Pádluj svou vlastní kánoi. Haj hou

Vonnegutova Groteska je satirické pojednání o věcech smrtelně vážných. Jakési …důvěřivé smlouvání s osudem, jak autor označil hned v úvodu zoufalou snahu svých oblíbených komiků Laurela a Hardyho probojovat se všemi životními trapasy a neúspěchy.


Groteska je satirický sci-fi román, v němž se mikrominiaturi­zovaní Číňani teleportují na Mars, na Manhattanu roste plevel a poloviční génius dr. Wilbur Swain s bizarním dětstvím reorganizuje hroutící se americkou společnost do soustavy umělých rodin. Ale v němž se také hovoří o lidské (ne)schopnosti vzájemné komunikace a lásky.
Wilbur Narcis Swain je posledním prezidentem Spojených států amerických. Nyní, když už není z Bílého domu komu vládnout, protože nejmocnější zemi světa zdecimovaly dvé zákeřné pandemie, zelená smrt a albánská chřipka, žije se svou těhotnou vnučkou Melodií na Manhattanu. Snaží se především přežít. Tady také začne sepisovat své barvité paměti. A pěkně od dětství. Líčí příběh geniálních sourozenců, jenž začal podivně – jejich naprostou izolací od okolního světa.
Protože se narodili jako »příšery«, byli se svou sestrou Elizou – dvojčetem – ukryti rodiči v zámku, daleko od lidí, od okolního světa. Nikdo nevěřil, že ti dva přežijí dětství, že vůbec někdy se budou starat sami o sebe. Považovali je za nevzdělatelné – oni si to užívali a dlouho všem zamlčovali své dovednosti, ostatně ty nikdo nechtěl vidět. Zvlášť nikdo z okolí nevnímal jejich vzájemné propojení. Přitom sourozenci oplývali telepatickými schopnostmi a vzájemným spojením dokázali vytvořit génia.
Žijeme ve Spojených státech amerických, kde nikdo nemá právo spoléhat na druhého – a kde se každý učí jít svou vlastní cestou. Pádluj svou vlastní kánoi. Haj hou.
Wilbur s Elizou již v dětství vymysleli plán, jak zachránit Spojené státy Americké před individualismem. Navrhovali stvoření umělých rodin. Wilbur v čele USA se pokusí tento sourozenecký projekt realizovat. Jenže věc se nedaří tak, jak by chtěl. To už je sám, sestra zahynula na Marsu. A jen s ní je géniem, jen s ní je dokonalý.
Kterou civilizovanou zemi by mohl zajímat takový Bídákov, jako je Amerika…
Groteska je román, který se zadře pod kůži a nepustí. Ukazuje, jací jsme a kým bychom mohli být. Je plná skrytých narážek na maloměšťáctví, hamižnost, inteligenční nedostatečnost a civilizační pokrytectví. A posloucháme-li téměř čtyři hodiny výtečného Borise Rösnera, stále více nám dochází, kolik přesných a nadčasových postřehů do textu Kurt Vonnegut vložil.
Groteska vyšla poprvé česky v roce 1981 (překlad Jaroslav Kořán) a okamžitě zmizela z knihkupeckých pultů. Rozhlasová nahrávka vznikla v roce 1986. Nyní si ji můžeme poslechnout na mp3. Grotesku o lidské klauniádě, která odhaluje planetární pošahanost světa. Předkládá nám ironik Kurt Vonnegut, jehož slova opravdu bravurně tlumočí Boris Rösner.

Groteska aneb Už nikdy sami
Interpret: Boris Rösner
Žánr: audiokniha
Režie: Pavel Linhart
Stopáž: 3 hodiny 38 minut
Vydavatelství: Radioservis, 2012

Poslechněte si ukázku:

[audio:http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/groteska.mp3]

Foto: Radioservis