Poslechněte si novou písničku Jitky Zelenkové

Hudební vydavatelství Popron Music vydalo 3CD Jitky Zelenkové – Zlatá kolekce, které přináší vedle 56 zásadních písní repertoáru zpěvačky se sametovým hlasem i dvě horké novinky – písně Slunce a Sem tam. Diskofilové se mohou těšit i na zpěvaččiny dueta a tria s Karlem Gottem, Karlem Zichem, Karlem Černochem, Antonínem Gondolánem, Slávkem Taliánem, Jiřím Bartoškou, Helenou Vondráčkovou, Marií Rottrovou, Janou Kocianovou, Jarmilou Gerlovou a Vlastou Kahovcovou nebo s Milošem Skalkou a Jakubem Jakoubkem. Některá vycházejí úplně poprvé.
Jitka Zelenková se narodila se 5. června roku 1950 v Brně. Hudba ji obklopovala odjakživa. Tatínek byl dirigent, maminka zpěvačka. Se zpíváním začala koketovat ve čtrnácti letech. To už nějakou tu chvíli poctivě a pilně hrála na klavír. Kromě klasiky téměř všechny populární písničky té doby. Během středoškolských studií v Poděbradech začala zpívat s místními amatérskými orchestry a v šestnácti letech se zúčastnila celostátní soutěž Talent´67, na kterou se tehdy přihlásilo 998 zpěváků a zpěvaček. Jitka Zelenková suverénně vyhrála s jazzovým evergreenem Cole Portera Co znamená mít rád (What Is This Thing Called Love?) a v témže roce obsadila i druhé místo na I. celostátním festivalu amatérských zpěváků populární hudby v Jihlavě. Vzápětí začala zpívat se skupinou Pastýři Petra Hanniga, se kterou nahrála pro Supraphon i svůj první singl s písní Sun, sun.


V roce 1968 získala jako nástupkyně Marty Kubišové, která byla jejím tehdejším pěveckým vzorem, od Darka Vostřela angažmá v pražském divadélku Rokoko, kde na sebe upozornila především ve hrách Filozofská historie a Pan Pickwick. V Rokoku účinkovala v roce 1971 i v recitálu Nechoď do kláštera s Hanou a s Petrem Ulrychovými. Když o rok později z Rokoka odešla, začala nahrávat s orchestry Karla Vlacha, Václava Hybše a s TOČRem pod taktovkou Josefa Vobruba a pod vedením Karla Velebného se s úspěchem pokusila o výlety do světa jazzu. Rozhodujícím pro další kariéru Jitky Zelenkové se stal rok 1973, kdy přijala nabídku Karla Gotta a Ladislava Štaidla, aby se stala sólistkou a sboristkou jejich souboru. S Janou Kociánovou vytvořily Gottovo doprovodné vokální duo, které se po odchodu Jany Kociánové proměnilo v dívčí trio ve složení Jitka Zelenková – Jarmila Gerlová – Vlasta Kahovcová. Situace zůstala stejná i po proměně dívčího tria ve smíšený vokální sbor orchestru Ladislava Štaidla, v němž Jitka Zelenková hrála prim po boku Lídy Nopové, Aleny Přibylové, Slávka Taliána a dalších. Celkem strávila Jitka Zelenková v Gottově doprovodném souboru čtrnáct let, procestovala s ním na stovkách koncertů takřka celou Evropu a Kubu, nahrávala pro německé gramofonové firmy Polydor a Amiga nebo ruskou Melodiji a jak sama říká, naučila se v něm jednu neocenitelnou věc, kterou přeje všem lidem toužícím dobře dělat svou věc. Naučila se poctivě pracovat.
Od cesty nastoupené na svém albovém debutu Zázemí z roku 1980 se Jitka Zelenková neuchýlila ani o píď i na všech svých dalších šestnácti albech. Stala se první dámou milostných balad a není jí cizí ani swing. Když v roce 1987 ukončila Jitka Zelenková spolupráci s Karlem Gottem a orchestrem Ladislava Štaidla i nadále uváděla svůj komorní recitál s klavíristou jejímu srdci nejbližším Rudolfem Roklem a prohloubila se její spolupráce s orchestry Gustava Broma, Karla Vlacha a Václava Hybše nebo s Big bandem Felixe Slováčka. V posledních letech úspěšně hostovala na koncertech Heleny Vondráčkové a Karla Gotta a nadále uvádí i svůj komorní recitál za doprovodu klavíristy Lva Rybalkina a baskytaristy Františka Raby. Tradičními se staly i její předvánoční koncerty, které rok co rok absolvuje po celé republice. V roce 2003 se pak Jitce Zelenkové splnil životní sen. Studio Walta Disneyho a management Eltona Johna, který po léta patří mezi největší zpěvaččiny oblíbence, si Jitku Zelenkovou vybraly jako jedinou ze všech českých a slovenských zpěvaček, aby do české verze nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob Lví král nazpívala píseň Eltona Johna a Tima Rice Život proudí (Circle Of Life).
Poslechněte si ukázku z nové písně Jitky Zelenkové Slunce.
[audio:008-zelenkova01.mp3]
Foto: Popron Music