Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje výstavu orchidejí Miniatury a giganti Ekvádoru. Expozice se stejným tématem měla být k vidění již v loňském roce, ale z důvodu protiepidemických opatření byla již po čtyřech dnech konání uzavřena. Poprvé v historii výstav orchidejí tak bude Botanická zahrada hl. m. Prahy stejné téma opakovat. Krásné a rafinované květy doplní i další zajímavé rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Představí se například bromélie, anturia, monstery a další. Součástí výstavy bude také prodej šlechtěných kultivarů i původních druhů orchidejí. Výstavu pomohou připravit i studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením významné české floristky Kláry Franc Vavříkové. Zájemci si také mohou zakoupit mimořádně vydaný šestnáctiměsíční kalendář na období od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin.
Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a její kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a tradiční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Každý rok je výstava jiná, má jiné téma, mění se aranžmá a expozice se nikdy neopakovaly. Situace v loňském roce ale byla taková, že jsme výstavu po pouhých čtyřech dnech od zahájení museli ukončit. Letos zase nebylo možné akci uspořádat v tradičním jarním termínu. Protože jsme fanoušky orchidejí o zážitek nechtěli připravit, rozhodli jsme se přehlídku přesunout na podzim a současně zopakovat zajímavé téma loňského roku. Zaměříme se tedy na orchideje a flóru Ekvádoru a Jižní Ameriky,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Ekvádor, země barev a kontrastů
Ekvádor patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Velkou roli v tom hraje poloha na rovníku a jedno z nejvyšších pohoří světa, které se od mořské hladiny zvedá do výšek přes 6000 metrů. Barevná škála přírody se v této zemi mísí s koloritem domorodých tržišť a indiánskou kulturou. Květy hor i pralesů, červená ponča, pastelově zbarvené domky a pestré prádlo, které se suší kolem každé domácnosti – je to země barev a kontrastů.
Ekvádor je také domovem více než 4000 druhů orchidejí. I u nich vládne neuvěřitelná rozmanitost, rostou tu rody s nejmenšími květy o velikosti méně než jeden milimetr (Platystele, Lepanthes, Stelis) nebo miniaturní rostliny s květy obřími v poměru ke své velikosti (Telipogon). V ekvádorské přírodě však spatříme i orchideje přímo gigantické, ať už výškou (Sobralia, Selenipedium), velikostí květenství (Cyrtochilum, Oncidium), či jen jednotlivých květů (Cattleya, Phragmipedium, Brassia). Svět ekvádorských orchidejí však není zajímavý jen rozměry, v Andách nalezneme například rod Myrosmodes, což jsou nejvýše v horách rostoucí orchideje. Roste tu také orchidej s nejkratším rodovým jménem – Aa.
Atmosféru Ekvádoru a Jižní Ameriky se tvůrci výstavy spolu se studenty České zahradnické akademie Mělník pod vedením floristky a pedagožky Ing. Kláry Franc Vavříkové pokusí přenést do skleníku Fata Morgana, který ožije barvami tropických květů i listů, orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost živé sopky.
Sbírka orchidejí v trojské botanické zahradě
Orchideje, čeleď vstavačovité, jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý, každoročně jsou objevovány a popisovány další. Odhady se pohybují okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že takřka každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha. „Naše botanická zahrada se také již několik let zabývá množením orchidejí v laboratorních podmínkách, především těch v přírodě silně až kriticky ohrožených. V naší kolekci tedy naleznete například druhy z rodu Paphiopedilum, kterých v přírodě zbývá posledních několik desítek kusů, nebo orchideje, které byly objeveny nedávno a v kultuře ještě příliš rozšířeny nejsou.
Návštěvníci s prázdnou neodejdou
Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven i prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Nizozemska, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.
Milovníkům orchidejí jistě udělá radost nový kalendář trojské botanické zahrady, který je netradičně koncipovaný pro období šestnácti měsíců, tedy od září 2021 do prosince 2022 a byl vydán právě při příležitosti zářijové výstavy. Kalendář je plný fotografií orchidejí od kurátorů Botanické zahrady hl. m. Prahy Romany Rybkové a Jana Ponerta. Jeho cena je 150 korun.
Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, je třeba ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 21. do 22. září skleník Fata Morgana uzavřen.
Foto: www.botanicka.cz