Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Milovníci bohatých vonných květů by rozhodně neměli svou návštěvu trojské botanické zahrady odkládat, díky nezvykle teplému počasí jsou dřevité pivoňky už v těchto dnech v plném květu. Komentované provázení jejich sbírkou v doprovodu kurátorky Ivety Bulánkové se koná v sobotu 12. května ve 14 a 16 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Venkovní expozice jsou otevřené denně od 9 do 20 hodin.
Pivoňky jsou symbolem bohatství a hojnosti a hrají významnou roli v asijském umění. I u nás patří k ozdobám zahrad a jejich obliba rok od roku roste. „Sbírka pivoněk patří k našim prioritním sbírkám a zároveň se řadí mezi deset nejlepších v Evropě. Zhruba 500 druhů a kultivarů si návštěvníci mohou prohlédnout na Pivoňkové,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Díky teplému počasí kvete sbírka dříve
Pivoňky jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých. Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, které se v zahradnické praxi dělí na bylinné a dřevité. „Plané dřevité pivoňky a bylinné pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. „Sbírka pivoněk obvykle vykvétá až okolo poloviny měsíce května. Letos ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí během dubna jsou keře už nyní v plném květu,“ dodává kurátorka expozice.
Nahlédnout do tajů pěstování těchto rostlin
Pro zájemce, kteří by se rádi o pivoňkách dozvěděli více, připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy komentované provázení s odborníkem. To se koná v sobotu 12. května ve 14 a 16 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Během provázení představí kurátorka Iveta Bulánková celý sortiment zde pěstovaných rostlin, odhalí něco z jejich historie a vývoje šlechtění. Dále poví mnoho zajímavého o pěstitelských nárocích, chorobách či škůdcích a zájemce seznámí s potřebnými postupy k úspěšnému pěstování těchto atraktivních dřevin.
I v květnu do skleníku za motýly
Oblíbená výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana pokračuje. K vidění je na ní necelá šedesátka druhů denních i nočních motýlů. Mezi zajímavé druhy patří i Caligo memnon, který žije od Mexika po Amazonii a je známý též jako „soví motýl“. Za své jméno vděčí nápadným skvrnám na spodní části zadních křídel. Skvrny slouží k zastrašování nepřátel, jejich náhlé odhalení, když motýl křídla zavře, odradí predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsl. Jsou to milovníci lehce fermentovaného ovoce a lidem se nedoporučuje pohyb se sklenkou alkoholu v jejich blízkosti. Ihned se na nápoj vrhnou.
Před skleníkem Fata Morgana si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu fotografií Ondřeje Prosického. O víkendu zde jsou také stánky společností Duha, Gatebo a Bona. Nechybí ani vzdělávací stánek botanické zahrady s aktivitami pro malé i velké.
Kalendář akcí květen – červen 2018
Bonsaje
12. – 20. 5. 2018
denně 9.00–20.00
Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již potřinácté si můžete prohlédnout jedinečné ukázky japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Po dva víkendy
je pro návštěvníky připraven bohatý program.
Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14.00 a 16.00
Venkovní expozice
12. 5. Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky
16. 6. Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty
30. 6. Iveta Bulánková – Denivky, kaly
(Pozn.: AS – sraz u pokladny z ul. K Pazderkám)
Hudební toulky
Venkovní expozice
6. 5. – 23. 9.
každou neděli od 17.00
Klasická hudba pod širým nebem, vstup na koncerty zdarma.
Workshop Zahrada vůní
Ornamentální zahrada
27. 5., 10. 6., 15. 7., 12. 8.
Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici.
Rezervace nutná na: petra@rafaella.cz
Malování s Lucií Crocro
Ornamentální zahrada
26. 5., 9. 6., 14. 7., 11. 8.
soboty, 14.00–17.00
Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé. Rezervace nutná na: crocrolucie@seznam.cz
Fotografický kurz s Topi Pigulou
12. 5., 30. 6.
Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.fotofata.cz
Muškátová burza
25. – 27. 5.
9.00–18.00
Venkovní expozice, Ornamentální zahrada Již popáté uspořádají členové specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie burzu, na které si můžete pořídit klasické i nevšední pelargonie. Burza bude v pátek a sobotu doplněna prodejem přebytků ze sbírek botanické zahrady. Chybět nebude ani odborné poradenství.
V sobotu od 14 do 18 hodin předvede v Ornamentální zahradě florista Ing. Michal Klapka aranžování a ukázku doplní povídáním o rostlinách.
Noc kostelů
25. 5.
18.00–22.00
Kaple sv. Kláry, vinice
Navštivte barokní kapličku sv. Kláry a vychutnejte si genia loci tohoto jedinečného místa.
Po celou dobu bude otevřená také Vinotéka sv. Klára, kde si můžete zakoupit víno z naší vinice. Připraven bude pro vás rovněž hudební doprovodný program.
Africké fialky a jejich příbuzní
29. 5. – 10. 6.
9.00–18.00
Fata Morgana
Díky spolupráci se SZO ČZS Saintpaulia uvidíte ve skleníku Fata Morgana přehlídku variet rodů Saintpaulia a Streptocarpus, letos obohacenou o další příbuzné rostliny z čeledi podpětovitých. Výstavu doplní prodej listů, mladých rostlin a poradenská služba.
Muzejní noc
9. 6.
19.00–1.00
Fata Morgana, vinice sv. Kláry
V rámci programu Muzejní noci si můžete zdarma prohlédnout skleník Fata Morgana a posedět u sklenky dobrého vína ve viničním domku na vinici sv. Kláry.
Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené.
Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.
Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9. 2018
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky
a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.
Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:
14. – 15. 7. African food festival, 4. – 5. 8. Sochařský workshop
Piknik v botanické – pochod Klubu českých turistů
10. 6.
Stráň, Ornamentální zahrada
Cílem každoročního pochodu, který vede přes celou Prahu, bude opět botanická zahrada. Návštěvníky čeká piknik, zábava a dobré jídlo.
Vonná stezka – rozárium
23. 6.
14.00–19.00
Areál Sever
Holdujete vůním a milujete krásné růže? Nenechte si ujít slavnostní otevření druhého zastavení Vonné stezky u našeho malého rozária. Čeká vás odhalení vonné skulptury a bohatý program pro celou rodinu zaměřený na růže.
Více infa na: www.botanicka.cz
Foto: www.botanicka.cz