Jaro v pražské botanické zahradě? Září tu žluté květy kriticky ohroženého křivatce českého pravého

Podle astronomického kalendáře jaro začíná oficiálně až 20. března, příroda se ale ze zimního spánku již probudila. Přicházející nové roční období je viditelné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá talovín zimní, objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, a nakvétají první keře. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel. I přesto, že botanická zahrada je stále kvůli nařízení vlády zavřená, vrcholí zde přípravy na zahájení 52. sezony, která bude ve znamení jedovatých rostlin, s nimiž se můžeme potkat v zahradách i domácnostech. Dokončují se také některé stavební práce a úpravy v rámci celého areálu. V západní části botanické zahrady bude otevřen zcela nový vstupní areál s pokladnou a restaurací.

Přestože to vypadá, že život se s pandemií koronaviru na nějakou dobu zastavil, v přírodě to neplatí. V zahradách i mimo ně jsou k vidění květy prvních jarních bylin i nakvétající dřeviny. „Pokud by byla jiná situace a vy byste mohli v těchto dnech navštívit botanickou zahradu, narazili byste na zahradníky, kteří dokončují odzimování a připravují areál na další sezonu, například chystají výsevy letniček. Mohli byste také vidět kvetoucí jarní byliny, jako jsou sněženky, čemeřice, koberce osívek, a rovněž první kvetoucí keře. Na Stráni najdete křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. V botanické zahradě v současné době též vrcholí stavební práce a úpravy některých částí areálu a vše se chystá k zahájení 52. sezony, k čemuž doufáme dojde již brzy,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

Kriticky ohrožený křivatec český pravý

Na jarní květy lze již narazit v různých částech trojské botanické zahrady. Stráň pokrývají drobné osívky jarní a na stejných místech vykvetl i vzácný křivatec. „Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr. Křivatců u nás roste pět druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ říká Vlastík Rybka, vedoucí Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy. V expozici Medonosných rostlin a včel již také ožily úly. V Ornamentální zahradě v tuto chvíli žlutě rozkvétá talovín zimní, rostlina z rodu pryskyřníkovitých, kterou lze na jaře hojně vidět v zahradách, ve skalce září modře nízké jarní kosatce síťkované (Iris reticulata) a začíná zde rozkvétat i devětsil lékařský. Kromě bylin tu již kvetou i první dřeviny, objevují se růžové květy výrazně vonící kaliny vonné nebo květy vilínů.

Nová sezona ve znamení jedovatých rostlin

V expozici Stínomilné trvalky kvetou jarní hajničky jako sněženky, krokusy, prvosenky, orseje, i čemeřice, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě. Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě. „Nádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře. Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči,“ uvádí Jarmila Skružná, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. Čemeřice ve společnosti dalších jarních rostlin symbolicky zahajují další sezonu botanické zahrady, která bude tematicky věnovaná právě jedovatým rostlinám, s nimiž se běžně můžete setkat v zahradách, parcích i v domácnostech.

On-line přednášky se setkaly se zájmem

Novou, už 52. sezonu již alespoň virtuálně zahájila série čtvrtečních on-line přednášek, které se z velké části rovněž věnují jedovatým rostlinám, včetně jejich léčivého potenciálu. Tyto pořady se staly velmi oblíbenými. Navážou na ně i vzdělávací videa. Posluchači on-line přednášek se navíc mohou těšit, že v rámci zaplaceného přístupu budou moci hned, jak to bude možné, navštívit botanickou zahradu zdarma.

Nová sezona s novou tváří

V době otevření Botanická zahrada hl. m. Prahy své návštěvníky přivítá novým vstupním objektem s restaurací, umístěným v západní části areálu pod tropickým skleníkem Fata Morgana. Na další sezonu se připravuje i vinice sv. Kláry.

Foto: www.botanicka.cz