typ tygra je přitom takřka vyhuben,“ upozorňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Vybíjení orangutanů navíc podporuje to, že se živí mimo jiné výhonky palem. Proto za každého zabitého živočicha dostávají místní obyvatelé odměnu.
ZOO Tábor je nejmladší zoologická zahrada v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen do konce roku ji navštívilo přes 50 tisíc lidí. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 250 zvířat více než 60 živočišných druhů. Rozlohou je největší zoologickou zahradou jižních Čech.
Více infa: www.zootabor.eu
Foto: www.zootabor.eu