Hudebník Hlaváček pokřtil hantecovou audioknihu

Pohádky v hantecu aneb Goldnový merchny – tak se jmenuje CD, které bylo nedávno pokřtěno v prodejně Knihy Dobrovský v Joštově ulici v Brně. Jedná se o audio verzi stejnojmenné knihy šiřitele brněnského hantecu, muzikanta a zpěváka Honzy Hlaváčka. Jak CD, tak kniha hantecových pohádek nejsou rozhodně určeny dětem, spíše jejich rodičům, popřípadě starším sourozencům.


Autor o své knížce s nadsázkou říká, že by u brněnských patriotů, znalců hantecu a čtenářů se smyslem pro humor měla mít své stálé místo na nočním stolku, podobně jako kdysi Bible. Stejně tak je to i s cédéčkem, které by mělo být stále po ruce, minimálně v přehrávači v autě, jako společník na dlouhých cestách.


Nosič obsahuje devatero klasických, dějově pozměněných pohádek, přeložených do brněnského hantecu. Patrné je recesistické regionální umístění děje do Brna a jeho blízkého okolí, především v pohádkách Goldnová fišla, Kingálka frošálka, Kerak prčiska vykóřily s vlčmenem, Válka vo Holcňákovi nebo Baldo, z pytloša aus!
„K vydávání knih mě vyhecovala moje žena, která je vždy i mým prvním kritikem a navíc v knížkách dělá korekturu,“ prozradil nám Honza Hlaváček, který se narodil v Brně v novinářské rodině. Je inženýrem lékařské elektroniky, byl konstruktérem, výzkumníkem, pedagogem na vysoké, střední i zvláštní škole, správcem počítačové sítě a servismanem výpočetní techniky. Živil se také hraním po barech v Česku i v zahraničí a v neposlední řadě i hraním na pohřbech a zpíváním na společenských akcích všeho druhu. V současné době je jeho hudební specialitou interpretace známých hitů v brněnském hantecu. Dosud vydal dvě CD – Písničky ze vzpomínek a Vorgle. Hantec šíří i jako autor knih Pohádky v hantecu, Fóry v hantecu vo kocórech a Fóry v hantecu vo borcách.


Jeho audioknihu Pohádky v hantecu pokřtili brněnští předáci – hudebník, scenárista a režisér Jiří Vondrák, zpívající spisovatel a moderátor Richard Sacher, zpěvák Radek Rettegy, hudebník a majitel nahrávacího studia Petr Hurdes, Hlaváčkův soukmenovec a ilustrátor Libor Machata a organizátor kulturních akcí František Kocman.

Foto: Knihy Dobrovský / František Kressa