Večerníček zavítal do Botanické zahrady

Projekt Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy se rozrostl o další osobnost, tentokrát dětského světa. Není jí nikdo jiný než slavný Večerníček, který na televizních obrazovkách baví již několikátou generaci dětí. Strom věnovaný legendární kreslené postavičce vysadily společně s Večerníčkem také dcera jeho autora Radka Pilaře Marina Odvárková Pilařová a jeho vnučka Marjánka. Projekt Kořeny osobností má od roku 2009 za cíl přiblížit široké veřejnosti přírodní bohatství, jímž disponuje trojská botanická zahrada, a spojit významné osobnosti s vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Večerníček je již 82. jménem, které se stalo součástí dlouholetého projektu.

MD6A3628-2

Večerníček spatřil světlo světa poprvé v roce 1965 jako hlavní postava nejstarší české televizní znělky. Od té doby se objevuje všem známá kreslená figurka z dílny výtvarníka Radka Pilaře na televizních obrazovkách každý den, aby uvedla nejsledovanější dětský pořad v historii České i Československé televize. Sláva Večerníčka se dnes dotýká doslova až hvězd. V roce 1999 totiž po něm byla pojmenována planetka 33377 Večerníček. V lednu 2011 se objevil Večerníček jako jediná česká kreslená postava v logu nejrozšířenějšího vyhledávače na světě Google. Stalo se tak u příležitosti 46. narozenin legendární televizní znělky.

MD6A3663

Společně s Večerníčkem poctila Botanickou zahradu hl. m. Prahy návštěvou také dcera významného českého výtvarníka a autora Večerníčka Radka Pilaře Marina Odvárková Pilařová a jeho vnučka Marjánka. Společně zasadily v rámci projektu Kořeny osobností strom, který bude i budoucím generacím připomínat jednu z nejznámějších dětských televizních postav. „Čestné místo v projektu Kořeny osobností patří také dalším slavným postavičkám dětského pohádkového světa, které již desítky let vyvolávají úsměv na tvářích těch nejmenších a tím přispívají k jejich radostnějšímu a laskavějšímu vnímání života kolem sebe,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Vedle Večerníčka se mohou malí i velcí při toulkách trojskou botanickou zahradou setkat se stromem Krtečka a výtvarníka Zdeňka Milera nebo stromem Spejbla a Hurvínka.

MD6A3904

Botanická zahrada hl. m. Prahy je otevřená také pro děti, které tvoří velkou část našich návštěvníků. Projekt Kořeny osobností si proto klade za cíl edukovat zábavnou formou nejen dospělé, ale i ty nejmenší. Právě ti se o pokladech rostlinné říše dozvědí nejvíce prostřednictvím svých oblíbených pohádkových hrdinů,“ doplňuje Bohumil Černý.

MD6A3971

Postavě Večerníčka bude v Botanické zahradě hl. m. Prahy patřit dub červený, pocházející ze Severní Ameriky. Do Evropy se dostal v 17. století a rychle získal na oblibě. Používá se jako majestátní strom v parcích, ale také jako hospodářsky využívaná dřevina v lesnictví. Dřevo nachází uplatnění především v interiéru a na dekorativní dýhy. Název stromu vychází z podzimní barevnosti listů. Ty jsou hluboce a ostře laločnaté a na podzim jsou u mladých exemplářů červené. Kultivar »Magic Fire« je výjimečný v tom, že na podzim barví do sytě žluté, až reflexní barvy. A aby té barevnosti nebylo málo, letorosty, tedy mladé jarní výhony, září jasně červenými tóny. Oproti původnímu druhu, který je opravdu mohutný strom, je dub červený podstatně menší. Dorůstá do výšky asi 10 metrů. „Dub červený jsme vybrali právě pro jeho barevnost, která má evokovat veselé a pestré barvy dětského pohádkového světa, do kterého Večerníček již více než pět desítek let patří,“ říká k výběru dalšího do řady stromů projektu Kořeny osobností Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Je nám ctí, že můžeme společně s Večerníčkem zasadit strom v trojské botanické zahradě, navíc dub. Byly to přeci žaludy, jimiž ze své bambitky střílel Rumcajs, tedy další postava, kterou táta ztvárnil.  Táta věřil i v magickou sílu stromů, proto by byl rád, že se dvě jeho postavičky pomyslně setkaly právě díky projektu Kořeny osobností,“ říká Marina Odvárková Pilařová, dcera Radka Pilaře.

MD6A3639

Do projektu Kořeny osobností se za osm let jeho existence zapojilo více než osm desítek slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity. Z těch nejznámějších připomeňme například prezidenta Václava Havla, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou, držitele Oscara Miloše Formana, světově uznávaného lékaře Bohdana Pomahače či tibetského duchovního vůdce dalajlamu.
Ti a mnozí další spojili doposud své jméno s celkem 85 vzácnými rostlinami, jež jsou v Botanické zahradě hl. m. Prahy k vidění. Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením. Při návštěvě Botanické zahrady hl. m. Prahy si stačí v pokladnách vyzvednout speciální mapku (nebo si ji stáhnout v sekci Kořeny osobností na webových stránkách zahrady www.botanicka.cz), která je pro zájemce připravena. Pomocí GPS souřadnic nebo mapy se zakreslenými body lze pak tyto vzácné rostliny najít a na tabulích u nich se seznámit i s těmi, kdo je na Stezce osobností vznikající výsadbou v rámci projektu vysadil. To je současně příležitost nenásilnou a zábavnou formou se dozvědět více o pokladech rostlinné říše a nejvýznamnějších postavách 20. a 21. století.

Kalendář akcí v trojské botanické zahradě do prosince 2017

Americké pokojovky

4. 11. 2017 – 7. 1. 2018, 9–16 h, Fata Morgana

Téměř v každé domácnosti s jejími obyvateli žije nějaká tropická rostlina. Botanická zahrada v letošním roce představuje flóru amerického kontinentu a poslední výstava návštěvníkům prozradí, které rostliny připutovaly do našich bytů a kanceláří z tropických lesů Jižní a Střední Ameriky. A není jich málo, tropy Ameriky jsou totiž druhově nejbohatší oblastí světa.

Svatomartinský přípitek

11. 11. od 11 h, Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně botanická zahrada zve 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na Vinici sv. Kláry.

Adventní tvoření

25. 11. 10–17 h, Areál západ – zázemí administrativní budovy

Přijďte si vyrobit vánoční dekorace nebo malý dárek pro vaše blízké.

Adventní rozjímání

16. 12. 13–16 h, Kaple sv. Kláry

Zpříjemněte si čekání na vánoční svátky biblickým čtením a hraním nebo pěveckým vystoupením v útulné kapli sv. Kláry nad stejnojmennou vinicí. Po rozjímání se můžete zahřát ve viničním domku, který nabízí různé druhy vín z Vinice sv. Kláry.

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy