Marek Černoch: Vůbec bych se nezlobil, kdybych vlastnil malý hrad

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dua, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či blonďatý zpívající sexsymbol Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth, Marek Černoch a řada dalších… A právě s Markem Černochem jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
O historii by se měl zajímat každý člověk, protože je kořeny každého z nás a můžeme se z ní poučit. Mám rád navíc mystiku a legendy a těch máme v naší historii spousty.

Dokážete si představit, že byste bydlel na hradě?
Dokážu a velmi reálně.  Vůbec bych se nezlobil, nějaký malý hrad vlastnit. 

Byl jste už někdy na hradě Houska?
Byl jsem na hradě Houska několikrát a miluji jeho atmosféru.

Co se vám letos povedlo?
Beru letošní rok, jako rok celkového zklidnění. Letecká společnost nám skvěle funguje, daří se v oblasti veřejné činnosti, do které jsem vstoupil a se skupinou Angels točíme ve studiu CD. Vše funguje, jsem spokojený.

Jaký je váš nejoblíbenější duet?
Líbí se mi duet Věry Špinarové s tátou – Všímej si.

Nazpíval jste několik duetů, který z nich považujete za nejpovedenější a s kým se vám nejlépe zpívalo?
Kdysi jsme nazpívali s Bohušem Matušem píseň Michala Tučného – Jak chcete žít bez koní. Není to přímo duet, ale televize si přála tuto píseň jako duet natočit a myslím, že se to povedlo.

Kdybyste si mohl vybrat, s kým byste chtěl natočit duet?
Chtěl bych jednou natočit duet s Leonou Machálkovou a s Kateřinou Brožovou. Ze zpěváků by to byl Petr Muk, ale to už bohužel nevyjde.

Proč jste se rozhodl vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Je to akce, na které jsem už několikrát vystupoval a vždy se těším ještě víc. Pohodová akce, jsou tam super lidé a má to nezaměnitelnou atmosféru. Navíc, Martin France a lidé, kteří to s ním připravují, jsou skvělí. Vážim si jich.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Budou to hlavně pracovní prázdniny. Mám hodně létání, práci v politice, hrajeme s Angels na Housce a dalších akcích a připravujeme s Matinem Francem koncert k tátovým nedožitým 70. narozeninám. Ale těším se také na dovolenou, vezmeme děti někam k moři.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Tento rok jsme začali s Angels hodně hrát, připravujeme nové písničky a slibované CD už máme téměř hotové. 

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production