Zpěváci Smolík a Roth: Válka o písničku!

Populární zpěváci Jakub Smolík a Pavel Roth si vjeli do vlasů! Jádrem sporu není ženská, jak by se mohlo zdát, ale třicet let stará písnička Zahrada ticha! Ta byla v osmdesátých letech jedním z největších hitů Pavla Rotha a dodnes ji musí zazpívat na každém vystoupení. Před časem jí ale nazpíval i Jakub Smolík na své dvojalbum nazvané 36 nejkrásnějších balad. „Dneska jsem s údivem zjistil, že Jakub Smolík je nejen interpretem, ale i spoluautorem písničky Zahrada ticha,“ je šokovaný Pavel Roth. A válka mezi oběma ženskými idoly se rozhořela naplno!


Když se text hitu Zahrada ticha objevil na internetovém serveru Hudba.hradiste.cz a Jakub Smolík byl u něj uveden nejen jako jeho interpret, ale i autor hudby, došla Pavlu Rothovi trpělivost. „Je to zlodějna!“ rozčílil se Roth.


„Písničku Zahrada ticha jsem vytvořil – nahrál na kytaru, na foukací harmoniku a nazpíval všemi čtyřmi hlasy – 27. 9. 1981 v rozhlasovém studiu A v Karlíně. Autorem textu i hudby je Ivan Sekyra a písnička vyšla poprvé o rok později na prvním singlu skupiny Projektil, ve které jsem zpíval, jako strana B k Uvadlým růžím. Jakub Smolík má s touto písničkou společné pouze to, že jí ukradl a když pominu jeho zoufalou interpretaci této písně, musím se smát jeho vylepšení textu: místo »jako dým závojů« zpívá »jako dým závodů«. To, že je zde navíc prezentován jako spoluautor Zahrady ticha, už radši ani nebudu komentovat,“ uvedl rozhořčený Pavel Roth.


Sám Jakub Smolík uvádí na svém dvojalbu 36 nejkrásnějších balad jako autory písně skupinu Projektil a ne textaře a skladatele Ivana Sekyru. A mimo svých hitů a Rothovy Zahrady ticha nazpíval na desku i šlágry od našich dalších populárních zpěváků – například Popelky Karla Černocha, Hvězdičku a Dětský oči Petra Nováka, nebo Žokejskou baladu Petra Spáleného.

Foto: Radim Novotný, Popron Music, facebook.com