Alena Sabuchová – Šeptuchy

Máte chuť na audioknihu namluvenou příjemným temným ženským hlasem, hlubokým a naléhavým jako je příběh bohyní, nejen žítkovských, sám? Tak mystický! Šeptuchy je román, o kterém hned zkraje řeknu, že vyniká poetikou, atmosférou a dojmem, který dlouho doznívá…

Kraj mezi Polskem a Běloruskem, místo, kde spočinete na dlouhý čas v roli dospívající dívky a ve velmi poetickém prostředí moderního světa a tradic a pověr, které se do nového světa vůbec nehodí. Přesto v něm mají své místo. Přesto právě v prostředí takové bídy, víry, která uzdravuje, ale také bere životy, vyrůstají dívky. Děj je zasazen do devadesátých let, což pro dnešní dospělou generaci může být dobrá vzpomínka na dětství a díky tomuto nechání se unést do idyliky svého vlastního mládí a dětství, jsem audioknihu poslechla celou na jeden zátah. Byla chvílemi až meditativní, protože byly dosti rozsáhlé části, kde ani nebylo třeba děj nějak sledovat. Děj se prolínal, někdy více logicky, někdy méně. Někdy byla kniha roztříštěná, ale v tom nastavení se na pouhou auru celého příběhu to zase tolik nevadilo. Chápu ale, že tvrdošíjní čtenáři mohou knize právě tuto rozběhanost sem a tam vyčítat. Spíše mi chvíli trvalo naladit se na dobu a na naprosto rozdílné lidi. Na jednu stranu moderní angličtinářka, na druhou stranu ženy šeptuchy… tradice, strachy, mlhy, ze kterých může vzejít jenom smrt. Snad jsem také z těch, kterým chybělo více rozebrané téma bohyní, protože to je tak vzácný materiál! A možná proto se autorka nepouštěla do příliš hlubokých a častých konfrontací, protože kdo je vlastně znal tak moc, až do morku kostí, že se do nich může vtělit a napsat román? Toto tančení kolem šeptuch ale i tak bylo romantické a pokud máte rádi příběhy ve stylu »pocit, který zanechá, i když děj za půl roku zapomenu«, pak vřele doporučuji.

Hlubokého mysteria se jen dotýkáme… a je to tak asi dobře.

Audio podoba je přidanou hodnotou, protože je činí celé dílo velmi snové, fantazijní…. Ve čtené podobě bych asi neměla tak dobrou výdrž. Ženský hlas dodává tajemství, o kterém celá kniha je. Tam, kde rozechvívá posluchačovo srdce, tam se dělo to, co se dít mělo.

Šeptuchy jsou dobrým tipem na lenivý večer… na mlhavou noc. Na chvíle, kdy chcete být sami.

 

Hodnocení: 80 %

 

Foto: Témbr