Doležalová, Parmová a další tváře Primy mají svého krokodýla

Moderátoři zpravodajství televize Prima Klára Doležalová, Sandra Parmová, Monika Leová, Roman Fojta, šéf webu Prima ZOOM Tomáš Karlík a jejich další kolegové pokřtili v Krokodýlí ZOO Protivín sedm mláďat filipínských krokodýlů. Prima ZOOM se zároveň stala novým mediálním partnerem protivínské zoologické zahrady.


Kmotři mláďatům vybrali jména Rocco, Ozy, Noe, Chňapík, Karlík, Saraj a Dundee. Svým zatím ještě roztomilým kmotřencům popřáli hodně štěstí do dlouhého krokodýlího života, přiřkli jim povahové vlastnosti a pokřtili je jak jinak než ponořením do čisté vody. Jeden z krokodýlků na oplátku »pokřtil« svého kmotra Romana Fojtu – moderátora počůral. Kmotři si poté prohlédli dvoupatrovou expozici živých krokodýlů i rozmanitých plazů včetně jedovatých hadů. Nenechali si ujít ani zajímavé krmení největšího krokodýla, který měří čtyři metry.


Krokodýlí ZOO Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoologické zahrady Miroslava Procházky. Její raritou je, že vystavuje 22 z 23 druhů krokodýlů. Její součástí je i zoologické muzeum. Samotná expoziční část zoologické zahrady se nachází v Protivíně v historické hospodářské budově, jejíž vznik je datován do konce 18. století. Protivínská ZOO se snaží rozmnožovat ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jejím účelem není krokodýly jen chovat, rozmnožovat a vystavovat, ale zároveň využívat a tím propagovat ekologické technologie a přispívat k ochraně přírody ve světě i doma. ZOO byla vybudovaná v přísně ekologickém a energeticky úsporném stylu. Je teplotně soběstačná díky tepelným čerpadlům, která odebírají teplo z 8 vrtů hlubokých 120 metrů, které byly vyvrtány na jejím pozemku.


Krokodýl filipínský (Crocodylus mindorensis) patří mezi nejvzácnější krokodýly světa. V loňském roce se v ZOO Protivín narodilo sedm mláďat. Tento kriticky ohrožený druh se v Evropě poprvé podařilo odchovat pouze ZOO Kolín nad Rýnem (2 mláďata) a právě Krokodýlí ZOO Protivín (7 exemplářů). Tento druh krokodýla obývá pouze malá jezera a rybníky, malé říční přítoky a močály na Filipínách. V současné době je na Filipínách lov krokodýlů filipínských přísně zakázán, ale i přesto je tento druh stále ohrožován tím, že je ničeno jeho přirozené prostředí. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije již pouze 200 dospělých jedinců.

Foto: TV Prima