Dva mladí Češi chtějí dát Česku moře! Skutečné moře místo »moře« slibů

Dva mladí muži, Čech a Moravan, chtějí dokázat, že i největší stereotypy lze nabourat, má-li k tomu člověk dost odhodlání a chuť měnit svět kolem sebe. V předvolebním čase přicházejí multimediální umělec Zdeněk Slouka a student režie a scénáristiky na Univerzitě Tomáše Bati Tadeáš Daněk s recesistickým projektem získat pro Česko moře. Za tímto na první pohled absurdním nápadem stojí touha ukázat, že když něco opravdu chceme, dokážeme i téměř nemožné. A to na rozdíl od těch, kdo o ambiciózních cílech pouze mluví na mítincích. Třicetidenní pěší putování obou mladíků z Prahy do italského Bibione bude možné průběžně sledovat na internetu. Pro svou zvláštní výpravu za mořem se jim podařilo získat podporu značky Pepsi, která je často spojována s neotřelými podniky iniciovanými kreativními mladými lidmi.


Nápad se zrodil v hlavách dvou kamarádů, kteří si tak chtěli nejen splnit klukovský sen podniknout pěšky cestu do vzdálené země, ale zároveň se i pokusit vytrhnout z apatie všechny lidi, kteří jsou už unavení posloucháním palných slibů politických představitelů. Ne náhodou si proto pro svou dalekou cestu za mořem vybrali právě předvolební čas. Díky sdílení na YouTube, přes Instagram a na stránkách Pepsi budou moci všichni sledovat vybrané příspěvky a přesvědčit se, zda se jim jejich sen získat pro Česko moře opravdu podaří naplnit.


Tadeáš a Zdeněk vyrážejí na cestu z Prahy do severoitalského přímořského města Bibione ve čtvrtek 17. října 2013 jakožto personifikované Česko, lépe řečeno Čechy a Morava. Trasa povede přes Německo a Rakousko a bude cca 670 km dlouhá. Mladí muži mají cestu dobře promyšlenou a počítají s tím, že pokud ujdou okolo dvaadvaceti kilometrů denně, měli by do cíle dorazit zhruba za třicet dní. Ze své cesty plánují pravidelně zveřejňovat krátká videa a doufají v duševní podporu ostatních Čechů, kterým se také nechce jen poslouchat sliby, ale rádi by se dočkali něčeho skutečně hmatatelného. Ti všichni je mohou podpořit křikem, který pošlou přes monitor svého počítače. Každý poslaný „křik“ popožene cestovatele o kousek blíž k cíli. „Když chce člověk něco změnit, musí křičet, jinak ho nikdo neuslyší,“ vysvětluje Zdeněk. V Bibione, kam kdysi pešky došel i Karel Hynek Mácha, plánují Tadeáš a Zdeněk nabrat část moře pro celou Českou republiku a dopravit ji do rodné země.

Foto: www.bokem.cz