Vlastimil Vondruška – Krvavý hejtman

Detektivní příběh ze středověké Prahy, která je plná podvodníků, zloduchů a lapků. Jistotou, že zlo nezůstane nepotrestáno, je císař Karel IV. a jeho pomocník, notář Jan ze Zbyn se svými přáteli. Nahrávku provází napětí, humor i skvělé herecké výkony.

V Černých lesích při cestě na Moravu lupiči přepadají rytíře a mrtvých rychle přibývá. Jak to ale souvisí s dědictvím po Janovi ze Zvole? A kdo může pomoci obviněnému písaři Matheusovi? Mistr teologie Damián a císařský notář Jakub ze Zbyn se znovu potkávají v šenku U tří seker, aby společně s nebojácnou sklepnicí Majdalenou a jejím milým, studentem Filipem přišli celé záhadě na kloub. Klíčem ke všemu je totiž muž, jehož nikdo nezná. Říkají mu Krvavý hejtman.

„Scénář rozhlasové hry vypadá pro neznalé mnohem nudněji než jeho realizace ve studiu. Je totiž velký rozdíl mezi tím, co si autor vymyslí, jak kdo co řekne a udělá a jak to vysloví nebo vykřikne, a tím, jak příběh prožít, zahrát a zvukem vyšperkovat. Teprve mistrovské hlasy a zkušený režisér dávají scénáři život. Přitom je samozřejmě důležité, aby se výsledek nelíbil jen tvůrcům, ale v první řadě musí zaujmout ty, kterým je určen, tedy posluchače. Rozhlasová hra Ďáblův nápoj měla dobrou odezvu, a tak jsem rád přijal nabídku pokračovat v příbězích z časů císaře Karla IV. Samozřejmě pod podmínkou, že v hlavních rolích budou obsazeni stejní herci. Povedlo se a vy můžete sledovat další zápletku plnou mordu a intrik, s nimiž si neumí poradit nikdo jiný než mistr teologie Damián, císařský notář Jakub ze Zbyn a jeho synovec Filip. A do hry opět vstoupí i praktická a chytrá sklepnice Majdalena. Takže je zřejmé, že zločinec nemá šanci. I když… Kdo ví?

Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška

Krvavý hejtman

Druhý díl z edice Zločiny na dvoře císaře Karla IV.

Cena CD: 299,- Kč

Celkový čas 57:49

 

Osoby a obsazení:

Jakub – Viktor Preiss

Damián – Tomáš Töpfer

Filip – Filip Kaňkovský

Majdalena – Jana Stryková

Písař – Igor Bareš

Mikeš – Ondřej Brousek

Teta Anežka – Naďa Konvalinková

Dura – Hana Kofránková

Krvavý hejtman – Vasil Fridrich

Císař Karel IV. – Otakar Brousek ml.

Kostelník – Václav Šanda

Host v hospodě – Gustav Hašek

a další

 

Režie Michal Bureš

Hudba Ondřej Brousek

 

Premiéru rozhlasové hry odvysílal ČRo Dvojka.

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis