Pražská Sochařská linka je kompletní a nabízí 21 zastávek

Nová pražská trasa sochařského festivalu Sculpture Line byla dokončena. Festival, který přináší umění na veřejná místa, ulice, náměstí, do parků či nádvoří se rozrostl o čtyři další výrazná díla. Návštěvníky Vojanových sadů překvapí v jezírku Nohy z vody sochaře Kurta Gebauera, u Bobové dráhy na Proseku se tyčí obří kovová Cvičící figura mladého českého umělce Jakuba Flejšara, Medvěd Ondřeje Bílka drží stráž před Tančícím domem a ve Františkánské zahradě přibylo tajemné sousoší Kokon mexického umělce Alberta Aragóna Reyese. Trasa Sculpture Line má v letošním roce 21 zastávek a prezentuje výrazné umělce domácí i mezinárodní scény.

Ondrej_Bilek_Medved
Až do konce září mohou Pražané i turisté obdivovat nepřehlédnutelné monumentální i originální sochy a instalace, které oživují veřejný prostor a nabízejí příležitost poznat stará známá místa ve zcela novém kontextu, mnohdy i pobaví či poslouží k odpočinku. „Přinášíme umění na frekventovaná i neobvyklá místa v centru i okrajových částech Prahy. Pevně věříme, že dvě desítky našich zastávek zpestří letní město a zdůrazní význam umění v našich životech,“ říká ředitel festivalu Ondřej Škarka.

Více infa včetně mapy zde: www.sculptureline.cz

Hlavní město po dobu čtyř měsíců zdobí dvoumetrový ocelový Meteorit italského umělce Riccarda Cordera v Baarově parku v Michli, sedmimetrový Otazník na hladině Vltavy japonského tvůrce Jun’ichiro Ishii, či majestátní bronzoví Koně Michala Gabriela »cválající« po piazzetě Národního divadla. Pozornost si zaslouží také tři Andělé moří Michala Trpáka, kteří se vznášejí nad hlavami návštěvníků Novoměstské radnice. Před budovou Černé labutě, kde sídlí spřízněná Art & Event Gallery Černá labuť, láká k posezení obří Ruka z dílny Alexandry Koláčkové. Sculpture Line však nevede pouze centrem města, ale láká své následovníky i do jeho okrajových částí. Dolní Břežany zdobí kovový Corpus Angelicus Stefana Milkova, u Bobové dráhy na Proseku dělá dřepy obří Cvičící postava Jakuba Flejšara a mramorová fontána s názvem Conca Františka Svátka našla své místo v chodovském Business Parku. Sculpture Line se letos koná pod uměleckým vedením předního českého sochaře Michala  Gabriela.

Kurt_Gebauer_Nohy_z_vody
Loňský premiérový ročník festivalu vzbudil zaslouženou pozornost, mezi dvaceti sochami šestnácti autorů zaujala variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci vznášející se na hladině Vltavy nebo humor nepostrádající Pradleny a Velké prádlo na nádvoří Novoměstské radnice. Právě některé z loňských soch, které se na svých místech zabydlely dlouhodobě, tvoří specifickou část letošní trasy. K takovým patří například Křeslo od výtvarnice Alexandry Koláčkové, které si získalo obyvatele i zastupitelstvo Dolních Břežan, obří žraločí ploutev ve Futurama Business Parku či originální Sofa, nabízející možnost odpočinku návštěvníkům pavilonu Dialog u Nemocnice na Bulovce.

Sculpture Line
Sochařský festival v ulicích Prahy
Praha 1. 6. – 30. 9. 2016
Umělecký ředitel: Prof. ak. sochař Michal  Gabriel
Kurátor výstavy: PhDr. MgA. Josef Záruba–Pfefferman, PhD.
Umělečtí koordinátoři: Helena Fenclová a Michal Trpák

Fotografie z průběhu instalací si můžete prohlédnout zde:

https://www.facebook.com/sculptureline.cz/photos/?tab=album&album_id=1270428679664410.

Foto: www.sculptureline.cz