Trojská botanická zahrada připravila pro návštěvníky nové expozice. Zavítají do severoamerické prérie nebo na Kypr

Botanická zahrada hl. m. Prahy během uzavření v uplynulých měsících nezahálela a pro návštěvníky připravila řadu novinek. V Horní zahradě, která se rozprostírá za vstupem ze Sídliště Bohnice, nově příchozí najdou expozici „prérie“, která je věnována trvalkám Severní Ameriky. Nedaleko odtud, v Lese, jsou také umístěné trvalky východu USA, zejména z oblasti Appalačského pohoří, a rovněž ukázky z Asie, a to v expozici Asijských trvalek. Nedaleko vstupu Bohnice mohou zájemci relaxovat ve stínu popínavých rostlin. Novinky návštěvníky čekají i ve spodní části areálu. Pod Strání je nová rozkvetlá expozice zaměřená na suchomilné rostliny, zejména rozchodníky a flóru Kypru. Překvapení se chystají i v tropickém skleníku Fata Morgana, který je pro veřejnost zatím uzavřený. Otevřít by se měl nejpozději s výstavou exotických motýlů, která je naplánována od 28. května. Botanická zahrada v Troji připravuje i další pravidelné a oblíbené akce, jako je výstava sukulentů, přehlídka orchidejí a jiné.

„Naše botanická zahrada by měla být příjemným místem pro relaxaci, ale také pro poznání. Snažíme se našim návštěvníkům nabídnout to nejzajímavější z flóry celého světa. Rozšiřujeme naše expozice o vzácné a zajímavé rostliny z různých oblastí. Nové výstavní celky vznikají díky velkému nadšení a pracovitosti našich odborníků, kurátorů a zahradníků a jsou v nich obsaženy naše znalosti a zkušenosti z oblastí, do kterých cestujeme v rámci expedic. Návštěvníci tak alespoň symbolicky mohou cestovat s námi,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Severní Amerika

Expozice věnovaná trvalkám (bylinám) severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Byla vybudována v předjaří a nyní probíhají výsadby nejrůznějších prérijních rostlin od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie. Zajímavostí je také několik zástupců u nás zatím méně známého rodu Silphium. České pojmenování těchto rostlin je mužák, za to vděčí statnému vzrůstu. Rostliny s výškou přes tři metry patří v současnosti mezi nejvyšší byliny ve venkovních expozicích pražské botanické zahrady. Flóru Severní Ameriky prezentuje rovněž expozice Trvalky východu USA. Expozice se nachází přibližně uprostřed lesních expozic a je ze všech stran obklopená cestami. Dominantní jsou tu rostliny z východních oblastí Ameriky a především z Appalačského pohoří. Jde zejména o takové druhy, které v přírodě rostou na loukách při okrajích lesů, na lesních pasekách či světlinách nebo přímo v podrostu světlého listnatého lesa. V řadě případů se jedná o poměrně mohutné byliny, z nichž mnohé našly cestu i do evropských zahrad jako okrasné rostliny, např. plamenka latnatá (Phlox paniculata) nebo zavinutka (Monarda didyma).

Z Ameriky do Asie

Expozice Asijských trvalek se rovněž nachází v Lese, a to poblíž Stráně u hlavní cesty. Tvoří ji poměrně rozsáhlé záhony vinoucí se mezi výsadbami dřevin, které byly realizovány od roku 2018. Skládá se takřka výhradně z rostlin ze sběrů z čínských expedic. K vidění je zde pestrá směs podrostových rostlin Číny. Jedná se například o krásnou sápu mongolskou (Phlomis mongolica), patrinii drsnou (Patrinia scabra) nebo hlaváče chocholatého (Scabiosa comosa). Dále zde návštěvníci mohou obdivovat bohatou sbírku čínských denivek, kosatců, lilií či česneků. V každém období tato expozice potěší různými barvami.

Relax ve stínu popínavých rostlin

Koncem loňského roku byla dokončena menší, ale přesto výrazná expozice, navazující na skleníček Emei Shan v Horní zahradě. V současnosti obsahuje 34 popínavých rostlin, například z rodu oměj (Aconitum), podražec (Aristolochia), mučenka (Passiflora), chmel (Humulus), srdcovka (Dicentra), plamének (Clematis). Dřevěné konstrukce pro rostliny vytvořil umělec Lukáš Gavlovský a kromě nich jsou zde i umělecky ztvárněné lavičky k posezení.

Dovolená na Kypru a ve Středozemí

V Ornamentální zahradě vznikla nevelká expozice zaměřená na suchomilné rostliny, zejména rozchodníky, ale také na flóru Kypru. Na tuto oblast se zaměřila expediční činnost odborníků z Botanické zahrady hl. m. Prahy. Kvetoucí rostliny tu lze obdivovat od jara až do podzimu. Některé druhy kyperské flóry, které se podařilo získat díky povolení ke sběru přímo na Kypru, budou vysázeny v expozici rostlinstva Středozemí a Turecka.

Nové vzdušné zahrádky ve Fata Morganě

 

Ve skleníku Fata Morgana během uzavření proběhlo několik rekonstrukcí expozic. Největší změna nastala v expozici tropické flóry Jižní Ameriky, kde staré a rozpadající se dřevěné kmeny nahradily padlé kmeny vytvarované z betonu. Návrh nových kmenů připravili výtvarníci Roman Hudziec a Kryštof Krejča. Na nich už se začínají rozrůstat vzdušné zahrádky z bromélií, kapradin, anturií, orchidejí a dalších typických rostlin. Nejcennějším druhem je jediný epifytně rostoucí druh cykasu – Zamia pseudoparasitica. Je to vzácná rostlina, která v přírodě obývá jen malou oblast v Panamě poblíž hranic s Kolumbií.

Jedovaté rostliny i motýli

Botanická zahrada hl. m. Prahy také připravuje řadu oblíbených akcí a výstav. Návštěvníci ani letos nepřijdou o přehlídku exotických motýlů Motýli – jedovatá krása, která se uskuteční od 28. května do 11.

ervence. V červnu bude zahájena výstava sukulentů s názvem Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy, která je součásti tzv. Jedovaté sezóny. V létě na ni naváže výstava jedovatých pokojových rostlin s mottem Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě. V září se pak mohou těšit na výstavy fanoušci bonsají a milovníci orchidejí.

Otevřené venkovní expozice

V Botanické zahradě hl. m. Prahy jsou zatím otevřené pouze venkovní expozice. Využít lze jen hlavní vstupy v ulicích Nádvorní, K Pazderkám a u autobusové zastávky Kovárna v ul. Trojská, které jsou otevřené denně od 9.00 do 19.00 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line prostřednictvím webových stránek www.botanicka.cz. Provoz botanické zahrady se bude řídit platnými pravidly.

 

Akce Botanické zahrady plánované na rok 2021

V letošním roce se botanická zahrada věnuje jedovatým rostlinám. Návštěvníci se s nimi mohou seznámit v rámci expozičních celků. V areálu zahrady je postupně instalováno 18 informačních panelů o nejvýznamnějších skupinách jedovatých rostlin. Pomocí speciální mapy a prostřednictvím druhových tabulek zájemci blíže poznají konkrétní jedovaté rostliny. Jedovatou sezónou návštěvníky provede i specializovaná publikace.

S jedovatou sezónou souvisí rovněž řada pravidelných akcí a výstav.

 

  1. 5. – 11. 7.

Motýli – jedovatá krása

Letos se výstava zaměří na překvapivé stránky života motýlů. Dozvíte se, jací motýli jsou jedovatí, jak se jed dostává z rostliny přes housenku až do těla motýla, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí. Víte, proč se lesknou křídla některých motýlů a jak se poznají ti správní partneři? Odpovědi hledejte na oblíbené výstavní akci ve skleníku Fata Morgana.

 

  1. 6.

Jedovaté houby – on-line přednáška

V Botanické zahradě Praha výstavu hub nenajdete, ale leccos je možno se dozvědět na naší přednášce. Jsme národ houbařů, někdy ovšem spíš nadšených než poučených. Otravy houbami vedou každý rok k více než 100 hospitalizacím a bohužel i k několika úmrtím. Jde o zcela zbytečné otravy, kterým můžeme předejít tím, že zkrátka budeme dávat pozor na to, co sbíráme a konzumujeme.

 

  1. 6. – 11. 7.

Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy

Těšit se můžete na zabijácké pryšce, adénie a pachypodia, ale i na méně jedovaté sukulentní starčky, aloe a tlusticovité rostliny. Zahajovat budeme výstavou sukulentů, jejíž součástí bude i pěstitelská poradna a prodej.

 

  1. 6. – 31. 10.

Ďáblova zahrádka v Ornamentální zahradě

Objevte rozdíl mezi jedem a lékem. V Ďáblově zahrádce můžete obdivovat řadu rostlin, které jsou významnými zdroji léčivých látek a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem.

 

  1. 7. – 5. 9.

Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy podruhé

V druhém termínu dojde k obměně expozičního prostoru, kdy dáme větší prostor jedovatým cykasům. K vidění budou i vybrané sukulenty a další exotické rostliny z celého světa.

 

  1. 7. – 12. 9.

Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě

V prostoru celého skleníku se zaměříme na jedovaté druhy pokojových rostlin. Najdete zde sukulenty, byliny i dřeviny tropického lesa či hor. Víte, kolik jedovatých druhů si hýčkáte ve svém obýváku?

 

Další plánované akce v roce 2021

  • Muškátová burza: 28. – 30. 5.
  • Nejlepší české bonsaje: 2. – 5. 9.
  • Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru: 23. 9. – 10. 10.
  • Dýňový podzim: 15. – 31. 10.
  • Džungle, která nespí: 26. 11. – 17. 12.

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na:

 https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

 

Foto: www.botanicka.cz