Marek Černoch: Kdo má rád tajemno, musí Housku vidět

Předloňský »Česko : Slovensko« a loňský »Duetový« benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska letos vystřídá již 16. ročník, tentokráte s nálepkou »Retro«. A představí se na něm nejen hvězdy 70. a 80. let jako například Miluška Voborníková, Jirka Zelenková, Vítězslav Vávra, Michaela Linková, Pavel Roth, Linda a Pavel, ale i Sámer Issa, Martin France, Jarek Šimek, Jitka Čvančarová, Leona Šenková, Marian Vojtko, Marek Černoch, nebo třeba Gabriela Goldová a řada dalších… Benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska se letos uskuteční v sobotu 2. srpna a my jsme si dnes popovídali s Markem Černochem.


Co se vám vybaví, když se řekne »retro«?
Retro jsou vzpomínky, móda, staré filmy a stará muzika. Je to životní styl, který se mi líbí. Vše má své kořeny a je dobré vědět, že Elvis Presley inspiroval a dodnes inspiruje muzikanty, že rap vznikal již koncem šedesátých let, stejně jako elektronická hudba, která je dnes rozvíjena do všemožných moderních stylů. I starý český bigbít přinesl spousty skvělých písniček, které jsou dodnes »přezpívávány«. U táty to byly například písničky Zrcadlo, Ona se brání nebo Nářek převozníka, které skvěle předělal Petr Muk.

Které písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let se vám nejvíc líbí?
The Eagle od skupiny ABBA a Black Celebration od Depeche Mode. Z těch českých například Je to blízko od Michala Davida nebo Ráchel od skupiny Oceán.

A které zpěváky té doby rád posloucháte?
Jako malý jsem poslouchal Kiss, skupinu ABBA a později Depeche Mode. Z české scény starý Olympic, na diskotékách Michala Davida a Oceán. ☺

Dokážete si představit, že byste bydlel na hradě?
Absolutně živě. ☺ A kdyby měl tajemnou historii, tím líp. ☺

Byl jste už někdy na hradě Houska?
Jezdím na hrad Houska již několik let a je to úžasné. Mimo nádherné přírody a hradu se vždy jdu podívat taky na »díru do pekla« (moji milí a přející kamarádi tvrdí, že se chodím dívat kudy jednou »odfičím«, ale tak zlé to snad nebude. ☺ Prostě, kdo má rád tajemno, musí Housku vidět.

Co se vám letos povedlo?
Pracovně se daří velice, což mě naplňuje a dělají mi radost mé děti Dominik a Deniska. Bohužel mě letos potkala veliká ztráta, protože mi umřela maminka, ale chci se dívat do budoucnosti s vírou a s tím, že život má smysl.

Proč jste se rozhodl vystoupit na šestnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Akce Noc s hvězdami na hradě Houska se stala mou »srdeční« záležitostí a mám na minulé ročníky i »srdeční« vzpomínky. ☺ Jinak, skvělé místo, skvělá atmosféra, skvělí lidé. Martin France a všichni, kdo tuto akci pořádají tomu dávají maximum, takže – super. A mluvím i za všechny kluky z kapely Angels.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Pracovno-odpočinkově. Poslanecká sněmovna zasedá až do srpna a do toho regionální práce, které je opravdu hodně. Ale koncem srpna dovolená, na kterou se moc těším. ☺

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Máme s kapelou hodně hraní a plánujeme natočit další písničky ve studiu. Skládáme, textujeme a těšíme se. ☺ A rád bych zorganizoval takový »retro« parník, jaký jsme dělali s rádiem Hey. Česko-slovenská diskotéka, nějaký zpívající host a pohodová nálada. ☺

Podívejte se na videoupoutávku s Markem Černochem na koncert na Housce:

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před šestnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše největší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production