Román Netrpělivost srdce Stefana Zweiga načetl Radúz Mácha, který exceluje ve stejnojmenné inscenaci Národního divadla

Loni si kulturní svět připomněl 140. výročí narození rakouského spisovatele židovského původu Stefana Zweiga, od jehož tragického úmrtí uplynulo v těchto dnech osmdesát let. Jeho slavný román Netrpělivost srdce bývá nazýván dramatem srdce, těla a ducha a patří k nejoblíbenějším dílům světové literatury. Svým stále živým poselstvím láká k novým zpracováním filmaře i divadelní tvůrce. Tento strhující a jímavý příběh o tom, kam člověka může dovést neschopnost říkat »ne«, vydává Supraphon 11. března 2022 v audioknižní podobě. Audioknihu Netrpělivost srdce se stopáží přes patnáct a půl hodiny načetl člen činohry Národního divadla Radúz Mácha, který si v roli citově rozpolceného mladíka Antona Hofmillera podmanil diváky i odborné recenzenty. Audiokniha vychází v kompletu 2CD mp3 ve výpravném obalu s působivými fotografiemi z divadelního představení Národního divadla.

Román Netrpělivost srdce dokončil Stefan Zweig rok před druhou světovou válkou (1938), jeho děj se odehrává v posledním roce míru před světovou válkou první. Kratičký prolog spíná obě časové roviny v předznamenání. Román o netrpělivosti srdce psal Zweig pro útěchu, ale i jako shrnutí osobní a společenské zkušenosti. Umělecká stylizace tu není pouhým ozdobením objektivní látky, nebo jejím převedením ve snadněji srozumitelné podobenství. Proniká do skrytosti vztahů, splétajících věčné i malicherné obrazce jednotlivých životů s pohyby dějinnými a společenskými.

Zweig byl výborně poučen Freudem, ale psychoanalytik nebyl. V jeho románě nenajdeme ani jedinou psychoanalytickou či psycho symboliku, a to ani na místech, kde to čtenář může bezděčně očekávat. Zajímal jej totiž člověk jako takový. Zajímalo jej jádro lidského chování v určitých situacích.

Supraphon pro své nové audioknižní zpracování vsadil na dokonalé převtělení vypravěče příběhu do pocitů hrdiny, jak to umožnila divadelní zkušenost herce Radúze Máchy, kterého v úvodu audioknihy krátce doplňuje hlas jeho kolegy z Činohry Národního divadla Filipa Rajmonta.

„Jsem Supraphonu opravdu vděčný za možnost načíst Netrpělivost srdce. Mohl jsem při přípravách znovu hlouběji proniknout do tohoto úžasného románu a najít v něm opět něco nového a podnětného k hraní při dalších reprízách na jevišti. Mikrofon nabízí určitou intimitu hereckých prostředků, blízkost posluchače se pak nedá srovnat s jiným médiem. Za nejtěžší považuju audio ztvárnění všech ostatních vedlejších postav při jejich přímých řečech,“ uvedl Radúz Mácha jehož strýcem byl spisovatel a dlouholetý reportér deníku Blesk Dalibor Mácha.

A k načítání audioknihy Radúz Mácha ještě dodal: „Práce v nahrávacím studiu mne opravdu nesmírně naplňovala. Nahrávání audioknihy jsem si užil a znovu prožil celý Antonův příběh. Bez škrtů, divadelních zkratek a stylizace. Jen můj hlas, kniha a mikrofon. Byla to krásná výzva.“

Atmosféru audioknihy dotvářejí hudební předěly zvolené ze skladeb Gustava Mahlera či Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Netrpělivost srdce vydává Supraphon na 2CD-mp3 i digitálně v pátek 11. března 2022.

Více: https://lnk.to/ZweigNetrpelivostSrdceID

Národní divadlo uvede v jarním bloku inscenaci Netrpělivost srdce na scéně Stavovského divadla: 22., 23., 25.a 31. března 2022. Více: https://bit.ly/ND-NetrpělivostSrdce-INFO

 

Teaser: https://bit.ly/TEASER-audiokniha-NetrpělivostSrdce  

Foto: Supraphon / Martin Špelda, Martin Kubica, Ivan Mikota, archiv Národního divadla